REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prokuratorzy chcą zarabiać tyle samo co sędziowie

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

REKLAMA

Stowarzyszenie Prokuratorów RP domaga się podwyższenia zarobków prokuratorów o 25 proc. Podwyżki takiej wysokości Ministerstwo Sprawiedliwości obiecało sędziom. Prokuratorzy protestują także przeciw zróżnicowaniu zarobków prokuratorów i sędziów.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, który ma wprowadzić podwyżki płac dla sędziów. Zgodnie z tym projektem wynagrodzenie sędziów ma wzrosną o 25 proc. O tyle właśnie ma bowiem zostać zwiększona kwota bazowa, która dziś wynosi 1493,42 zł. Po wejściu nowelizacji w życie, czyli od 1 stycznia 2009 r. (tak zakłada projekt), ma ona wynosić 1866,78 zł. Oznacza to, że np. sędzia rejonowy dostanie podwyżkę o ok. 2 tys. zł, sędzia okręgowy o ok. 2,5 tys. zł, a sędzia apelacyjny o ok. 5,5 tys. zł.

REKLAMA

Różna pozycja sędziów i prokuratorów

REKLAMA

- Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości jest krokiem w dobrym kierunku. Cieszy, że resort sprawiedliwości dostrzegł w końcu potrzebę podnoszenia wynagrodzeń, a przez to prestiżu zawodu sędziego - mówi sędzia Stanisław Dąbrowski, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Poza podniesieniem wynagrodzeń dla sędziów projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje także oderwanie płacy sędziów orzekających w sądach powszechnych od płacy sędziów orzekających w sądach administracyjnych oraz Sądzie Najwyższym. Przewiduje on także oderwanie płacy sędziów od płacy prokuratorów. Dziś bowiem zasady obliczania wynagrodzenia sędziego i prokuratora są takie same. Ministerstwo Sprawiedliwości chce natomiast, by podwyżka dla sędziów nie oznaczała jednocześnie podwyżki dla prokuratorów.

Ukoronowanie kariery prawniczej

REKLAMA

Takie stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości zostało jednak mocno skrytykowane przez Stowarzyszenie Prokuratorów RP. W stanowisku zajętym pod koniec ubiegłego tygodnia Stowarzyszenie zaprotestowało przeciwko oddzielaniu zarobków sędziów i prokuratorów.

- Od wielu lat postępuje budowa wspólnego korpusu sędziowsko-prokuratorskiego. Sędziowie i prokuratorzy posiadają tożsame warunki płacowe, świadczenia socjalne, urlopowe, emerytalne, podobny status, gwarancje wykonywania zawodu, wymagane kwalifikacje. Dostrzegalnym przejawem tego trendu jest stworzenie wspólnej aplikacji dla przyszłych sędziów i prokuratorów, czy w najnowszym projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości koncepcja wyłaniania kandydatów na prokuratora generalnego zarówno przez Krajową Radę Prokuratorów, jak i Krajową Radę Sądownictwa. Stąd też dążenie do różnicowania zarobków obu tych grup jest niezrozumiałe i może spowolnić dotychczasowe starania - mówi Krzysztof Parulski, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów RP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowiska prokuratorów nie podzielają jednak przedstawiciele sędziów. Ich zdaniem zawód sędziego powinien być najbardziej nobilitowany ze wszystkich zawodów prawniczych i w związku z tym także zarobki sędziów powinny być najwyższe.

- Ideałem powinno być, żeby zawód sędziego był ukoronowaniem kariery prawniczej. Jeżeli chcemy dążyć do tego ideału, to utrzymywanie powiązania zarobków sędziów i prokuratorów jest nieuzsadnione - mówi Stanisław Dąbrowski.

Dodaje on, że środowisko sędziów nie ma nic przeciwko podnoszeniu wynagrodzeń prokuratorów i oczywiście popiera ich żądania.

- Nie powinno być jednak takiej sytuacji, w której podwyżka dla sędziów oznacza jednocześnie podwyżkę dla wielu innych środowisk zawodowych, np. prokuratorów - wyjaśnia sędzia Dąbrowski.

 

Model kształcenia

Zdaniem prokuratorów argument ten nie jest uzasadniony, bowiem w Polsce nie funkcjonuje taki model dochodzenia do zawodu sędziego, w którym jest on ukoronowaniem kariery prawniczej. Obecnie zostanie sędzią przez adwokata, radcę prawnego czy prokuratora jest prawie niemożliwe. Prokuratorzy uważają, że gdyby rzeczywiście w Polsce za stołem sędziowskim zasiadali dojrzali prawnicy, cechujący się najwyższą wiedzą i walorami etycznymi, to uzasadnione byłoby ukształtowanie uposażenia takiej grupy zawodowej na najwyższym poziomie. Dopóki jednak zawód sędziego jest dość hermetyczny dla innych zawodów prawniczych, to odrywanie zarobków sędziów od zarobków prokuratorów nie jest uzasadnione.

Zdaniem prokuratorów za ujednoliceniem zarobków sędziów i prokuratorów przemawiają także zalecenia Rady Europy z 6 października 2000 r. dotyczące roli prokuratury w wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, zgodnie z którymi status prokuratorów i wysokość ich wynagrodzenia musi uwzględniać potrzebę zachowania pewnej równowagi pomiędzy członkami władzy sądowniczej a służbą prokuratorską.

Zbyt niskie wynagrodzenia

W stanowisku podjętym pod koniec ubiegłego tygodnia prokuratorzy domagają się także wzrostu ich wynagrodzeń.

- Godne wynagrodzenie prokuratora jest właściwym odzwierciedleniem jego pozycji społecznej oraz w sposób zdecydowany wpływa na prestiż zawodu - mówi prokurator Krzysztof Parulski. Jego zdaniem w ostatnich latach realna pensja prokuratora zamiast rosnąć systematycznie obniżała się.

- W 1999 roku stawka bazowa wynagrodzenia prokuratora stanowiła ponad 80 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dziś wysokość tej kwoty oscyluje na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia - wyjaśnia Krzysztof Parulski.

Dziś pensja prokuratora rejonowego kształtuje się w granicach 5 tys. brutto, a prokuratora okręgowego 5,8 tys. brutto. Ministerstwo Sprawiedliwości od wielu lat zapowiadało, że potrzebny jest wzrost tych wynagrodzeń. W 2005 roku zapowiadano np. wzrost mnożników stawek bazowych o ok. 1 pkt, jednak nic z tych zapowiedzi nie wyszło. W 2007 roku pomimo licznych zapowiedzi nie zwiększono wysokości kwoty bazowej, od której wyliczane jest wynagrodzenie. Co prawda w 2008 roku zaplanowano wzrost kwoty bazowej o 2,3 proc., jednak zdaniem prokuratorów podwyżka ta nie koresponduje ze wskaźnikami wzrostu gospodarczego, który w 2007 roku wyniósł 6,5 proc., a w 2008 roku planowany jest na poziomie 5,5 proc. i w praktyce oznacza realne obniżenie wynagrodzeń prokuratorów. Stowarzyszenie Prokuratorów RP uważa, że obecny stan wynagrodzeń polskich prokuratorów czyni ich jedną z najniżej uposażonych grup prokuratorskich w Unii Europejskiej. Obserwowane jest zubożenie materialne prokuratorów oraz ich rodzin, co powoduje odpływ doświadczonej kadry prokuratorskiej do innych zawodów.

 

Konieczne podwyżki

Postulaty prokuratorów domagających się wyższych zarobków popierają przedstawiciele innych zawodów prawniczych. Swoją uchwałę podjęła już Naczelna Rada Adwokacka.

- Wskazując na wagę pełnionej przez prokuratorów funkcji, a także zakres odpowiedzialności i rosnący stopień skomplikowania spraw wymagających stałego pogłębiania wiedzy, państwo powinno ukształtować wynagrodzenia prokuratorów na poziomie gwarantującym pozostanie w zawodzie najlepszych jego przedstawicieli - mówi adwokat Joanna Agacka-Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Prokuratorzy domagają się wzrostu płac o 25 proc.

JAK SIĘ WYLICZA ZAROBKI PROKURATORÓW

kwota bazowa x mnożnik stawek bazowych = wynagrodzenie prokuratora

• 1493,42 zł - tyle wynosi kwota bazowa zarobków prokuratorów

mnożnik stawek bazowych:

• 2,5 - asesor

• 3,3 - prokurator rejonowy

• 3,9 - prokurator okręgowy

• 4,6 - prokurator apelacyjny

• 6,9 - prokurator Prokuratury Krajowej

W skład wynagrodzenia prokuratorów wchodzą także dodatki funkcyjne oraz dodatki za wysługę lat (są one wyliczane dla każdego prokuratora oddzielnie)

 

Zdaniem Stowarzyszenia Prokuratorów RP, którego prezesem jest Krzysztof Parulski, różnicowanie zarobków sędziów i prokuratorów nie sprzyja budowie wspólnego korpusu sędziowsko-prokuratorskiego

Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  REKLAMA

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  REKLAMA