OCENA SKUTKÓW REGULACJI
REKLAMA
1. Podmioty, na które oddziałuje projekt ustawy
REKLAMA
Projekt oddziałuje bezpośrednio na pracowników urzędów marszałkowskich, wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, starostw powiatowych
i powiatowych jednostek organizacyjnych, urzędów gmin, jednostek pomocniczych gminy, gminnych jednostek organizacyjnych, biur (i odpowiedników biur) związków jednostek samorządu terytorialnego (także jednostek organizacyjnych tworzonych przez te związki) oraz biur (i ich odpowiedników) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
Projekt ustawy wprowadza rozwiązania, które będą sprzyjać: kształtowaniu bardziej elastycznej i racjonalnej polityki kadrowej w administracji jednostek samorządu terytorialnego, zapewnieniu profesjonalizmu pracowników samorządowych i wyższej jakość funkcjonowania urzędów – tym samym, lepszemu dostosowaniu administracji do potrzeb lokalnych. Nowe standardy zatrudniania i wynagradzania umożliwią awansowanie i przesuwanie na wolne stanowiska pracowników zawodowo przygotowanych do pracy samorządowej. Wprowadzenie obowiązkowej służby przygotowawczej dla nowozatrudnionych pracowników umożliwi ich lepsze przygotowanie do wykonywania obowiązków. Regulacje odnoszące się do stanowiska sekretarza w poszczególnych urzędach przyczynią się do usprawnienia funkcjonowania urzędu i polityki kadrowej, a także do zapewnienia większej stabilizacji i niezależności tego stanowiska. Sekretarz jako apolityczny i kompetentny urzędnik zapewniać będzie ciągłość i właściwą organizację pracy urzędu.
Regulacja będzie miała pośredni wpływ na podmioty obsługiwane przez administrację samorządową poprzez podwyższenie standardów wykonywania zadań publicznych prowadzonych przez samorząd.
2. Wyniki przeprowadzonych konsultacji
Projekt zostanie przedłożony do konsultacji następującym podmiotom:
1. Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
2. Związkowi Miast Polskich
3. Związkowi Powiatów Polskich
4. Związkowi Województw
5. Związkowi Gmin Wiejskich RP
6. Unii Metropolii Polskich
7. Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
8. Unii Miasteczek Polskich
9. Samorządowemu Obserwatorium Prawa
10. Marszałkom – urzędom marszałkowskim
11. Wojewodom – urzędom wojewódzkim
Projekt został umieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
3. Wpływ projektu na sektor finansów publicznych, w tym budżet państwa i budżety jednostek samorządu terytorialnego
Regulacja nie wywołuje istotnych, dodatkowych w porównaniu z obowiązującym stanem prawnym skutków finansowych.
4. Wpływ projektu na rynek pracy
Projektowana regulacja będzie miała wpływ na rynek pracy poprzez uelastycznienie zasad zatrudniania pracowników w urzędach objętych regulacją i bardziej ujednoliconą politykę kadrową z jasno określonym systemem motywacyjnym w administracji samorządowej. Tym samym regulacja wpłynie na większą stabilizację zatrudnienia pracowników ww. urzędów oraz konkurencyjność na rynku pracy.
5. Wpływ projektu na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw
Zmiany zaproponowane w projektowanej ustawie nie wpłyną na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorstw.
6. Wpływ projektu na sytuację i rozwój regionalny
Zmiany zaproponowane w projektowanej ustawie nie wpłyną na sytuację i rozwój regionalny.
REKLAMA
REKLAMA