reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Przekazanie policjantom medali a przychód podatkowy

Przekazanie policjantom medali a przychód podatkowy

Szkoła Policji wystąpiła z inicjatywą uhonorowania niektórych funkcjonariuszy (m.in. z okazji rocznicy służby w Policji) okolicznościowymi medalami. Otrzymane przez funkcjonariuszy medale nie będą stanowiły dla nich wartości materialnej, lecz będą formą uznania ich i wyróżnienia. Czy w tym przypadku wystąpi po stronie wyróżnionych funkcjonariuszy przychód do opodatkowania z innych źródeł?


Nie, w opisanym przypadku nie wystąpi przychód podatkowy.

Za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof):

• kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w myśl przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

• zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,

• alimenty,

• stypendia,

• dotacje lub subwencje inne niż związane z działalnością gospodarczą, a także dopłaty,

• nagrody,

• inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 updof.

Należy zauważyć, że medal to niewielki, najczęściej okrągły lub owalny, płaski wytwór metalowy (odmiana wieloboczna jest zwana plakietką), wykonany zazwyczaj techniką odlewu lub bicia. Jest zwykle ozdobiony po jednej lub obu stronach reliefem. Często jest zawieszony na wstążce. Medale wykonuje się dla upamiętnienia ważnych wydarzeń lub jako odznaczenia, nagrody za wybitne osiągnięcia, np. sportowe, wojskowe itp. (źródło: Wikipedia).

Z pytania wynika, że medale wręczane funkcjonariuszom Policji traktowane są jako forma ich uhonorowania i nie będą stanowiły dla nich, jak też osób pośrednich, żadnej wartości materialnej.

W związku z tym medal będzie stanowił dla uhonorowanego funkcjonariusza Policji wartość emocjonalną, której nie można wycenić. Oznacza to, że medal jako forma wyróżnienia nie jest przychodem z innych źródeł i nie podlega opodatkowaniu.

Takie stanowisko zajął m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego w Pile (postanowienie z 3 kwietnia 2007 r., sygn. DD/415-3/07).

Sławomir Liżewski

Podstawa prawna

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 143, poz. 894)

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl

Zdjęcia


Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama