REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla poszukujących pracy w Unii

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Ponaddwukrotnie wzrosła od 2005 roku liczba bezrobotnych poszukujących pracy w Unii, którym urzędy pracy wysłały zasiłki za granicę - wynika z danych uzyskanych w resorcie pracy.


Urzędy pracy wysłały w 2006 roku do Unii zasiłki dla 673 polskich bezrobotnych, którzy w trakcie pobierania tego świadczenia wyjechali do innych krajów członkowskich w poszukiwaniu pracy. Rok wcześniej przekazano zasiłki dla 310 takich osób. Taki zagraniczny transfer świadczeń jest możliwy dzięki zasadzie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W Polsce, jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych jest uprawnionych  300 tys. osób, czyli zaledwie 13,5 proc. wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.

Jeśli osoby te chciałyby wyjechać w poszukiwaniu pracy do UE na własną rękę, nie zawiadamiając o tym urzędu pracy, straciłyby prawo do zasiłku. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), jeżeli w ciągu pięciu dni nie stawią się na wezwanie urzędu, wówczas odbiera się im świadczenie. Tymczasem rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 - które jest aktem nadrzędnym w stosunku do prawa krajowego - dopuszcza możliwość poszukiwania pracy przez bezrobotnych w krajach członkowskich, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zasiłku. Ponadto na jego podstawie takie świadczenie (w wysokości ustalonej przepisami krajowymi, czyli obecnie 532,90 zł) jest transferowane osobie szukającej pracy poza granicami kraju.

Tylko przez trzy miesiące może ona otrzymywać polski zasiłek za granicą. Maksymalnie tyle czasu mają też bezrobotni na poszukiwanie pracy w danym kraju UE. Jeśli nie znajdą w tym czasie zatrudnienia, muszą jeszcze przed upływem tego terminu stawić się w polskim urzędzie pracy.

- W tak krótkim czasie trudno znaleźć pracę w Unii. Jest to na pewno jeden z powodów, dla których tak niewielu bezrobotnych z prawem do zasiłku decyduje się na wyjazd za pracą do Unii. Wiadomo, że realna liczba poszukujących zatrudnienia w UE jest znacznie większa - twierdzi Mateusz Walewski, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Bezrobotnym nie opłaca się korzystać ze wspomnianej możliwości także dlatego, że porównują wysokość polskiego zasiłku, z kosztami utrzymania w krajach członkowskich. A bilans nie jest dla nich korzystny.

JAK NIE STRACIĆ ZASIŁKU WYJEŻDŻAJĄC DO UNII

l Wyjeżdżając w poszukiwaniu pracy, należy uprzedzić o tym powiatowy urząd pracy (PUP), który wypłaca zasiłek.

l Należy wystąpić w PUP m.in. o formularz unijny E 303, dzięki któremu zachowane zostaje prawo do zasiłku, a świadczenie transferowane za granicę.

l By móc otrzymać zasiłek za granicą, trzeba być zarejestrowanym w PUP przed wyjazdem co najmniej cztery tygodnie.

l Po przyjeździe do docelowego państwa UE należy zarejestrować się w tamtejszym urzędzie pracy najpóźniej w ciągu siedmiu dni od opuszczenia Polski i przedstawić formularz E 303.

l Trzeba stawiać się na każde wezwanie urzędu pracy kraju, w którym szuka się zatrudnienia, i zdawać relację z poszukiwań pracy.

l Jeśli nie znajdzie się pracy w ciągu trzech miesięcy, należy jeszcze przed upływem tego terminu wrócić do Polski i niezwłocznie zgłosić się do urzędu pracy.Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA