REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla poszukujących pracy w Unii

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Ponaddwukrotnie wzrosła od 2005 roku liczba bezrobotnych poszukujących pracy w Unii, którym urzędy pracy wysłały zasiłki za granicę - wynika z danych uzyskanych w resorcie pracy.


Urzędy pracy wysłały w 2006 roku do Unii zasiłki dla 673 polskich bezrobotnych, którzy w trakcie pobierania tego świadczenia wyjechali do innych krajów członkowskich w poszukiwaniu pracy. Rok wcześniej przekazano zasiłki dla 310 takich osób. Taki zagraniczny transfer świadczeń jest możliwy dzięki zasadzie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W Polsce, jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych jest uprawnionych  300 tys. osób, czyli zaledwie 13,5 proc. wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.

Jeśli osoby te chciałyby wyjechać w poszukiwaniu pracy do UE na własną rękę, nie zawiadamiając o tym urzędu pracy, straciłyby prawo do zasiłku. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), jeżeli w ciągu pięciu dni nie stawią się na wezwanie urzędu, wówczas odbiera się im świadczenie. Tymczasem rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 - które jest aktem nadrzędnym w stosunku do prawa krajowego - dopuszcza możliwość poszukiwania pracy przez bezrobotnych w krajach członkowskich, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zasiłku. Ponadto na jego podstawie takie świadczenie (w wysokości ustalonej przepisami krajowymi, czyli obecnie 532,90 zł) jest transferowane osobie szukającej pracy poza granicami kraju.

Tylko przez trzy miesiące może ona otrzymywać polski zasiłek za granicą. Maksymalnie tyle czasu mają też bezrobotni na poszukiwanie pracy w danym kraju UE. Jeśli nie znajdą w tym czasie zatrudnienia, muszą jeszcze przed upływem tego terminu stawić się w polskim urzędzie pracy.

- W tak krótkim czasie trudno znaleźć pracę w Unii. Jest to na pewno jeden z powodów, dla których tak niewielu bezrobotnych z prawem do zasiłku decyduje się na wyjazd za pracą do Unii. Wiadomo, że realna liczba poszukujących zatrudnienia w UE jest znacznie większa - twierdzi Mateusz Walewski, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Bezrobotnym nie opłaca się korzystać ze wspomnianej możliwości także dlatego, że porównują wysokość polskiego zasiłku, z kosztami utrzymania w krajach członkowskich. A bilans nie jest dla nich korzystny.

JAK NIE STRACIĆ ZASIŁKU WYJEŻDŻAJĄC DO UNII

l Wyjeżdżając w poszukiwaniu pracy, należy uprzedzić o tym powiatowy urząd pracy (PUP), który wypłaca zasiłek.

l Należy wystąpić w PUP m.in. o formularz unijny E 303, dzięki któremu zachowane zostaje prawo do zasiłku, a świadczenie transferowane za granicę.

l By móc otrzymać zasiłek za granicą, trzeba być zarejestrowanym w PUP przed wyjazdem co najmniej cztery tygodnie.

l Po przyjeździe do docelowego państwa UE należy zarejestrować się w tamtejszym urzędzie pracy najpóźniej w ciągu siedmiu dni od opuszczenia Polski i przedstawić formularz E 303.

l Trzeba stawiać się na każde wezwanie urzędu pracy kraju, w którym szuka się zatrudnienia, i zdawać relację z poszukiwań pracy.

l Jeśli nie znajdzie się pracy w ciągu trzech miesięcy, należy jeszcze przed upływem tego terminu wrócić do Polski i niezwłocznie zgłosić się do urzędu pracy.



Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA