REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla poszukujących pracy w Unii

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Ponaddwukrotnie wzrosła od 2005 roku liczba bezrobotnych poszukujących pracy w Unii, którym urzędy pracy wysłały zasiłki za granicę - wynika z danych uzyskanych w resorcie pracy.


Urzędy pracy wysłały w 2006 roku do Unii zasiłki dla 673 polskich bezrobotnych, którzy w trakcie pobierania tego świadczenia wyjechali do innych krajów członkowskich w poszukiwaniu pracy. Rok wcześniej przekazano zasiłki dla 310 takich osób. Taki zagraniczny transfer świadczeń jest możliwy dzięki zasadzie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

W Polsce, jak wskazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, do otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych jest uprawnionych  300 tys. osób, czyli zaledwie 13,5 proc. wszystkich zarejestrowanych w urzędach pracy.

Jeśli osoby te chciałyby wyjechać w poszukiwaniu pracy do UE na własną rękę, nie zawiadamiając o tym urzędu pracy, straciłyby prawo do zasiłku. Zgodnie bowiem z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), jeżeli w ciągu pięciu dni nie stawią się na wezwanie urzędu, wówczas odbiera się im świadczenie. Tymczasem rozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 - które jest aktem nadrzędnym w stosunku do prawa krajowego - dopuszcza możliwość poszukiwania pracy przez bezrobotnych w krajach członkowskich, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do zasiłku. Ponadto na jego podstawie takie świadczenie (w wysokości ustalonej przepisami krajowymi, czyli obecnie 532,90 zł) jest transferowane osobie szukającej pracy poza granicami kraju.

Tylko przez trzy miesiące może ona otrzymywać polski zasiłek za granicą. Maksymalnie tyle czasu mają też bezrobotni na poszukiwanie pracy w danym kraju UE. Jeśli nie znajdą w tym czasie zatrudnienia, muszą jeszcze przed upływem tego terminu stawić się w polskim urzędzie pracy.

- W tak krótkim czasie trudno znaleźć pracę w Unii. Jest to na pewno jeden z powodów, dla których tak niewielu bezrobotnych z prawem do zasiłku decyduje się na wyjazd za pracą do Unii. Wiadomo, że realna liczba poszukujących zatrudnienia w UE jest znacznie większa - twierdzi Mateusz Walewski, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

Bezrobotnym nie opłaca się korzystać ze wspomnianej możliwości także dlatego, że porównują wysokość polskiego zasiłku, z kosztami utrzymania w krajach członkowskich. A bilans nie jest dla nich korzystny.

JAK NIE STRACIĆ ZASIŁKU WYJEŻDŻAJĄC DO UNII

l Wyjeżdżając w poszukiwaniu pracy, należy uprzedzić o tym powiatowy urząd pracy (PUP), który wypłaca zasiłek.

l Należy wystąpić w PUP m.in. o formularz unijny E 303, dzięki któremu zachowane zostaje prawo do zasiłku, a świadczenie transferowane za granicę.

l By móc otrzymać zasiłek za granicą, trzeba być zarejestrowanym w PUP przed wyjazdem co najmniej cztery tygodnie.

l Po przyjeździe do docelowego państwa UE należy zarejestrować się w tamtejszym urzędzie pracy najpóźniej w ciągu siedmiu dni od opuszczenia Polski i przedstawić formularz E 303.

l Trzeba stawiać się na każde wezwanie urzędu pracy kraju, w którym szuka się zatrudnienia, i zdawać relację z poszukiwań pracy.

l Jeśli nie znajdzie się pracy w ciągu trzech miesięcy, należy jeszcze przed upływem tego terminu wrócić do Polski i niezwłocznie zgłosić się do urzędu pracy.Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA