reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Własny biznes dla bezrobotnego

Własny biznes dla bezrobotnego

Coraz częściej do powiatowych urzędów pracy zwracają się o pomoc finansową osoby bezrobotne pragnące rozpocząć własną działalność gospodarczą. Nie na każdą działalność bezrobotny może otrzymać dotację.


Pomoc finansowa na rozpoczęcie przez osobę bezrobotną własnej działalności gospodarczej może być udzielona jedynie na działalność produkcyjną, usługową, rzemieślniczą lub handlową. Pieniądze mogą być przeznaczone na:
• zakup maszyn, urządzeń i sprzętu niezbędnego do podjęcia działalności,
• pokrycie kosztów związanych z prawidłową instalacją i uruchomieniem wspomnianego sprzętu,
• pokrycie kosztów oprogramowania,
• adaptację lokalu przeznaczonego na prowadzenie działalności w części nieprzekraczającej 20 proc. kwoty udzielonych środków,
• zakup samochodu potrzebnego do prowadzenia własnej firmy w części nieprzekraczającej 40 proc. kwoty przyznanych środków,
• pokrycie kosztów reklamy i promocji (np. pieczątki, foldery, wizytówki, plakaty) w części nieprzekraczającej 5 proc. kwoty przyznanych środków.
WAŻNE
O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku osoba bezrobotna powinna zostać powiadomiona na piśmie w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku i innych niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów.
Jak uzyskać pomoc
By osoba bezrobotna, która chce podjąć działalność gospodarczą, otrzymała pomoc finansową z PUP, musi wcześniej złożyć do starosty (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu albo ze względu na miejsce prowadzenia działalności) wniosek o przyznanie jednorazowo środków na jej podjęcie. Może także wnioskować o pomoc w sfinansowaniu kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących założenia własnej firmy.
Urzędnicy nie mogą zapominać, że przyznanie pomocy jest możliwe po spełnieniu kilku warunków. Jednym z nich jest aktywne poszukiwanie pracy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Jeśli w tym okresie bezrobotny odmówił (bez uzasadnionej przyczyny) przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy albo wykonywania prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych lub robót publicznych, jego wniosek może zostać odrzucony. Podobnie będzie, gdy w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku, otrzymał pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. Jeśli nie otrzymał dotychczas z funduszu bezzwrotnych środków na podjęcie działalności gospodarczej, wtedy jego wniosek należy rozpatrzyć.
Bezrobotny musi spełniać też inne warunki, a mianowicie:
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama