Badania okresowe pracowników w 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Z dniem 16 grudnia 2020 r. zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepis ten zmienił wskazówki metodyczne dla lekarzy w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych pracowników.
REKLAMA
Polecamy: Jak przygotować się do zmian 2021
Kiedy lekarz medycyny pracy kieruje na badania specjalistyczne?
Przed 16 grudnia 2020 r. lekarze medycyny pracy mieli obowiązek kierowania pracowników na obligatoryjne badania specjalistyczne, co wydłużało proces profilaktycznych badań lekarskich i generowało wysokie koszty dla pracodawców.
Aktualnie lekarze medycyny pracy są przygotowani do samodzielnej oceny podstawowych parametrów objętych badaniami lekarzy specjalistów, co wynika ze zmienionego kilka lat temu programu specjalizacji w zakresie medycyny pracy. Zrezygnowano zatem w możliwym zakresie z obligatoryjnych konsultacji specjalistycznych. Natomiast wprowadzono możliwość skierowania przez lekarza medycyny pracy na specjalistyczne badania konsultacyjne, w zależności od wskazań, w szczególności: otolaryngologicznych, neurologicznych, okulistycznych, dermatologicznych, alergologicznych lub psychologicznych.
Co ile badania okresowe?
Zmiany w przepisach wydłużyły także częstotliwość przeprowadzania niektórych okresowych badań lekarskich, w tym m.in. dla stanowisk pracy, gdzie występują zagrożenia związane z obsługą monitorów ekranowych. W tym przypadku obowiązek skierowania pracownika na badanie co 4 lata zamieniono na 5 lat, przy czym lekarz medycyny pracy samodzielnie dokonuje badania narządu wzroku i oceny ostrości widzenia i może, ale już nieobligatoryjnie, skierować pracownika na konsultację do okulisty.
Podstawa prawna
-
§ 2 ust. 2 oraz załącznik 1 do rozporządzenia z 30 maja 1996 r. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2067; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 2131)
Autor: MACIEJ AMBROZIEWICZ, specjalista ds. bhp, wpisany na listę biegłych sądowych w dziedzinie bhp, absolwent Wydziału Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie, obecnie kierownik wieloosobowej komórki bhp w jednym z największych szpitali w kraju
REKLAMA
REKLAMA