REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyliczenia miesięcznych wynagrodzeń brutto / netto od 1 lipca 2022 r. - MF podaje przykłady dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy

Grzegorz Żółciak
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Grzegorz Osiecki
Grzegorz Osiecki
Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.
Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.

Wyliczenia miesięcznych wynagrodzeń brutto / netto od 1 lipca 2022 r. - MF podaje przykłady dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy

REKLAMA

1 lipca wchodzi w życie podatkowa korekta Polskiego Ładu. MF przygotowało wyliczenia, pokazujące, jak wpłynie ona nie tylko na efekt w całym roku, lecz także na miesięczne wynagrodzenie. – To bardziej przewidywalny i przyjaznym system dla podatników. Te zmiany będą dla nich korzystne lub neutralne, choć w części przypadków może być to widoczne dopiero w rozliczeniu rocznym – mówi wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wynika z wyliczeń resortu, w tym roku podatnicy zyskają 6,8 mld zł, ale kolejne 6,8 mld zł będzie zwrócone w ramach rocznego rozliczenia. To duże liczby, ale to oznacza, że będą grupy, które tych zmian nie zobaczą w miesięcznych wypłatach, a mogą nawet zapłacić nieco więcej podatku niż do tej pory. To m.in. efekt korekty systemu zaliczek podatkowych.

REKLAMA

Na początku roku wprowadzono możliwość płacenia zaliczek zgodnie z poprzednim systemem – mogły być wprawdzie niższe, ale potem podatnika czekała spora dopłata podatku. Teraz ta zasada znika.

Czy to oznacza, że może dojść do powtórki zamieszania wokół rozliczeń podatkowych z początku roku? – Wydaje się, że potencjał jest mniejszy. Grupa, której ta sytuacja dotyczy, będzie jednak węższa – mówi Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Trzy kalkulatory wynagrodzeń brutto netto od 1 lipca 2022 r. - umowy o pracę, zlecenie, o dzieło [Infor.pl]

Zaliczki PIT dla zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.

REKLAMA

Uwzględnianie w zaliczkach kwoty wolnej w przypadku umów zlecenia czy w zbiegach umów na prośbę księgowych wprowadzamy od nowego roku. To oznacza, że w tym przypadku korzyści będzie widać dopiero w rozliczeniu rocznym – mówi Artur Soboń. W trakcie konsultacji ustawy MF zrezygnowało z pierwotnej propozycji, by wprowadzić rozwiązanie już od lipca – wszystko po to, żeby uniknąć zamieszania. – W ich przypadku te korzyści pojawią się dopiero w momencie zwrotów, a one będą duże w przyszłym roku – podkreśla Łukasz Kozłowski. Więc choć ich zysk wynikający z obniżki podatków z 17 proc. do 12 proc. będzie większy, to będą musieli poczekać, by go zobaczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczenia MF pokazują, że zleceniobiorca zarabiający 3200 zł miesięcznie, a więc w okolicy pensji minimalnej, zyska ponad 1400 zł w porównaniu do poprzedniego systemu, ale w zaliczkach zapłaci 1944 zł zamiast 2562 zł i tyle fiskus zwrócił mu w przyszłym roku. Tego typu rozwiązanie dotyczy też osób pracujących na kilku umowach na raz. Od kolejnego roku kwotę wolną w takich przypadkach będzie można uwzględniać równocześnie w miesięcznych zaliczkach podatkowych od trzech różnych umów.

Najpierw zapłacą więcej, żeby potem zapłacić mniej. U niektórych podatników od lipca zaliczki na PIT mogą wzrosnąć, co oznacza niższe wynagrodzenie na rękę.

Jak wynika z wyliczeń MF, etatowiec z pensją 11 tys. zł, płacący obecnie 792 zł, od lipca będzie płacić nieco więcej, a więc 809 zł. Jednak w całym roku zyska 3919 zł w porównaniu z obecnie obowiązującą wersją ładu. Czemu więc dostanie mniej na rękę? To także efekt działania systemu zaliczek. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami taki podatnik w trzech ostatnich miesiącach roku zapłaciłby je dużo wyższe – skoczyłby do ok. 2 tys. zł. – Szacuję, że w umowach o pracę dla osób, które złożyły oświadczenia PIT-2, to problem zarabiających od 10,2 tys. zł brutto do 14,5 tys. brutto miesięcznie – czyli na tyle dużo, że w starym systemie wpadliby w próg podatkowy. Od lipca ich zaliczka wzrośnie w stosunku do czerwcowej – podkreśla Łukasz Kozłowski. W przypadku tej grupy może nawet powstać wrażenie, że zmiany są dla nich niekorzystne, ponieważ od lipca zobaczą, że na rękę dostaną nieco mniej. Za to nie będą mieli okazji się przekonać, że pod koniec roku dużo zyskują w porównaniu z poprzednim systemem.

Podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji PIT-2

Lepiej nie kredytować fiskusa i mieć PIT-2 złożony. Osobną grupą są podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji PIT-2. Upoważnia ona pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej w miesięcznych zaliczkach na PIT. Zamieszanie na początku roku spowodowało, że część osób nie zrobiła tego. W takim przypadku kredytują fiskusa, a ponieważ stawki podatku właśnie spadają, to kredytują go jeszcze bardziej niż w poprzednim systemie. I tak pracownik z zarobkami 5 tys. brutto zgodnie z dotychczasową wersją Ładu nadpłaciłby 1092 zł podatku, a po lipcowej obniżce ta nadpłata wyniesie 2817 zł, które odbierze dopiero w przyszłym roku w ramach rocznego rozliczenia. Skala problemu jest trudna do rozeznania. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie zmieniliśmy pracodawcy, a poprzednio mieliśmy złożoną deklarację PIT-2, to nowej nie trzeba składać, bo obowiązuje poprzednia.

Osoby dorabiające do etatu czy emerytury a zaliczki na PIT od 1 lipca 2022 r.

Osobną kategorią są osoby dorabiające do etatu czy emerytury. Także w tym przypadku zmiana systemu oznacza wzrost zaliczek, ale za to mniejszą dopłatę na koniec roku. Na przykład emeryt ze świadczeniem 3 tys. zł dorabiający 4 tys. brutto miesięcznie na etacie przy obecnych zasadach miałby do dopłaty 3,2 tys. zł podatku, tymczasem po zmianach będzie to 494 zł. Taki emeryt zyska na zaliczkach od świadczenia, bo zaliczki spadną z 85 zł do 60 zł, ale wzrosną przy jego wynagrodzeniu z etatu z 277 zł do 384 zł. Ogółem na obniżce stawki taki podatnik zyska w całym roku 2221 zł w porównaniu z obecną wersją Polskiego Ładu oraz 796 zł w porównaniu z systemem, który obowiązywał do zeszłego roku.

Jakie ulgi i odliczenia od 1 lipca 2022 r. - wspólne rozliczenie z małżonkiem czy ulgi na dzieci.

Ostatni przykład pokazuje, że wprowadzając te zmiany, PiS unika potężnego zamieszania, jakie miałby przy okazji rozliczenia podatku w przyszłym roku, gdyby nagle okazałoby się, że spora część podatników ma do zapłacenia duże dopłaty do PIT. A to byłoby głównie efektem wprowadzonej na początku roku możliwości płacenia zaliczek na poziomie z 2021 r. Dla wielu podatników oznaczałoby to bardzo duże (jak na ich możliwości) zwroty dla fiskusa. Choć jednocześnie fakt wzrostu miesięcznych zaliczek u części podatników nie zostanie przez nich dobrze przyjęty.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiada, że pod egidą Rzecznika MSP ma zostać wypracowane porozumienie między ZUS, MF a resortem zdrowia w sprawie uspójnienia opracowania podstawy oskładkowania. Po korektach ładu dla osób prowadzących działalność gospodarczą są trzy rodzaje składek. Liczona od dochodu składka dla liniowców 4,9 proc., 9 proc. składka dla osób na skali podatkowej oraz trzy różne stawki ryczałtowej składki dla ryczałtowców liczonej w zależności od przekroczonych progów przychodu. Na razie rozmowy się dopiero zaczynają, więc ich efekt trudno przewidzieć.

PIT od 1 lipca

PIT od 1 lipca

Dziennik Gazeta Prawna

Kalkulator wynagrodzeń Niskie Podatki brutto i netto od 1 lipca 2022 r.

Polecamy: „Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Polecamy: Komplet „PIT 2022. Komentarz + suplement z komentarzem do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

REKLAMA

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

REKLAMA