REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyliczenia miesięcznych wynagrodzeń brutto / netto od 1 lipca 2022 r. - MF podaje przykłady dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy

Grzegorz Żółciak
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Grzegorz Osiecki
Grzegorz Osiecki
Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.
Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: przykłady zmian na poziomie zaliczek i rozliczenia rocznego dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.

Wyliczenia miesięcznych wynagrodzeń brutto / netto od 1 lipca 2022 r. - MF podaje przykłady dla pracownika, emeryta i zleceniobiorcy

REKLAMA

1 lipca wchodzi w życie podatkowa korekta Polskiego Ładu. MF przygotowało wyliczenia, pokazujące, jak wpłynie ona nie tylko na efekt w całym roku, lecz także na miesięczne wynagrodzenie. – To bardziej przewidywalny i przyjaznym system dla podatników. Te zmiany będą dla nich korzystne lub neutralne, choć w części przypadków może być to widoczne dopiero w rozliczeniu rocznym – mówi wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wynika z wyliczeń resortu, w tym roku podatnicy zyskają 6,8 mld zł, ale kolejne 6,8 mld zł będzie zwrócone w ramach rocznego rozliczenia. To duże liczby, ale to oznacza, że będą grupy, które tych zmian nie zobaczą w miesięcznych wypłatach, a mogą nawet zapłacić nieco więcej podatku niż do tej pory. To m.in. efekt korekty systemu zaliczek podatkowych.

REKLAMA

Na początku roku wprowadzono możliwość płacenia zaliczek zgodnie z poprzednim systemem – mogły być wprawdzie niższe, ale potem podatnika czekała spora dopłata podatku. Teraz ta zasada znika.

Czy to oznacza, że może dojść do powtórki zamieszania wokół rozliczeń podatkowych z początku roku? – Wydaje się, że potencjał jest mniejszy. Grupa, której ta sytuacja dotyczy, będzie jednak węższa – mówi Łukasz Kozłowski główny ekonomista Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Trzy kalkulatory wynagrodzeń brutto netto od 1 lipca 2022 r. - umowy o pracę, zlecenie, o dzieło [Infor.pl]

Zaliczki PIT dla zleceniobiorcy od 1 lipca 2022 r.

REKLAMA

Uwzględnianie w zaliczkach kwoty wolnej w przypadku umów zlecenia czy w zbiegach umów na prośbę księgowych wprowadzamy od nowego roku. To oznacza, że w tym przypadku korzyści będzie widać dopiero w rozliczeniu rocznym – mówi Artur Soboń. W trakcie konsultacji ustawy MF zrezygnowało z pierwotnej propozycji, by wprowadzić rozwiązanie już od lipca – wszystko po to, żeby uniknąć zamieszania. – W ich przypadku te korzyści pojawią się dopiero w momencie zwrotów, a one będą duże w przyszłym roku – podkreśla Łukasz Kozłowski. Więc choć ich zysk wynikający z obniżki podatków z 17 proc. do 12 proc. będzie większy, to będą musieli poczekać, by go zobaczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyliczenia MF pokazują, że zleceniobiorca zarabiający 3200 zł miesięcznie, a więc w okolicy pensji minimalnej, zyska ponad 1400 zł w porównaniu do poprzedniego systemu, ale w zaliczkach zapłaci 1944 zł zamiast 2562 zł i tyle fiskus zwrócił mu w przyszłym roku. Tego typu rozwiązanie dotyczy też osób pracujących na kilku umowach na raz. Od kolejnego roku kwotę wolną w takich przypadkach będzie można uwzględniać równocześnie w miesięcznych zaliczkach podatkowych od trzech różnych umów.

Najpierw zapłacą więcej, żeby potem zapłacić mniej. U niektórych podatników od lipca zaliczki na PIT mogą wzrosnąć, co oznacza niższe wynagrodzenie na rękę.

Jak wynika z wyliczeń MF, etatowiec z pensją 11 tys. zł, płacący obecnie 792 zł, od lipca będzie płacić nieco więcej, a więc 809 zł. Jednak w całym roku zyska 3919 zł w porównaniu z obecnie obowiązującą wersją ładu. Czemu więc dostanie mniej na rękę? To także efekt działania systemu zaliczek. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami taki podatnik w trzech ostatnich miesiącach roku zapłaciłby je dużo wyższe – skoczyłby do ok. 2 tys. zł. – Szacuję, że w umowach o pracę dla osób, które złożyły oświadczenia PIT-2, to problem zarabiających od 10,2 tys. zł brutto do 14,5 tys. brutto miesięcznie – czyli na tyle dużo, że w starym systemie wpadliby w próg podatkowy. Od lipca ich zaliczka wzrośnie w stosunku do czerwcowej – podkreśla Łukasz Kozłowski. W przypadku tej grupy może nawet powstać wrażenie, że zmiany są dla nich niekorzystne, ponieważ od lipca zobaczą, że na rękę dostaną nieco mniej. Za to nie będą mieli okazji się przekonać, że pod koniec roku dużo zyskują w porównaniu z poprzednim systemem.

Podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji PIT-2

Lepiej nie kredytować fiskusa i mieć PIT-2 złożony. Osobną grupą są podatnicy, którzy nie złożyli deklaracji PIT-2. Upoważnia ona pracodawcę do uwzględniania kwoty wolnej w miesięcznych zaliczkach na PIT. Zamieszanie na początku roku spowodowało, że część osób nie zrobiła tego. W takim przypadku kredytują fiskusa, a ponieważ stawki podatku właśnie spadają, to kredytują go jeszcze bardziej niż w poprzednim systemie. I tak pracownik z zarobkami 5 tys. brutto zgodnie z dotychczasową wersją Ładu nadpłaciłby 1092 zł podatku, a po lipcowej obniżce ta nadpłata wyniesie 2817 zł, które odbierze dopiero w przyszłym roku w ramach rocznego rozliczenia. Skala problemu jest trudna do rozeznania. Warto jednak pamiętać, że jeżeli nie zmieniliśmy pracodawcy, a poprzednio mieliśmy złożoną deklarację PIT-2, to nowej nie trzeba składać, bo obowiązuje poprzednia.

Osoby dorabiające do etatu czy emerytury a zaliczki na PIT od 1 lipca 2022 r.

Osobną kategorią są osoby dorabiające do etatu czy emerytury. Także w tym przypadku zmiana systemu oznacza wzrost zaliczek, ale za to mniejszą dopłatę na koniec roku. Na przykład emeryt ze świadczeniem 3 tys. zł dorabiający 4 tys. brutto miesięcznie na etacie przy obecnych zasadach miałby do dopłaty 3,2 tys. zł podatku, tymczasem po zmianach będzie to 494 zł. Taki emeryt zyska na zaliczkach od świadczenia, bo zaliczki spadną z 85 zł do 60 zł, ale wzrosną przy jego wynagrodzeniu z etatu z 277 zł do 384 zł. Ogółem na obniżce stawki taki podatnik zyska w całym roku 2221 zł w porównaniu z obecną wersją Polskiego Ładu oraz 796 zł w porównaniu z systemem, który obowiązywał do zeszłego roku.

Jakie ulgi i odliczenia od 1 lipca 2022 r. - wspólne rozliczenie z małżonkiem czy ulgi na dzieci.

Ostatni przykład pokazuje, że wprowadzając te zmiany, PiS unika potężnego zamieszania, jakie miałby przy okazji rozliczenia podatku w przyszłym roku, gdyby nagle okazałoby się, że spora część podatników ma do zapłacenia duże dopłaty do PIT. A to byłoby głównie efektem wprowadzonej na początku roku możliwości płacenia zaliczek na poziomie z 2021 r. Dla wielu podatników oznaczałoby to bardzo duże (jak na ich możliwości) zwroty dla fiskusa. Choć jednocześnie fakt wzrostu miesięcznych zaliczek u części podatników nie zostanie przez nich dobrze przyjęty.

Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiada, że pod egidą Rzecznika MSP ma zostać wypracowane porozumienie między ZUS, MF a resortem zdrowia w sprawie uspójnienia opracowania podstawy oskładkowania. Po korektach ładu dla osób prowadzących działalność gospodarczą są trzy rodzaje składek. Liczona od dochodu składka dla liniowców 4,9 proc., 9 proc. składka dla osób na skali podatkowej oraz trzy różne stawki ryczałtowej składki dla ryczałtowców liczonej w zależności od przekroczonych progów przychodu. Na razie rozmowy się dopiero zaczynają, więc ich efekt trudno przewidzieć.

PIT od 1 lipca

PIT od 1 lipca

Dziennik Gazeta Prawna

Kalkulator wynagrodzeń Niskie Podatki brutto i netto od 1 lipca 2022 r.

Polecamy: „Jak przygotować się do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Polecamy: Komplet „PIT 2022. Komentarz + suplement z komentarzem do zmian od 1 lipca 2022 r.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GazetaPrawna.pl / Dziennik Gazeta Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA