REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymagania i warunki zatrudniania na stanowiskach doradców i asystentów w samorządzie

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Gabinety doradcze w samorządzie funkcjonują w ograniczonym zakresie – co oznacza, że można je tworzyć jedynie w urzędach gmin, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich. Składają się one z doradców i asystentów, których podstawowym zadaniem jest merytoryczne i organizacyjne wsparcie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty czy marszałka województwa. Wykluczone jest zatem zatrudnianie osób na takich stanowiskach w innych jednostkach samorządu. Oczekiwania względem członków tzw. gabinetów odbiegają od wymagań, jakim muszą sprostać inni pracownicy samorządowi.

Wymagania kwalifikacyjne dla doradców i asystentów, w porównaniu z innymi pracownikami samorządowymi, są raczej skromne. Decyduje o tym podstawa zatrudnienia oraz charakter samego stanowiska.

REKLAMA

Ograniczone kwalifikacje

Doradcy i asystenci są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, a ich stanowiska nie są zaliczane do stanowisk urzędniczych. W związku z tym – na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – od osób zatrudnianych w takim charakterze oczekuje się jedynie:

● polskiego obywatelstwa,

● pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych,

● kwalifikacji zawodowych wymaganych do wykonywania pracy na takich stanowiskach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamów książkę: Savoir-Vivre w administracji >>

Są to podstawowe wymagania, które spełnić musi każdy pracownik samorządowy – niezależnie od podstawy nawiązania z nim stosunku pracy. Przyszły doradca czy asystent nie musi natomiast legitymować się niekaralnością czy nieposzlakowaną opinią. Musi jednak wykazać się odpowiednim wykształceniem i – w przypadku stanowiska doradcy – również stażem pracy (te dodatkowe wymagania wynikają z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie). Minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na stanowiskach kierowniczych urzędniczych, urzędniczych, pomocniczych i obsługi oraz doradców i asystentów zostały określone w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia. Z takiego podziału wynika również, że doradcy i asystenci to oddzielna grupa stanowisk w samorządzie.

PRZYKŁAD

Czy pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy wójta musi mieć 3 lata doświadczenia zawodowego i posiadać wykształcenie co najmniej średnie?

REKLAMA

Nie – takie wymagania dotyczą pracowników samorządowych, zatrudnionych wprawdzie na podstawie umowy o pracę, ale na stanowiskach kierowniczych urzędniczych. Etat doradcy jest odrębnym stanowiskiem, które nie jest stanowiskiem urzędniczym. Dlatego wymagania określone w art. 6 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych nie mają do niego zastosowania. Jak wynika z tabeli załącznika nr 3 do rozporządzenia (Tabela IV, cz. E, lp. 1), kandydat na stanowisko doradcy w samorządzie musi mieć wykształcenie wyższe i co najmniej pięcioletni staż pracy.

Mniej wymaga się od osoby zatrudnianej jako asystent. Tutaj wystarczy jedynie, aby kandydat miał wykształcenie średnie. Doświadczenie zawodowe w postaci stażu pracy nie jest wymagane. Jest to związane z mniejszą rangą tego stanowiska.

Więcej w dwutygodniku Rachunkowość Budżetowa - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA