REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymagania i warunki zatrudniania na stanowiskach doradców i asystentów w samorządzie

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej

REKLAMA

Gabinety doradcze w samorządzie funkcjonują w ograniczonym zakresie – co oznacza, że można je tworzyć jedynie w urzędach gmin, starostwach powiatowych oraz urzędach marszałkowskich. Składają się one z doradców i asystentów, których podstawowym zadaniem jest merytoryczne i organizacyjne wsparcie wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty czy marszałka województwa. Wykluczone jest zatem zatrudnianie osób na takich stanowiskach w innych jednostkach samorządu. Oczekiwania względem członków tzw. gabinetów odbiegają od wymagań, jakim muszą sprostać inni pracownicy samorządowi.

Wymagania kwalifikacyjne dla doradców i asystentów, w porównaniu z innymi pracownikami samorządowymi, są raczej skromne. Decyduje o tym podstawa zatrudnienia oraz charakter samego stanowiska.

REKLAMA

Ograniczone kwalifikacje

Doradcy i asystenci są zatrudniani na podstawie umowy o pracę, a ich stanowiska nie są zaliczane do stanowisk urzędniczych. W związku z tym – na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – od osób zatrudnianych w takim charakterze oczekuje się jedynie:

● polskiego obywatelstwa,

● pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych,

● kwalifikacji zawodowych wymaganych do wykonywania pracy na takich stanowiskach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zamów książkę: Savoir-Vivre w administracji >>

Są to podstawowe wymagania, które spełnić musi każdy pracownik samorządowy – niezależnie od podstawy nawiązania z nim stosunku pracy. Przyszły doradca czy asystent nie musi natomiast legitymować się niekaralnością czy nieposzlakowaną opinią. Musi jednak wykazać się odpowiednim wykształceniem i – w przypadku stanowiska doradcy – również stażem pracy (te dodatkowe wymagania wynikają z przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych; dalej: rozporządzenie). Minimalne wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania pracy na stanowiskach kierowniczych urzędniczych, urzędniczych, pomocniczych i obsługi oraz doradców i asystentów zostały określone w załączniku nr 3 do tego rozporządzenia. Z takiego podziału wynika również, że doradcy i asystenci to oddzielna grupa stanowisk w samorządzie.

PRZYKŁAD

Czy pracownik zatrudniony na stanowisku doradcy wójta musi mieć 3 lata doświadczenia zawodowego i posiadać wykształcenie co najmniej średnie?

REKLAMA

Nie – takie wymagania dotyczą pracowników samorządowych, zatrudnionych wprawdzie na podstawie umowy o pracę, ale na stanowiskach kierowniczych urzędniczych. Etat doradcy jest odrębnym stanowiskiem, które nie jest stanowiskiem urzędniczym. Dlatego wymagania określone w art. 6 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych nie mają do niego zastosowania. Jak wynika z tabeli załącznika nr 3 do rozporządzenia (Tabela IV, cz. E, lp. 1), kandydat na stanowisko doradcy w samorządzie musi mieć wykształcenie wyższe i co najmniej pięcioletni staż pracy.

Mniej wymaga się od osoby zatrudnianej jako asystent. Tutaj wystarczy jedynie, aby kandydat miał wykształcenie średnie. Doświadczenie zawodowe w postaci stażu pracy nie jest wymagane. Jest to związane z mniejszą rangą tego stanowiska.

Więcej w dwutygodniku Rachunkowość Budżetowa - Zamów prenumeratę >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  REKLAMA

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  REKLAMA

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  REKLAMA