REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIP: Czy nowe w 2023 r. urlopy można przenieść na 2024? To dodatkowe 7 dni wolnego dla pracownika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
PIP: Czy nowe w 2023 r. urlopy można przenieść na 2024? To dodatkowe 7 dni wolnego dla pracownika
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co z niewykorzystaniem urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w 2023 r? 

Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy. Chodzi o przysługujący pracownikom urlop opiekuńczy i zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej.

REKLAMA

Dodatkowe 7 dni wolnych od pracy w 2023 r.

REKLAMA

Znowelizowany Kodeks pracy umożliwia pracownikowi skorzystanie z dodatkowych 7 dni wolnych od pracy. Maksymalny wymiar urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej jest określony na dany rok kalendarzowy. To znaczy, że wolnych dni nie można przenieść na kolejny rok.

„Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku  kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Należy, wiec przyjąć, że niewykorzystane dni/godziny wymienionych zwolnień od pracy nie przechodzą na następny rok, tylko prawo do nowej puli pracownik nabywa w każdym kolejnym roku kalendarzowym” – wyjaśnił, w odpowiedzi na pytania Serwisu Samorządowego PAP,  Główny Inspektorat Pracy.

Jak przypomniał rzecznik  prasowy GIP Juliusz Głuski-Schimmer, kwestie dotyczące udzielania zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej i urlopu opiekuńczego zostały uregulowane w  ustawie z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465). 

Art. 1481  Kodeksu pracy – 2 dni zwolnienia z pracy

REKLAMA

Zgodnie z art. 1481  Kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy, w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, w powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według obowiązujących przepisów wniosek należy zgłosić pracodawcy najpóźniej w dniu korzystania ze zwolnienia. Za zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej pracownikowi przysługuje prawo do połowy wynagrodzenia. W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar zwolnienia ustala się proporcjonalnie do wymiary czasu pracy, a niepełną godzinę zaokrągla w górę do pełnej godziny.

Art. 1731 Kodeksu pracy – 5 dni urlopu opiekuńczego

Natomiast w myśl art. 1731 Kodeksu pracy urlop opiekuńczy pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego w wymiarze 5 dni roboczych, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny (matka, ojciec, syn, córka, małżonek) lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. 

Urlopu udzielany jest w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z jego rozkładem czasu pracy. Wniosek o ten rodzaj urlopu należy złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej najpóźniej dzień przed rozpoczęciem urlopu. Za czas urlopu opiekuńczego pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, natomiast zachowuje on prawo do pozostałych uprawnień pracowniczych.  

Urlop na żądanie w 2023 r.

Zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy, na kolejny rok nie przechodzi też urlop na żądanie, którego wymiar w danym roku kalendarzowym wynosi nie więcej niż 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. Urlop na żądanie nie stanowi urlopu dodatkowego – jest częścią urlopu wypoczynkowego w ramach wymiaru przysługującemu pracownikowi na podstawie art. 154 Kodeksu pracy. 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA