reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Oznacza to, że sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych powinien wybrać sam pracownik.

Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) za pracę w godzinach nadliczbowych, która nie została zrekompensowana czasem wolnym, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia (art. 1511 i 1512). Powstaje w związku z tym pytanie, czy pracownikom samorządowym za pracę w godzinach nadliczbowych, za którą nie mieli czasu wolnego, należy się wynagrodzenie z dodatkiem czy bez dodatku, o którym mowa w Kodeksie pracy.

Opinie i wytyczne

Według Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pracownikom samorządowym nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, gdyż art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi lex specialis (przepis szczególny) w stosunku do przepisów Kodeksu pracy i nie przewiduje dodatków za godziny nadliczbowe (patrz: Z opinii Kancelarii Premiera).

Normalne wynagrodzenie należne za godziny nadliczbowe to składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86). Wyrok ten został wydany w sprawie wynagrodzenia przewidzianego w Kodeksie pracy, ale wydaje się, że ma zastosowanie też do pracowników samorządowych, gdyż ustawa o pracownikach samorządowych (podobnie jak Kodeks pracy) nie precyzuje, jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględniać przy obliczaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Zasady przyznawania, naliczania i wypłacania składników wynagrodzenia pracowników samorządowych reguluje ustawa, ale także Kodeks pracy, a dodatkowo akty wewnętrzne takie jak regulamin wynagradzania i regulamin pracy.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama