reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny w tym samym wymiarze. Oznacza to, że sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych powinien wybrać sam pracownik.

Zgodnie z ustawą z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) za pracę w godzinach nadliczbowych, która nie została zrekompensowana czasem wolnym, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 50% lub 100% wynagrodzenia (art. 1511 i 1512). Powstaje w związku z tym pytanie, czy pracownikom samorządowym za pracę w godzinach nadliczbowych, za którą nie mieli czasu wolnego, należy się wynagrodzenie z dodatkiem czy bez dodatku, o którym mowa w Kodeksie pracy.

Opinie i wytyczne

Według Państwowej Inspekcji Pracy oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pracownikom samorządowym nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, gdyż art. 42 ust. 4 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi lex specialis (przepis szczególny) w stosunku do przepisów Kodeksu pracy i nie przewiduje dodatków za godziny nadliczbowe (patrz: Z opinii Kancelarii Premiera).

Normalne wynagrodzenie należne za godziny nadliczbowe to składniki wynagrodzenia, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie (wyrok SN z 3 czerwca 1986 r., sygn. akt I PRN 40/86). Wyrok ten został wydany w sprawie wynagrodzenia przewidzianego w Kodeksie pracy, ale wydaje się, że ma zastosowanie też do pracowników samorządowych, gdyż ustawa o pracownikach samorządowych (podobnie jak Kodeks pracy) nie precyzuje, jakie składniki wynagrodzenia należy uwzględniać przy obliczaniu wynagrodzenia za godziny nadliczbowe.

Zasady przyznawania, naliczania i wypłacania składników wynagrodzenia pracowników samorządowych reguluje ustawa, ale także Kodeks pracy, a dodatkowo akty wewnętrzne takie jak regulamin wynagradzania i regulamin pracy.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama