| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Zatrudnienie członków rodziny przez dyrektora zakładu budżetowego

Zatrudnienie członków rodziny przez dyrektora zakładu budżetowego

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym miasta. Czy nasz dyrektor może zatrudnić swoją żonę i syna na podstawie umowy cywilnoprawnej? Czy może zatrudnić syna na podstawie umowy o pracę na stanowisku ratownika lub kasjera?

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w samorządowych zakładach budżetowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej (art. 26 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych). Zakaz ten odnosi się do zatrudnienia – a więc stosunku pracy w rozumieniu art. 22 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.). Oznacza to, że wykonywanie usług na podstawie umów cywilnoprawnych nie jest nim objęte. Należy jednak pamiętać, że zawieranie umów cywilnoprawnych w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny (art. 281 pkt 1 k.p.).

Więcej w Rachunkowości Budżetowej - Zamów prenumeratę >>

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Czytaj także

Ekspert:

Dariusz Dwojewski

Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego

Źródło:

INFOR
Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »