Polecenie służbowe w administracji
REKLAMA
Polecenie służbowe wydawane na podstawie ogólnego upoważnienia zawartego w ustawach z zakresu prawa administracyjnego, kształtuje sytuację prawną konkretnego podmiotu, bo zobowiązuje go do czynienia bądź nieczynienia czegoś, a sankcją są środki dyscyplinarne.
REKLAMA
Polecenie służbowe wydawane jest w warunkach nadrzędności i podporządkowania służbowego występującego w ramach danej jednostki organizacyjnej lub między różnymi jednostkami.
Polecenie to jest dyrektywą skierowaną przez zwierzchnika służbowego do podległego mu pracownika i stanowi formę określenia sposobu wykonania obowiązku ciążącego na adresacie tego polecenia.
Polecenie musi mieścić się w granicach prawa, tzn. może je wydawać tylko osoba prawnie upoważniona i tylko w granicach swoich kompetencji. Treść polecenia nie może być natomiast sprzeczna z prawem.
Polecenie służbowe w administracji - wyjątki
Pracownik, który otrzymał polecenie, zobowiązany jest je wykonać. Obowiązek wykonywania poleceń służbowych wynika z ustaw regulujących status urzędników administracji publicznej. Istnieją jednak ustawowe granice obowiązku posłuszeństwa poleceniom służbowym. Mianowicie, jeśli polecenie jest w przekonaniu urzędnika sprzeczne z prawem, powinien on poinformować o tym przełożonego. W razie pisemnego potwierdzenia polecenia powinien je wykonać zawiadamiając kierownika urzędu o swoich zastrzeżeniach.
Zobacz serwis: Pracownicy
Ustawodawca wprowadza wyjątki od reguły związania pracownika poleceniem:
1. nie wolno wykonać polecenia jeśli prowadziłoby to do popełnienia przestępstwa lub groziło niepowetowanymi stratami,
2. członek korpusu służby cywilnej nie wykonuje polecenia, jeżeli prowadziłoby to do przestępstwa lub wykroczenia, o czym niezwłocznie informuje dyrektora generalnego urzędu.
Należy pamiętać, że za wykonanie bezprawnego polecenia odpowiedzialny jest pracownik.
Zobacz również Forum.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 22 marca 1990 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2001 r., nr 142, poz. 1593),
- Ustawa z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. nr 31 poz. 214).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.