Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Zatrudnienie funkcjonariusza PSP na podstawie umowy zlecenia będzie korzystniejsze, gdyż w takiej sytuacji obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne (do ubezpieczeń społecznych osoba ta będzie mogła przystąpić dobrowolnie). W przypadku zawarcia umowy o pracę funkcjonariusz będzie podlegał obowiązkowo zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Każda osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na ogólnych zasadach. Nie ma żadnych szczegółowych regulacji wyłączających obowiązek ubezpieczenia pracownika np. z powodu równoczesnego zatrudnienia w innych podmiotach czy pełnienia służby. Zatem w sytuacji, gdy podpiszą Państwo z funkcjonariuszem PSP umowę o pracę na czas prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, osoba ta będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo.
Charakter pracy, którą ma wykonać funkcjonariusz PSP, pozwala na zawarcie z nim umowy zlecenia. Będzie to korzystniejsze niż zawarcie umowy o pracę, ponieważ w tym przypadku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera uregulowanie szczególne. Osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy. Może jednak przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.
Za osobę pozostającą w stosunku służby, która z umowy zlecenia nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, uznaje się:
• żołnierzy zawodowych,
• funkcjonariuszy:
– Państwowej Straży Pożarnej,
– Policji,
– Centralnego Biura Antykorupcyjnego,
– Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,
– Straży Granicznej,
– Służby Więziennej,
– Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego,
– Biura Ochrony Rządu.
Dla osób, które – pozostając w stosunku służby – spełniają jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym, nie powstaje zbieg tytułów do ubezpieczenia, ponieważ od 1 października 2003 r. pozostawanie w stosunku służby przestało być tytułem do ubezpieczeń społecznych.
WAŻNE!
Pozostawanie w stosunku służby nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych.
Dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, na swój wniosek, może być osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu:
• wykonywania pracy nakładczej,
• wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
• prowadzenia pozarolniczej działalności bądź współpracy przy jej prowadzeniu,
• bycia posłem, senatorem pobierającym uposażenie, posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej,
• bycia osobą duchowną.
REKLAMA
Jeśli zatem podpiszą Państwo z funkcjonariuszem Straży Pożarnej umowę zlecenia, od przychodów z tej umowy nie trzeba będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem że zleceniobiorca (funkcjonariusz) nie złoży wniosku o objęcie dobrowolnie tymi ubezpieczeniami.
Zarówno służba w PSP, jak i wykonywanie umowy zlecenia stanowią jednak tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na to ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Dlatego składka zdrowotna będzie musiała być opłacana zarówno ze zlecenia, jak i z tytułu pełnienia służby. Jednak składkę na to ubezpieczenie finansuje ubezpieczony.
• art. 8 ust. 15, art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
• art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Joanna Goliniewska
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Orzecznictwo uzupełniające:
• Nie ma obowiązku ubezpieczenia z tytułów wymienionych w art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób pozostających w stosunku służby. Osoby pełniące służbę są traktowane podobnie jak pracownicy. Pozostawanie w stosunku pracy lub w stosunku służby zawsze wyłącza obowiązek ubezpieczenia z tytułu innego rodzaju działalności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 października 2006 r., II UK 57/06)
REKLAMA
REKLAMA