REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia pracowników niepełnosprawnych - warto skorzystać z dofinansowania

Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
pracownik niepełnosprawny, szkolenie
pracownik niepełnosprawny, szkolenie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Organizacje pozarządowe wykonujące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników niepełnosprawnych powinny rozważyć skierowanie tych pracowników na odpowiednie szkolenia. Takie inwestowanie w pracowników niepełnosprawnych może okazać się dla organizacji szczególnie opłacalne, ich przeszkolenie jest bowiem tańsze niż w przypadku „zwykłych” pracowników.

Kierując na szkolenia pracowników niepełnosprawnych, organizacja jako pracodawca może obniżyć wymagany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wkład pieniężny aż o 10 punktów procentowych w przeliczeniu na każdego takiego pracownika.

REKLAMA

Jaka jest maksymalna wysokość wsparcia?

Wsparcie ma charakter refundacji obejmującej do 80% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jedną szkoloną osobę.

Jakie koszty podlegają refundacji?

REKLAMA

Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30.3.2009 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 57, poz. 472). refundacji podlegają tylko szkolenia zawierające się w określonym katalogu. Refundacji podlegają szkolenia specjalistyczne i ogólne.

Szkolenia specjalistyczne to szkolenia polegające na przekazywaniu wiedzy głównie i bezpośrednio związanej z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracownika w zakładzie pracy (w organizacji) oraz na przekazywaniu umiejętności, których wykorzystanie w innym przedsiębiorstwie lub obszarze zatrudnienia jest możliwe tylko w ograniczonym stopniu lub w ogóle nie jest możliwe.

Natomiast szkolenia ogólne polegają na przekazywaniu wiedzy, która nie jest wyłącznie lub głównie związana z obecnym lub przyszłym stanowiskiem pracownika w zakładzie, lecz przekazujące umiejętności, które można wykorzystać u innego pracodawcy (np. w innej fundacji o podobnym profilu działalności statutowej) lub obszarze zatrudnienia (np. u przedsiębiorcy prywatnego). W szczególności szkoleniami ogólnymi są takie, które są organizowane wspólnie przez różnych, niezależnych pracodawców lub mogą z niego korzystać pracownicy różnych zakładów pracy lub są uznane lub poświadczone przez władze lub jednostki publiczne lub przez inne jednostki lub instytucje, którym państwo członkowskie lub WE przyznały niezbędne kompetencje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uwaga!
Zwrotowi nie podlegają koszty poniesione przez pracodawcę przed datą podpisania umowy.

Jakie wydatki może obejmować zwrot?

REKLAMA

Refundacja może obejmować koszty:
• wynagrodzenia osób prowadzących szkolenie;
• wynagrodzenia tłumacza języka migowego albo lektora dla osób niewidomych lub opiekuna zatrudnionej osoby niepełnosprawnej ruchowo zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności;
• podróży osób prowadzących szkolenie i uczestników szkolenia;
• podróży przewodnika lub opiekuna zatrudnionej osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego stopnia niepełnosprawności;
• zakwaterowania i wyżywienia osób prowadzących szkolenie oraz uczestników szkolenia, a także tłumacza języka migowego albo lektora dla osób niewidomych;
• usług doradczych związanych z danym szkoleniem;
• obsługi administracyjno-biurowej stanowiące wydatki bieżące związane z realizacją szkolenia;
• wynajmu pomieszczeń związanych bezpośrednio z realizacją szkolenia;
• amortyzacji narzędzi i wyposażenia w zakresie, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby szkolenia, z wyłączeniem narzędzi i wyposażenia zakupionych w ramach wsparcia ze środków publicznych w okresie 7 lat przed realizacją szkolenia;
• materiałów szkoleniowych.

Uwaga!
Refundacja może być przeznaczona również na pokrycie wydatków obejmujących koszty zatrudnienia pracownika, jakie ponosi organizacja będąca pracodawcą w okresie, w którym pracownik ten uczestniczy w szkoleniu. Koszty te dotyczą jednak tylko czasu faktycznie spędzonego na uczestnictwie w szkoleniu, po odjęciu efektywnego czasy pracy.

Zobacz również: Moment rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej

Jaka jest wysokość refundacji?

Wysokość refundacji jest ograniczona i nie może przekroczyć:
- 55% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń specjalistycznych i 80% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń ogólnych – w odniesieniu do organizacji, które mają status małych przedsiębiorców;
- 45% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń specjalistycznych i 80% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń ogólnych – w odniesieniu do organizacji, które mają status średnich przedsiębiorców;
- 35% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń specjalistycznych i 70% kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku szkoleń ogólnych – w odniesieniu do organizacji, które mają status dużych przedsiębiorców.

Uwaga!
Organizacja może uzyskać refundację, jeżeli wartość tej refundacji brutto na jeden projekt szkoleniowy nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 2 milionów euro.

Kto dokonuje zwrotu kosztów?

Zwrotu kosztów dokonuje starosta na warunkach i w wysokości określonych w umowie zawartej z organizacją-pracodawcą.

Co należy zrobić, żeby otrzymać refundację?

Organizacja, która chce ubiegać się o zwrot kosztów szkolenia, powinna złożyć wniosek w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Są to najczęściej: powiatowe urzędy pracy, powiatowe centra pomocy rodzinie lub miejskie ośrodki pomocy rodzinie, właściwe ze względu na miejsce zatrudnienia osoby niepełnosprawnej.

Wniosek taki powinien zawierać:
1) nazwę i adres siedziby organizacji-pracodawcy,
2) status prawny i podstawę działania organizacji,
3) numery NIP i REGON organizacji,
4) numer rachunku bankowego organizacji,
5) wnioskowaną kwotę refundacji,
6) informację o planowanych do poniesienia kosztach szkolenia,
7) informację o szkoleniu wraz z uzasadnieniem jego wyboru,
8) informację o liczbie osób niepełnosprawnych, które wezmą udział w szkoleniu,
9) informację o stanie zatrudnienia ogółem, w tym osób niepełnosprawnych,
10) oświadczenie o zaleganiu lub niezaleganiu z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON.
Do wniosku należy dołączyć informację o wysokości otrzymanej pomocy publicznej i pomocy de minimis albo informację o nieotrzymaniu pomocy — w zakresie wynikającym z art. 37 ust. 5 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 z późn. zm) — w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia refundacją.

Jeżeli organizacja jest dużym przedsiębiorcą, do wniosku załącza opis projektu szkoleniowego, zawierający informację o celu projektu oraz spodziewanych skutkach jego realizacji.

Kiedy organizacja – wnioskodawca otrzyma „odpowiedź”?

Starosta w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku (jeśli wcześniej nie wzywał pracodawcy do uzupełnienia braków we wniosku) pisemnie poinformuje organizację -pracodawcę o sposobie rozpatrzenia wniosku.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku organizacja zostanie wezwana przez starostę do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 14 dni od wezwania.

Kiedy dojdzie do zawarcia umowy o refundacji?

Umowa dotycząca refundacji pomiędzy organizacją – pracodawcą a starostą powinna zostać zawarta w terminie 14 dni od dnia zakończenia negocjacji.

Jaka jest wymagana treść umowy?

Umowa powinna zawiera w szczególności:
1) termin przekazania i wysokość refundacji ustalonej w wyniku negocjacji;
2) liczbę osób niepełnosprawnych, które zostały skierowane na szkolenie;
3) możliwość zweryfikowania przez starostę prawidłowości wykonania warunków umowy przez organizację - wnioskodawcę;
4) zobowiązanie organizacji - wnioskodawcy do umożliwienia wykonania przez starostę czynności, o których mowa w pkt 3.

Uwaga!
Umowę zawiera się w formie pisemnej. Zmiana takiej umowy także wymaga formy pisemnej.

Kiedy i w jaki sposób nastąpi refundacja?

Starosta przekazuje kwotę refundacji na rachunek bankowy wskazany we wniosku w terminie 14 dni od dnia przedstawienia przez organizację dokumentów potwierdzających poniesienie kosztów szkolenia niepełnosprawnego pracownika.

Organizacja otrzyma także specjalny numer referencyjny programu pomocowego, na podstawie którego udzielana jest refundacja.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli szkolenie zawiera zarówno elementy szkolenia specjalistycznego, jak i szkolenia ogólnego, które nie mogą zostać wyodrębnione w celu ustalenia wielkości pomocy na szkolenia, przyjmuje się maksymalną wielkość pomocy w wysokości określonej dla szkoleń specjalistycznych.

Refundacja może być udzielana łącznie z inną pomocą lub wsparciem ze środków Unii Europejskiej w odniesieniu do kosztów kwalifikujących się do objęcia tą refundacją, jeżeli łączna wartość refundacji i wsparcia udzielonego w odniesieniu do kosztów projektu szkoleniowego z innych źródeł i w innych formach nie przekroczy maksymalnej dopuszczalnej wysokości refundacji (80% kosztów szkolenia, nie więcej jednak niż do wysokości 2-krotności przeciętnego wynagrodzenia na jedną szkoloną osobę).

Uwaga!
Organizacja korzystająca z refundacji ma obowiązek przechowywania dokumentacji pozwalającej na sprawdzenie zgodności przyznanej pomocy z przepisami rozporządzenia przez okres 10 lat od dnia przyznania pomocy.

Podstawa prawna
• art. 6b ust. 3, 37 – 41a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721)
• art. 37 ust. 5 Ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (DzU z 2007 r. nr 59, poz. 404 z późn. zm) — w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia refundacją
• Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 30 marca 2009 r. w sprawie warunków i trybu dokonywania refundacji kosztów szkolenia pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 57, poz. 472)

Polecamy serwis: Pracownicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy są zróżnicowane; 200-300 zł dopłaty do tony oraz 740-1620 zł dopłaty na 1 ha powierzchni upraw

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Rolnicy, którzy sprzedali zboże od 1 stycznia do 10 marca otrzymają dopłatę 200 zł do tony, natomiast dla rolników, którzy sprzedali zboże od 11 marca i zrobią to do końca maja zaplanowano 300 zł do tony. Określono też stawki pomocy w przypadku sprzedaży zbóż w przeliczeniu na 1 ha powierzchni upraw, które są w przedziale 740-1620 zł.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA