reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela

Kiedy nauczycielowi przysługuję ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy? Czy regulacja Karty Nauczyciela znacznie różni się w tym aspekcie od unormowań Kodeksu pracy?

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczyciela

Prawo do urlopu wypoczynkowego, a więc prawo do regeneracji sił jest uprawnieniem każdego pracownika. Kwestie te co do zasady reguluje Kodeks pracy (dalej jako k.p.), jednakże nauczyciele należą do jednej z nielicznych grup zawodowych, które posiadają odrębne regulacje w tym zakresie. Przepisy ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karty Nauczyciela (dalej jako: KN) określają uprawnienia nauczyciela związane m.in. z nabyciem prawa do urlopu wypoczynkowego, jego sposobem wykorzystania, wymiarem, a także regulują kwestię wypłaty ekwiwalentu w razie jego niewykorzystania. W zależności od typu szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, odmiennie kształtują się wymiar i zasady udzielania urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w placówkach feryjnych i nieferyjnych

Wyróżniamy dwa typy placówek oświatowych: te w których organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe oraz takie, gdzie nie zostały one wpisane w harmonogram pracy. W pierwszym przypadku urlop wypoczynkowy nauczycieli wypada podczas trwania ferii i ma tożsamy wymiar czasowy. Urlop wypoczynkowy musi jednak wynosić co najmniej cztery tygodnie nieprzerwanego odpoczynku. 

Natomiast w przypadku zatrudnienia np. w przedszkolu, a więc w placówce nieferyjnej, należy odpowiednio zastosować przepisy k.p. Urlopy wypoczynkowe wynoszące maksymalnie 35 dni udzielane są w wymiarze i w terminie zgodnym z ustalonym wcześniej planem urlopów. Za cały czas trwania urlopu wypoczynkowego pracownikowi pedagogicznemu przysługuje wynagrodzenie takie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie świadczył pracę (art. 67 ust. 1 KN).

Zobacz również: Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r.

Co w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego?

Również  tę kwestię KN reguluje jedynie w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w placówkach feryjnych. Artykuł 66 ust. 1 przedmiotowej ustawy wskazuje na sytuację, w której nauczycielowi będzie przysługiwał urlop uzupełniający.

Niewykorzystanie w czasie trwania ferii należnego urlopu wypoczynkowego z powodu niezdolności do pracy na skutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego rodzi prawa do urlopu uzupełniającego.

Zobacz wideoszkolenie: Jak uniknąć błędów w ewidencji księgowej jsfp

Nauczyciel nigdy w tych przypadkach nie nabędzie prawa do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Prawo do urlopy uzupełniającego nie przysługuje również, jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 września 1998 roku (sygn. IPKN 298/98) w przypadku, gdy nauczyciel przebywał w ciągu roku szkolnego 8 tygodni na urlopie wypoczynkowym. Wskazać też należy, iż uprawnienie to ustala się dopiero po zakończeniu okresu letniej i zimowej przerwy w toku nauczania, a termin udzielenia urlopu, ostatecznie po uwzględnieniu uwag nauczyciela i organizacji szkoły należy do dyrektora.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ekwiwalent urlopowy nauczycieli/ Fot. Fotolia
Ekwiwalent urlopowy nauczycieli/ Fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama