REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r.

Dariusz Makulec
Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli w 2014 r. / fot. ShutterStock
Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli w 2014 r. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2014 r. będzie uzależniony od pracy wykonywanej w określonej placówce edukacyjnej. Karta Nauczyciela zawiera odrębne od uregulowań zawartych w kodeksie pracy przepisy prawa dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jaki będzie zatem jego wymiar?

Przedstawiając rozwiązania prawne dotyczące urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli zawarte w Karcie Nauczyciela należy na wstępie wskazać, iż są one odmienne dla nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe od nauczycieli zatrudnionych w szkole, w których takich ferii nie przewidziano.

REKLAMA

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 (książka)

Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela w placówkach feryjnych

Nauczycielom zatrudnionym w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Nauczycielowi przysługuje zatem prawo do 2 tygodni urlopu w trakcie ferii zimowych i 8 tygodni urlopu w trakcie ferii zimowych. Należy podkreślić, iż nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego. Powyższe oznacza, że powinien on zostać udzielony w okresie ferii letnich.

Polecamy: Urlopy wypoczynkowe dla pracowników - PDF

REKLAMA

W trakcie ferii dyrektor szkoły może zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności w postaci przeprowadzania egzaminów, prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego, opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie. Jednakże czynności te nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni, jak również nie mogą naruszać prawa nauczyciela do nieprzerwanego czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy pracodawca zatrudni nauczyciela na okres zajęć szkolnych tj. od 01 września danego roku do dnia zakończenia zajęć szkolnych w danym roku szkolnym wówczas nauczycielowi przysługuje urlop w wymiarze i na zasadach jak nauczycielowi, który pracowałby cały rok szkolny tj. do dnia 31 sierpnia danego roku.

REKLAMA

Natomiast w przypadku gdy zatrudnimy nauczyciela na okres krótszy niż 10 miesięcy, wówczas nauczyciel ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie o pracę okresu prowadzenia zajęć. Obliczając przysługujący nauczycielowi w danym okresie wymiar urlopu wypoczynkowego należy pamiętać o co najmniej dwóch zasadach wynikających z przepisów kodeksu pracy, a mianowicie niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia – art. 1553 § 1 kp oraz niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca – art. 1552a § 2 kp.

Ponadto musimy mieć na uwadze, że w przypadku gdy nauczyciela zatrudnimy np. od dnia 15 listopada 2012 r. do dnia 05 lipca 2013 r. będzie korzystał z urlopu w trakcie ferii zimowych tj. 14 dni i 5 dniu urlopu w trakcie ferii letnich. Tym samym wymiar urlopu nauczyciela, w tym przypadku ulegnie obniżeniu o tą ilość dni ( 56 dni urlopu /10 miesięcy = 5,6 * 9 miesięcy = 50,4 dni, czy zgodnie z powołanymi powyżej przepisami po zaokrągleniu 51 dni – 19 dni stanowiąca sumę dni urlopu wykorzystanego w trakcie ferii zimowych i ferii letnich = 32 dni).

Należy również wskazać, iż nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela w placówkach feryjnych po zmianach

Zgodnie z projektem z dnia 19 września 2013 r. ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej w pełnym obowiązkowym wymiarze zajęć wynosi 47 dni roboczych. Nauczyciele podejmujący pracę po raz pierwszy nabywają prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w ostatnim dniu poprzedzającym przerwę świąteczną lub ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne. Wymiar urlopu wypoczynkowego takiego nauczyciela będzie wynosił 30 dni roboczych.

Urlopu będzie udzielany w dni wolne od zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, z wyłączeniem dyrektora szkoły, któremu urlopu udziela się w ciągu całego roku kalendarzowego. Tym samym zasadniczo urlop wypoczynkowy udzielany będzie jak dotychczas w trakcie ferii zimowych i letnich.

Nauczycielowi przysługiwać będzie prawa do 28 dni nieprzerwanego wypoczynku.

Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym obowiązkowym wymiarze zajęć, wymiar urlopu ustalać się będzie proporcjonalnie do obowiązkowego wymiaru zajęć tego nauczyciela biorąc za podstawę wymiar urlopu przysługującego nauczycielowi. Ustawodawca określił, iż niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Tym samym jeżeli tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć nauczyciela na zajmowanym stanowisku wynosi 18/18 i nauczycielowi w takim przypadku przysługiwałoby 47 dni urlopu gdyby pracował w pełnym wymiarze zajęć, a jest zatrudniony w wymiarze 16/18 to nauczycielowi przysługuje 42 dni urlopu (16/18*47 = 41,77 dni – po zaokrągleniu 42 dni).

W przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego, nauczyciel będzie miał prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Tym samym jeżeli w przypadku powyższego nauczyciela stosunek pracy ustał np. w czerwcu wówczas przysługuje mu prawo do 21 dni urlopu wypoczynkowego (6/12 *42 dni urlopu = 21 dni).

Urlop wypoczynkowy będzie udzielany zgodnie z planem urlopów, który ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę wnioski nauczycieli i konieczność zapewnienia prawidłowej organizacji pracy szkoły. Plan urlopów ustala się do 31 grudnia i musi obejmować pełen wymiar urlopu.

W przypadku gdy nauczyciel nie będzie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego zgodnie z terminem określonym w planie urlopów z powodu m.in. choroby, urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlop wypoczynkowy przesuwa się na termin późniejszy. Urlop wypoczynkowy będzie trzeba udzielić nauczycielowi, w tym roku kalendarzowym, w którym nauczyciel nabył do niego prawo, a w przypadku jego niewykorzystania najpóźniej do dnia 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego.

Zobacz również: Karta Nauczyciela 2014 - co się zmieni?

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r., Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.);
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21 poz. 94, z późn. zm.) (stan prawny na dzień 28 października 2013 r.);
3. Projekt z dnia 19 września 2013 r. ustawy o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gość Infor.pl: Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

REKLAMA

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

REKLAMA

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

D. Trump: rozważę wycofanie się z NATO, jeśli Europejczycy nie będą traktować nas uczciwie

Jeśli Europejczycy będą traktować nas uczciwie, zostaniemy w NATO, ale jeśli nie, absolutnie rozważę wyjście z Sojuszu - oświadczył prezydent elekt USA Donald Trump w wywiadzie w NBC. Trump powiedział też, że Ukraina może spodziewać się mniejszego wsparcia i że "aktywnie" stara się doprowadzić do końca wojny.

REKLAMA