reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Pracownicy > Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę - zmiany w lutym 2016 r.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę - zmiany w lutym 2016 r.

33-miesięczny limit pracy na czas określony, konieczność zawarcia na czas nieokreślony czwartej umowy z tym samym pracodawcą. W jaki sposób stosować obowiązujące od 22 lutego 2016 r. nowe przepisy Kodeksu pracy?

Ważne zmiany w Kodeksie pracy dotyczące umów

Przypominamy, że w lutym wejdą w życie kolejne zmiany w Kodeksie pracy. Tym razem wprowadzona nowelizacja obejmie przepisy dotyczące zawierania i rozwiązywania umów.

Od 22 lutego zacznie obowiązywać 33-miesięczny limit pracy na czas określony, a czwarta umowa z tym samym pracodawcą będzie musiała być umową na czas nieokreślony. Jak wprowadzone zmiany mają się do osób, które przed wskazaną datą podjęły pracę u tego samego pracodawcy po raz drugi lub pracują już ponad 20 miesięcy?

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Limit czasu

Wprowadzone zmiany mają na celu ukrócenie procederu zawierania przez pracodawców umów terminowych na okres kilku lat. W związku z tym maksymalny okres zatrudnienia u tego samego pracodawcy na czas określony będzie mógł wynosić 36 miesięcy - 3 miesiące umowy na okres próbny i 33 miesiące pracy na podstawie umowy na czas określony. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie nowelizacji jest już zatrudniony na umowie na czas określony, 33-miesięczny limit liczony jest od daty nowelizacji, czyli od 22 lutego 2016 r.

Przykład: Jan zatrudniony w firmie X od 1 sierpnia 2014 roku na umowę na czas określony (bez znaczenia jaki) stałą umowę może uzyskać dopiero 21 listopada 2018 r.)

Redakcja poleca: Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian (książka)

Limit umów

Zgodnie z nowelizacją pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem maksymalnie trzy umowy na czas określony. Kolejna, czwarta umowa będzie umową na czas nieokreślony. W przypadku pracowników, którzy 22 lutego będą zatrudnieni na podstawie pierwszej lub drugiej umowy terminowej, podpisując czwartą umowę otrzymują umowę na czas nieokreślony. Umowa na okres próbny nie zalicza się do limitu umów.

Przykład: Anna w dniu 22 lutego bieżącego roku zatrudniona jest w firmie Y na podstawie umowy na czas określony. Jest to jej druga umowa o pracę na czas określony w tej firmie. Pracodawca może zaproponować jej trzecią umowę na czas określony. Po jej zakończeniu, czwarta będzie już umową na czas nieokreślony.

Staż pracy a okres wypowiedzenia

Nowelizacja wprowadza również zmiany w okresach wypowiedzenia. Nie będą one jak dotąd uzależnione od rodzaju umowy, a od stażu pracy w danej firmie. Będą obowiązywać okresy wypowiedzenia dotyczące obecnie umów na czas nieokreślony: 2 tygodnie w przypadku okresu zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy, miesiąc w przypadku okresu zatrudnienia powyżej 6 miesięcy i 3 miesiące, gdy okres zatrudnienia przekracza 3 lata.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama