Umowa o pracę pracownika samorządowego - zmiany 2016
![Pracownicy samorządowi - zmiany 2016/ Fot. Fotolia](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nMTAuaW5mb3I/ucGwvcC9fZmlsZXMvMjYyMDAwLzFfcH/JhY2FfYml1cm9fa3NpZWdvd29zY19mb/3RfZm90b2xpYS5qcGciLCJ3Ijo3NzF9.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Osoby podejmując po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym będą zatrudniane na podstawie umowy o pracę na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy. Okres wypowiedzenia takiej umowy będzie zależny od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Zmiany będą dotyczyły pracowników samorządowych zatrudnionych w:
REKLAMA
- urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych;
- starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych;
- urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych;
- biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki;
- biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.
Dotychczas przedmiotowa umowa mogła być rozwiązana za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Redakcja poleca: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Nowe przepisy ustawy o pracownikach samorządowych wejdą w życie 22 lutego 2016 r. Wynikają one ze zmian w Kodeksie pracy, które mają na celu ograniczenie nieuzasadnionego wykorzystywania umów o pracę na czas określony.
Umowa o pracę na czas określony oraz umowa o pracę na czas nieokreślony będą mogły być wypowiedziane zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika z zachowaniem ustawowo określonego okresu wypowiedzenia. Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują następujące okresy wypowiedzenia umów o pracę na czas określony oraz nieokreślony:
- 2 tygodnie – w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące – w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres co najmniej 3 lat.
Zgodnie z art. 16 ustawy o pracownikach samorządowych stosunek pracy pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę nawiązuje się na czas nieokreślony lub na czas określony. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1220);
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1202 z późn. zm.).
Polecamy serwis: Pracownicy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.