REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak związek międzygminny może odwoływać się od wyników kontroli

Mariusz Siwoń

REKLAMA

Jak wygląda procedura wniesienia wniosków pokontrolnych? Czy związek ma możliwość odwołania się od wyników kontroli? Jakie konsekwencje mogą wypływać z braku realizacji wniosków pokontrolnych?


Na podstawie wyników kontroli regionalna izba obrachunkowa, nie później niż w terminie 60 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, kieruje do kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne. W wystąpieniu pokontrolnym izba wskazuje źródła i przyczyny nieprawidłowości oraz ich rozmiary. Ponadto w wystąpieniu pokontrolnym wskazuje się również osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości oraz wnioski pokontrolne. Wnioski pokontrolne wskazują sposób usunięcia nieprawidłowości oraz metody usprawnienia działalności objętej kontrolą. Charakter wniosków pokontrolnych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości.

Przykładowo, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji dochodów związku polegających na niedochodzeniu należności, izby kierowały wnioski o ich wyegzekwowanie. Wnioski takie kierowane były również w sytuacji dokonywania przez związek bezpodstawnych wydatków. W przypadku, gdy dokonane w trakcie kontroli ustalenia świadczyć mogły o popełnieniu czynów przestępczych, regionalne izby obrachunkowe kierowały zawiadomienia do organów ścigania. Ponadto izby kierowały zawiadomienia do rzeczników dyscypliny finansów publicznych, w sytuacji gdy stwierdzone nieprawidłowości nosiły znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Kontrolowana jednostka jest zobowiązana w terminie 30 dni od dnia doręczenia wystąpienia zawiadomić izbę o wykonaniu wniosków lub o przyczynach ich niewykonania. Bieg tego terminu ulega zawieszeniu na czas rozpatrzenia zastrzeżenia w odniesieniu do wniosków pokontrolnych objętych zastrzeżeniem.

Informacja o wykonaniu wniosków pokontrolnych podlega szczegółowej i wnikliwej analizie. W przypadku wątpliwości co do realizacji wniosków pokontrolnych prezes regionalnej izby obrachunkowej może zarządzić przeprowadzenie kontroli sprawdzającej prawidłowość wykonania tych wniosków.

Osoba, która niezgodnie z prawdą poinformuje regionalną izbę obrachunkową o wykonaniu wniosków pokontrolnych, podlega karze grzywny. W takiej sytuacji izba jest zobowiązana do złożenia odpowiedniego zawiadomienia. Do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżenia do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zastrzeżenie składa właściwy organ jednostki objętej kontrolą, w terminie 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego. W przypadku związków międzygminnych organem tym jest zarząd związku. Zastrzeżenie składa się za pośrednictwem prezesa izby. W sytuacji gdy jednostka kontrolowana nie wykona wniosków pokontrolnych, doprowadzić to może do sytuacji stale powtarzającego się naruszenia prawa przez organy związku międzygminnego. W takiej sytuacji prezes regionalnej izby obrachunkowej może poinformować o tym fakcie wojewodę, w celu ewentualnego podjęcia działań określonych w art. 96 i 97 ustawy o samorządzie gminnym, tj. odwołania organów związku.

WNIOSEK

Podstawą zgłoszenia zastrzeżenia do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym może być wyłącznie zarzut naruszenia przez regionalną izbę obrachunkową prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Kolegium izby, rozpatrując złożone zastrzeżenie, podejmuje uchwałę o jego uwzględnieniu bądź oddaleniu.MARIUSZ SIWOŃ

prezes RIO w Katowicach


PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA