REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak związek międzygminny może odwoływać się od wyników kontroli

Mariusz Siwoń

REKLAMA

Jak wygląda procedura wniesienia wniosków pokontrolnych? Czy związek ma możliwość odwołania się od wyników kontroli? Jakie konsekwencje mogą wypływać z braku realizacji wniosków pokontrolnych?


Na podstawie wyników kontroli regionalna izba obrachunkowa, nie później niż w terminie 60 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, kieruje do kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne. W wystąpieniu pokontrolnym izba wskazuje źródła i przyczyny nieprawidłowości oraz ich rozmiary. Ponadto w wystąpieniu pokontrolnym wskazuje się również osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości oraz wnioski pokontrolne. Wnioski pokontrolne wskazują sposób usunięcia nieprawidłowości oraz metody usprawnienia działalności objętej kontrolą. Charakter wniosków pokontrolnych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości.

Przykładowo, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji dochodów związku polegających na niedochodzeniu należności, izby kierowały wnioski o ich wyegzekwowanie. Wnioski takie kierowane były również w sytuacji dokonywania przez związek bezpodstawnych wydatków. W przypadku, gdy dokonane w trakcie kontroli ustalenia świadczyć mogły o popełnieniu czynów przestępczych, regionalne izby obrachunkowe kierowały zawiadomienia do organów ścigania. Ponadto izby kierowały zawiadomienia do rzeczników dyscypliny finansów publicznych, w sytuacji gdy stwierdzone nieprawidłowości nosiły znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Kontrolowana jednostka jest zobowiązana w terminie 30 dni od dnia doręczenia wystąpienia zawiadomić izbę o wykonaniu wniosków lub o przyczynach ich niewykonania. Bieg tego terminu ulega zawieszeniu na czas rozpatrzenia zastrzeżenia w odniesieniu do wniosków pokontrolnych objętych zastrzeżeniem.

Informacja o wykonaniu wniosków pokontrolnych podlega szczegółowej i wnikliwej analizie. W przypadku wątpliwości co do realizacji wniosków pokontrolnych prezes regionalnej izby obrachunkowej może zarządzić przeprowadzenie kontroli sprawdzającej prawidłowość wykonania tych wniosków.

Osoba, która niezgodnie z prawdą poinformuje regionalną izbę obrachunkową o wykonaniu wniosków pokontrolnych, podlega karze grzywny. W takiej sytuacji izba jest zobowiązana do złożenia odpowiedniego zawiadomienia. Do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżenia do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zastrzeżenie składa właściwy organ jednostki objętej kontrolą, w terminie 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego. W przypadku związków międzygminnych organem tym jest zarząd związku. Zastrzeżenie składa się za pośrednictwem prezesa izby. W sytuacji gdy jednostka kontrolowana nie wykona wniosków pokontrolnych, doprowadzić to może do sytuacji stale powtarzającego się naruszenia prawa przez organy związku międzygminnego. W takiej sytuacji prezes regionalnej izby obrachunkowej może poinformować o tym fakcie wojewodę, w celu ewentualnego podjęcia działań określonych w art. 96 i 97 ustawy o samorządzie gminnym, tj. odwołania organów związku.

WNIOSEK

Podstawą zgłoszenia zastrzeżenia do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym może być wyłącznie zarzut naruszenia przez regionalną izbę obrachunkową prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Kolegium izby, rozpatrując złożone zastrzeżenie, podejmuje uchwałę o jego uwzględnieniu bądź oddaleniu.



MARIUSZ SIWOŃ

prezes RIO w Katowicach


PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA