REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent miasta nie musi osobiście podpisywać odpowiedzi na skargę

Joanna Barańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do żądającego informacji publicznej należy szczegółowe określenie, jakich dokumentów się domaga, a prezydent miasta udzielający informacji nie musi osobiście podpisywać wszystkich odpowiedzi.

ORZECZENIE

REKLAMA

 

REKLAMA

Wnioskami z 11 października zeszłego roku Magdalena Makowska zażądała od prezydenta miasta Płock udzielenia informacji publicznej w postaci: kopii pełnej dokumentacji przetargowej inwestycji Hala Sportowo-Widowiskowa; kopii wszystkich ofert złożonych w przetargu; wszystkich dokumentów, protokołów, notatek, informacji prasowych dotyczących zagospodarowania skarpy wiślanej w Płocku i budowy na niej amfiteatru; oświadczeń majątkowych dwojga urzędników z wydziału inwestycji miejskich i wydziału zamówień publicznych. Żądane informacje wnioskodawczyni otrzymała, spotkała się jedynie z odmową co do oświadczeń majątkowych. Organ administracji stwierdził, że nie może udzielić informacji z powodu jej braku, bo od urzędników tego szczebla oświadczenia nie są wymagane.

Wnioskodawczyni złożyła jednak do warszawskiego sądu administracyjnego skargę na bezczynność organu, twierdząc, że pisma do niej skierowane podpisał dyrektor wydziału zamówień publicznych, a powinien to zrobić sam organ - prezydent miasta, ewentualnie urzędnik posługujący się pieczęcią z upoważnienia. Informacje były ponadto, zdaniem skarżącej, niekompletne i antydatowane.

REKLAMA

W odpowiedzi na skargę organ wyjaśnił, że upoważnienie pracowników urzędu miasta do wykonywania czynności technicznych wynika z regulaminu wewnętrznego oraz zarządzenia prezydenta miasta. Rzekome antydatowanie mogło zaś wyniknąć z tego, że sporządzone danego dnia pisma są wysyłane dopiero następnego dnia. Natomiast co do niekompletności informacji organ może się tylko domyślać, czego domaga się skarżąca - otrzymała bowiem całość dokumentacji, jaką organ dysponował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA oddalił skargi. W ustnych motywach wyroku zaznaczył, że bezczynności nie było - trudno bowiem sobie wyobrazić, aby prezydent miasta, mając cały aparat urzędniczy, osobiście podpisywał każde pismo wychodzące z urzędu miasta, więc pracownik urzędu miał prawo podpisać odpowiedzi dla skarżącej. Co się zaś tyczy rzekomej niekompletności dokumentów to na domagającym się udzielenia informacji publicznej ciąży obowiązek szczegółowego określenia, jakich dokumentów żąda.

Sygn. akt II SAB/Wa 138-141/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA