REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent miasta nie musi osobiście podpisywać odpowiedzi na skargę

Joanna Barańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do żądającego informacji publicznej należy szczegółowe określenie, jakich dokumentów się domaga, a prezydent miasta udzielający informacji nie musi osobiście podpisywać wszystkich odpowiedzi.

ORZECZENIE

REKLAMA

 

REKLAMA

Wnioskami z 11 października zeszłego roku Magdalena Makowska zażądała od prezydenta miasta Płock udzielenia informacji publicznej w postaci: kopii pełnej dokumentacji przetargowej inwestycji Hala Sportowo-Widowiskowa; kopii wszystkich ofert złożonych w przetargu; wszystkich dokumentów, protokołów, notatek, informacji prasowych dotyczących zagospodarowania skarpy wiślanej w Płocku i budowy na niej amfiteatru; oświadczeń majątkowych dwojga urzędników z wydziału inwestycji miejskich i wydziału zamówień publicznych. Żądane informacje wnioskodawczyni otrzymała, spotkała się jedynie z odmową co do oświadczeń majątkowych. Organ administracji stwierdził, że nie może udzielić informacji z powodu jej braku, bo od urzędników tego szczebla oświadczenia nie są wymagane.

Wnioskodawczyni złożyła jednak do warszawskiego sądu administracyjnego skargę na bezczynność organu, twierdząc, że pisma do niej skierowane podpisał dyrektor wydziału zamówień publicznych, a powinien to zrobić sam organ - prezydent miasta, ewentualnie urzędnik posługujący się pieczęcią z upoważnienia. Informacje były ponadto, zdaniem skarżącej, niekompletne i antydatowane.

REKLAMA

W odpowiedzi na skargę organ wyjaśnił, że upoważnienie pracowników urzędu miasta do wykonywania czynności technicznych wynika z regulaminu wewnętrznego oraz zarządzenia prezydenta miasta. Rzekome antydatowanie mogło zaś wyniknąć z tego, że sporządzone danego dnia pisma są wysyłane dopiero następnego dnia. Natomiast co do niekompletności informacji organ może się tylko domyślać, czego domaga się skarżąca - otrzymała bowiem całość dokumentacji, jaką organ dysponował.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WSA oddalił skargi. W ustnych motywach wyroku zaznaczył, że bezczynności nie było - trudno bowiem sobie wyobrazić, aby prezydent miasta, mając cały aparat urzędniczy, osobiście podpisywał każde pismo wychodzące z urzędu miasta, więc pracownik urzędu miał prawo podpisać odpowiedzi dla skarżącej. Co się zaś tyczy rzekomej niekompletności dokumentów to na domagającym się udzielenia informacji publicznej ciąży obowiązek szczegółowego określenia, jakich dokumentów żąda.

Sygn. akt II SAB/Wa 138-141/07

JOANNA BARAŃSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dzień bez Samochodu. Sprawdź, kiedy i gdzie komunikacja zbiorowa będzie za darmo!

  W piątek 22 września jest Dzień bez Samochodu. Tego dnia wiele miast oferuje podróżowanie za darmo środkami komunikacji zbiorowej. W niektórych skorzystać z akcji będą mogli tylko kierowcy, którzy pozostawią samochody czy motocykle na parkingu, w innych - wszyscy mieszkańcy czy goście. 

  Kolejne zrabowane przez Niemców dzieła sztuki wracają do Polski. Gliński: w Niemczech można zostać właścicielem rzeczy skradzionej po 30 latach

  Odzyskaliśmy straty wojenne: grafikę "Dama z wachlarzem" oraz litografię "Królewska Huta" - poinformował minister kultury Piotr Gliński 20 września 2023 r. podczas uroczystości przekazania do macierzystych zbiorów odzyskanych dzieł, która odbyła się w siedzibie resortu kultury. Polska nadal poszukuje ogromnej liczby różnych dzieł sztuki i obiektów muzealnych zaginionych zarówno w czasie wojny, jak i w II poł. XX wieku.

  400% pensji: Kolejni pracownicy mają taką nagrodę jubileuszową. Podwyższona o 100% odprawa emerytalna

  Nowe świadczenie - w postaci 400% pensji jako nagroda jubileuszowa - przeznaczone jest dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. 

  Jesień 2023. Kiedy wypada kalendarzowa i astronomiczna jesień?

  Jesień 2023. Chociaż pogoda jeszcze mocno letnia, to nie da się ukryć, że już za moment przyjdzie jesień. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni? Kiedy jest równonoc jesienna? 

  REKLAMA

  Kto chce 4-dniowego tygodnia w szkołach i skróconych lekcji?

  Czy Polacy chcą telefonów w szkołach? Co sądzą o pomyśle na skrócone lekcje i 4-dniowy tydzień szkoły? Czy preferują naukę zdalną lub hybrydową zamiast tradycyjnej? 

  Nagroda specjalna dla nauczyciela 1125 zł brutto: 766,4 zł czy 892 zł netto? Jak to obliczyć?

  Wiadomo, że tegoroczna nagroda dla nauczyciela wynosi 1125 zł brutto. Nagroda jest powszechnie postrzegana jako zastępstwo podwyżek dla nauczycieli. Jak obliczyć wartość nagrody netto i ocenić, czy rzeczywiście zastępuje podwyżkę?

  P. Czarnek przyzna stypendia. Jedno 17 000 zł. Sprawdź, kto dostanie [Wnioski do 25 października 2023 r.]

  840 stypendiów za znaczące osiągnięcia naukowe lub artystyczne związane ze studiami lub znaczące osiągnięcia sportowe przyzna Minister Edukacji i Nauki w roku akademickim 2023/2024.

  Znamy nazwisko nowego selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski!

  Piłkarze mają nowego trenera! Michał Probierz został selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski - ogłosił prezes PZPN Cezary Kulesza.

  REKLAMA

  Profesor zarządzania z Uniwersytetu Yale: Polska i jej przywódcy mieli rację co do Rosji - eksperci się mylili

  Polska i jej odważni przywódcy słusznie ostrzegali świat przed uzależnieniem od rosyjskich surowców i są wzorem do naśladowania dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej – ocenił wykładowca zarządzania z Uniwersytetu Yale prof. Jeffrey Sonnenfeld na łamach miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze”, podkreślając sukces wizji śp. prof. Lecha Kaczyńskiego w sprawie suwerenności energetycznej. Redukcję zależności o rosyjskiego gazu do 0 nazywa "cudem gospodarczym, jakiego dokonała Polska".

  Sezon grzewczy 23/24. Ile miast i wiosek spełnia normy cząstek PM10? [Monitoring antysmogowy]

  W Polsce na 211 miejscowości objętych monitoringiem antysmogowym, jedynie 30 spełniało zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Znowu będzie nas truł pył zawieszony PM10?  

  REKLAMA