Decyzja prawomocna a decyzja ostateczna
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, są ostateczne (art. 16 § 1 k.p.a.). Te, jeżeli nie można ich zaskarżyć do sądu, są prawomocne (art. 16 § 2 k.p.a.).
REKLAMA
Decyzja prawomocna a decyzja ostateczna
W Kodeksie postępowania administracyjnego wyrażona została zasada trwałości ostatecznych decyzji administracyjnych (art. 16 § 1 k.p.a.). Jest to jedna z podstawowych zasad postępowania administracyjnego.
Decyzja ostateczna korzysta z domniemania legalności - co ma fundamentalne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego i stabilności ukształtowanych w przeszłości stosunków administracyjnoprawnych. Zaskarżenie do sądu decyzji administracyjnej, która jest ostateczna, nie powoduje, że traci ona przymiot ostateczności (por. wyrok WSA w Białymstoku z 16 maja 2019 r., sygn. akt II SA/Bk 204/19). Weryfikacja w postępowaniu odwoławczym decyzji ostatecznej, która korzysta z ochrony trwałości, nie jest możliwa (por. wyrok WSA w Gliwicach z 2 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Gl 1323/21).
(…)
Krzysztof Adamczyk
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.