| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Prawo administracyjne > Rola powiatu w procedurze oceny oddziaływania na środowisko

Rola powiatu w procedurze oceny oddziaływania na środowisko

Ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko to procedura zróżnicowana, przewidująca odmienne warianty postępowania względem poszczególnych stanów faktycznych. W związku z tym w postępowaniu uczestniczą różne organy administracji publicznej. W pewnych przypadkach ustawodawca przewiduje także udział starosty.

Co do zasady, organem wydającym decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Tym niemniej przewidziane są także przypadki szczególne, kiedy z różnych względów właściwość w tym zakresie posiadają inne organy. Jednym z tych przypadków jest wydanie decyzji przez starostę. Jego rola w procedurze oceny oddziaływania na środowisko nie jest może aż tak istotna, jak innych organów, ale trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach to właśnie od starosty zależą losy danego postępowania.

Scalanie gruntów

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji jest wydawana przez starostę w przypadku scalenia, wymiany lub podziału gruntów (art. 75 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko; dalej: u.o.o.s.). Procedura ta jest uregulowana w ustawie z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (dalej: u.s.w.g.). Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu (art. 1 u.s.w.g.). Scaleniem obejmuje się grunty położone w jednej lub kilku wsiach bądź ich częściach, a związane z nim (i stanowiące jego konsekwencje) postępowania scaleniowe, wymienne oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza starosta (jest to jego zadanie z zakresu administracji rządowej). Uzasadnia to właściwość starosty również w zakresie wydania dla tych spraw decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

To korzystne rozwiązanie stanowi wyraz tendencji łączenia spraw wyodrębnionych z punktu widzenia tematycznego i kompleksowego przekazania ich do rozpatrzenia przez jeden organ. W praktyce tego rodzaju spraw w powiecie nie będzie zbyt wiele, zwłaszcza jeżeli porówna się to z zakresem spraw środowiskowych rozpatrywanych na przykład przez organ wykonawczy gminy.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »