Rola powiatu w procedurze oceny oddziaływania na środowisko
REKLAMA
Co do zasady, organem wydającym decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach jest wójt (burmistrz, prezydent miasta). Tym niemniej przewidziane są także przypadki szczególne, kiedy z różnych względów właściwość w tym zakresie posiadają inne organy. Jednym z tych przypadków jest wydanie decyzji przez starostę. Jego rola w procedurze oceny oddziaływania na środowisko nie jest może aż tak istotna, jak innych organów, ale trzeba pamiętać, że w wielu sytuacjach to właśnie od starosty zależą losy danego postępowania.
REKLAMA
Scalanie gruntów
REKLAMA
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji jest wydawana przez starostę w przypadku scalenia, wymiany lub podziału gruntów (art. 75 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko; dalej: u.o.o.s.). Procedura ta jest uregulowana w ustawie z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (dalej: u.s.w.g.). Celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu (art. 1 u.s.w.g.). Scaleniem obejmuje się grunty położone w jednej lub kilku wsiach bądź ich częściach, a związane z nim (i stanowiące jego konsekwencje) postępowania scaleniowe, wymienne oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza starosta (jest to jego zadanie z zakresu administracji rządowej). Uzasadnia to właściwość starosty również w zakresie wydania dla tych spraw decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
To korzystne rozwiązanie stanowi wyraz tendencji łączenia spraw wyodrębnionych z punktu widzenia tematycznego i kompleksowego przekazania ich do rozpatrzenia przez jeden organ. W praktyce tego rodzaju spraw w powiecie nie będzie zbyt wiele, zwłaszcza jeżeli porówna się to z zakresem spraw środowiskowych rozpatrywanych na przykład przez organ wykonawczy gminy.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji - Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.