REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym

Agnieszka Fryc
Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym
Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym stanowi swego rodzaju upoważnienie do działania w imieniu strony postępowania administracyjnego przed organami administracji publicznej. Kodeks postępowania administracyjnego stanowi, iż strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Pełnomocnikiem strony postępowania administracyjnego może być osoba fizyczna, posiadająca zdolność do czynności prawnych. Kodeks postępowania administracyjnego nie wyklucza również pełnomocnictwa profesjonalnego. Pełnomocnikiem w postępowaniu administracyjnym, może być więc również adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy czy doradca patentowy. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, ale można je też zgłosić ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Mocodawca decyduje o zakresie udzielonego pełnomocnictwa. Może ona udzielić pełnomocnictwa ogólnego, które obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, pełnomocnictwa rodzajowego, obejmującego umocowanie do czynności przekraczających zwykły zarząd oraz pełnomocnictwa szczególnego, które obejmuje umocowanie do konkretnie oznaczonej czynności. Pełnomocnik strony postępowania administracyjnego ma obowiązek dołączyć do akt sprawy oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. W tym zakresie, kodeks przewiduje pewne ułatwienie dla pełnomocników profesjonalnych, dając im możliwość samodzielnego uwierzytelniania odpisu udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisów innych dokumentów wskazujących na ich umocowanie.

REKLAMA

Zapytaj na: Forum

Kodeks cywilny daje pełnomocnikowi możliwość ustanawiania dla mocodawcy tak zwanych pełnomocników dalszych, jeśli mocodawca wskazał takie uprawnienie w udzielonym pełnomocnictwie.

Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje, iż w sprawach mniejszej wagi, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliżej rodziny lub domownik strony postępowania administracyjnego i nie występują wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony, organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa.

Polecamy również: Wezwanie w postępowaniu administracyjnym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest, iż pełnomocnictwo ustanowione w postępowaniu administracyjnym nie obejmuje działania w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Kwestię pełnomocnictwa do występowania w imieniu strony w postępowaniu przed sądami administracyjnymi reguluje bowiem kodeks postępowania przed sądami administracyjnymi.

Zobacz także: Wyłączenie organu w postępowaniu administracyjnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA