Pełnomocnictwo w postępowaniu administracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
Pełnomocnikiem strony postępowania administracyjnego może być osoba fizyczna, posiadająca zdolność do czynności prawnych. Kodeks postępowania administracyjnego nie wyklucza również pełnomocnictwa profesjonalnego. Pełnomocnikiem w postępowaniu administracyjnym, może być więc również adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy czy doradca patentowy. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, ale można je też zgłosić ustnie do protokołu. Pełnomocnictwo jest jednostronną czynnością prawną. Mocodawca decyduje o zakresie udzielonego pełnomocnictwa. Może ona udzielić pełnomocnictwa ogólnego, które obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu, pełnomocnictwa rodzajowego, obejmującego umocowanie do czynności przekraczających zwykły zarząd oraz pełnomocnictwa szczególnego, które obejmuje umocowanie do konkretnie oznaczonej czynności. Pełnomocnik strony postępowania administracyjnego ma obowiązek dołączyć do akt sprawy oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. W tym zakresie, kodeks przewiduje pewne ułatwienie dla pełnomocników profesjonalnych, dając im możliwość samodzielnego uwierzytelniania odpisu udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisów innych dokumentów wskazujących na ich umocowanie.
REKLAMA
Zapytaj na: Forum
Kodeks cywilny daje pełnomocnikowi możliwość ustanawiania dla mocodawcy tak zwanych pełnomocników dalszych, jeśli mocodawca wskazał takie uprawnienie w udzielonym pełnomocnictwie.
Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje, iż w sprawach mniejszej wagi, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliżej rodziny lub domownik strony postępowania administracyjnego i nie występują wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony, organ administracji publicznej może nie żądać pełnomocnictwa.
Polecamy również: Wezwanie w postępowaniu administracyjnym
Ważne jest, iż pełnomocnictwo ustanowione w postępowaniu administracyjnym nie obejmuje działania w postępowaniu sądowo-administracyjnym. Kwestię pełnomocnictwa do występowania w imieniu strony w postępowaniu przed sądami administracyjnymi reguluje bowiem kodeks postępowania przed sądami administracyjnymi.
Zobacz także: Wyłączenie organu w postępowaniu administracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.