Zwolnienie od kosztów sądowych ze względu na niemożność ich poniesienia
REKLAMA
REKLAMA
Niemożność poniesienia kosztów sądowych jako przesłanka do ich zwolnienia
Zasadą jest, że każdy, kto wszczyna postępowanie sądowe, powinien liczyć się z koniecznością opłacenia kosztów sądowych, a co za tym idzie tak planować swój budżet, aby wygospodarować kwotę konieczną do ich uiszczenia. O braku środków finansowych strony skarżącej nie może świadczyć fakt prowadzonego wobec strony postępowania egzekucyjnego, jeśli nie stoi ono na przeszkodzie w prowadzeniu przez stronę działalności gospodarczej. Jeśli zatem mimo zajęć egzekucyjnych strona wnioskująca o zwolnienie od kosztów sądowych dysponuje środkami finansowymi pozwalającymi jej na regulowanie wymagalnych należności oznacza to również, że jest ona zdolna do poniesienia kosztów sądowych.
REKLAMA
Zobacz również: Zwolnienie osoby prawnej z opłaty w sądzie administracyjnym
Zasadność przyznania stronie prawa pomocy obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych, należy oceniać poprzez porównanie jej sytuacji majątkowej do wysokości kosztów, które jest ona zobowiązana ponieść. Porównanie takie jest konieczne dla oceny możliwości finansowych partycypowania przez stronę w kosztach postępowania sądowo administracyjnego na zasadzie wyrażonej w art. 199 p.p.s.a. Należy zestawić ze sobą wysokość wpisu i stan majątkowy spółki.
Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015
REKLAMA
Strona powinna wykazać, że zmaga się z groźbą niewypłacalności – jeśli jednak prowadzi ona działalność na dużą skalę i uzyskuje znaczne przychody a nadto dysponuje majątkiem trwałym o znacznej wartości to nie zachodzi przesłanka niemożność ponoszenia kosztów sądowych.
W przypadku wnioskowania o prawo pomocy osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może powoływać się tylko na to, że aktualnie nie dysponuje środkami na poniesienie kosztów sądowych, ale musi także wykazać, że nie ma ich, mimo iż podjęła wszelkie niezbędne działania, by zdobyć fundusze na pokrycie wydatków.
Postanowienie NSA w Warszawie z dnia 14 lipca 2014r sygn. akt : II FZ 684/14.
Autor: Gerard Dębski - adwokat
Polecamy serwis: Prawo administracyjne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.