REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wpłata wpisu na rachunek bankowy inny niż należący do sądu

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Postępowanie administracyjne/ Fot. Fotolia
Postępowanie administracyjne/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy wpłata wpisu od skargi administracyjnej na rachunek bankowy inny niż sądu, w przypisanym terminie, skutkuje odrzuceniem skargi? Ostatecznie w/w problem rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie.

REKLAMA

Skarga administracyjna podlega wpisowi stałemu lub stosunkowemu. Podstawą rozpatrzenia skargi jest właśnie uiszczenie właściwego wpisu od niej. Brak uiszczenia wpisu skutkuje na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucenie skargi administracyjnej przez Sąd. Jeżeli skarżący uiści wpis w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odrzuceniu skargi, poczytuje się, iż skarga została wniesiona w przypisanym terminie.

REKLAMA

Jednakże w praktyce pojawia się często problem, co w przypadku, gdy skarżący w przypisanym terminie opłaci skargę administracyjną. Jednakże przez swoją nieuwagę uiści wpis od skargi na rachunek bankowy inny niż należący do Sądu. W takim przypadku bardzo często skarżący jest przekonany, iż wpłacił wpis na właściwy rachunek bankowy, zaś to Sąd się pomylił, gdyż uznał, iż brak jest wpisu. Błąd ten jest bardzo częsty, albowiem Sąd na zawiadomieniu o odrzuceniu skargi, wskazuje jedynie na brak dokonania wpisu i wzywa do jego dokonania. Wtedy zazwyczaj skarżący przedkłada ponownie dowód dokonania wpisu, będąc w przekonaniu, iż Sąd się pomylił. Co też skutkuje, zamknięciem drogi skarżącemu do rozpatrzenia sprawy, którą chciał zainicjować złożeniem skargi administracyjnej. Skarżący bowiem nie uzupełnił braków formalnych skargi administracyjnej w przypisanym terminie, tj. nie uiścił wpisu na właściwy rachunek bankowy.

REKLAMA

Ostatecznie w/w problem rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie postanowieniem z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt: I GSK 1820/14 (LEX nr 1561137), w którym stwierdził, iż: „opłata sądowa winna być przy uiszczona gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu. Nie jest zatem wystarczające wykazanie, że stosowną opłatę uiszczono, ale na inny, nawet bardzo podobny numer rachunku bankowego. Okoliczności wskazujące na omyłkę, czy brak winy w uiszczeniu opłaty niewłaściwemu sądowi mogą - co do zasady - stanowić podstawę do ewentualnego wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu.”

Wynika z powyższego, iż skarżący nie może bronić się argumentem, iż wpis wpłacił na rachunek bankowego, zawierający podobny numer do rachunku bankowego należącego do Sądu. W takim przypadku, jeżeli Sąd odrzuci skargę z powodu nieuiszczenia wpisu od niej w przypisanym terminie, skarżący może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, uiszczając już wpis na właściwy rachunek bankowy. Jednakże mało prawdopodobne jest, aby wniosek ten okazał się rozwiązaniem skutecznym. Skarżący musiałby uprawdopodobnić, iż wpłacił wpis na inny rachunek bankowy bez swojej winy. Co jest bardzo trudne, gdyż zazwyczaj do takiej sytuacji dochodzi przez nieuwagę, czyli poprzez pomylenie cyfr, z których składa się numer rachunku bankowego Sądu. Zatem prawie zawsze Sąd będzie oddalał takie wnioski, argumentując, iż skarżący nie dochował należytej staranności przy wpisywaniu rachunku bankowego Sadu. W konsekwencji czego do błędu doszło z winy skarżącego.

Polecamy serwis: Prawo administracyjne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd kończy prace nad nowym rozporządzeniem o szkoleniach w Policji. Co się zmienia? [projekt rozporządzenia]

  Nowe rozporządzenie odpowiada regulacjom określonym w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania szkoleń zawodowych oraz doskonalenia zawodowego w Policji (Dz. U. poz. 2826). 

  Krajowy Program Żeglugowy do roku 2030 ustanowiony. Co jest w planach?

  Czy rola śródlądowego transportu wodnego wreszcie się zwiększy? Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia Krajowego Programu Żeglugowego do roku 2030. Co ma zapewnić program? 

  MON: Zasady mianowania na stopnie wojskowe [Rozporządzenie od 13 października 2023 r.]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 28 sierpnia 2023 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 2113)

  Świadczenia dla żołnierza zawodowego: dodatek za rozłąkę, zwrot kosztów dojazdu, dopłaty do wypoczynku i rehabilitacji dzieci [ROZPORZĄDZENIE od 24 X 2023 r.]

  Zostało opublikowane ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 18 września 2023 r. w sprawie świadczeń socjalnobytowych dla żołnierzy zawodowych. Wejdzie w życie 24 X 2023 r.

  REKLAMA

  Codzienne picie herbaty może mieć znaczenie w profilaktyce cukrzycy

  Codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2 – wynika z badania naukowców z Australii i Chin.

  Bon 2500 zł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. [poz. 2071]

  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI z dnia 28 września 2023 r. w sprawie określenia grup nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych uprawnionych do otrzymania wsparcia sfinansowanego ze środków publicznych.

  Ministerstwo Cyfryzacji: przykładowy wzór wniosku o bon 2500 zł. Do wniosku koniecznie dołącz plik Excel

  Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało wzór wniosku o bon 2500 zł dla nauczycieli klas IV-VIII i uprawnionych pracowników pedagogicznych.

  Instrukcja Ministra Cyfryzacji: Jak złożyć wniosek o wydanie bonu 2500 zł na zakup laptopa? [Dla nauczycieli i dyrektorów szkół]

  Od 10 października 2023 r. nauczyciele klas IV-VIII klas mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł przeznaczonego na zakup laptopa. Prawo to mają także pracownicy pedagogiczni przyporządkowani do tych klas.  

  REKLAMA

  Jakie kwalifikacje musi mieć nauczyciel? Nowe rozporządzenie MEiN od 3 października 2023 r.

  W dniu 3 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z  14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Rozporządzenie to określa szczegółowe kwalifikacje wymagane od nauczycieli, w szczególności poziom wykształcenia i jego zakres w odniesieniu do poszczególnych typów szkół i rodzajów placówek. W rozporządzeniu znajdują się też warunki uzyskiwania kwalifikacji do nauczania języków obcych, wykaz egzaminów, poprzez które uzyskuje się kwalifikacje do nauczania języków obcych, a także szkoły i przypadki, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.

  Stypendium socjalne, rektora, zapomoga. Na jakie świadczenia mogą liczyć studenci w roku akademickim 2023/24?

  Rozpoczął się nowy rok akademicki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przypomniało, o jakiego rodzaju świadczenia mogą ubiegać się studenci. Komu przysługuje prawo do świadczeń? 

  REKLAMA