Wpłata wpisu na rachunek bankowy inny niż należący do sądu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Skarga administracyjna podlega wpisowi stałemu lub stosunkowemu. Podstawą rozpatrzenia skargi jest właśnie uiszczenie właściwego wpisu od niej. Brak uiszczenia wpisu skutkuje na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a. odrzucenie skargi administracyjnej przez Sąd. Jeżeli skarżący uiści wpis w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o odrzuceniu skargi, poczytuje się, iż skarga została wniesiona w przypisanym terminie.
REKLAMA
Jednakże w praktyce pojawia się często problem, co w przypadku, gdy skarżący w przypisanym terminie opłaci skargę administracyjną. Jednakże przez swoją nieuwagę uiści wpis od skargi na rachunek bankowy inny niż należący do Sądu. W takim przypadku bardzo często skarżący jest przekonany, iż wpłacił wpis na właściwy rachunek bankowy, zaś to Sąd się pomylił, gdyż uznał, iż brak jest wpisu. Błąd ten jest bardzo częsty, albowiem Sąd na zawiadomieniu o odrzuceniu skargi, wskazuje jedynie na brak dokonania wpisu i wzywa do jego dokonania. Wtedy zazwyczaj skarżący przedkłada ponownie dowód dokonania wpisu, będąc w przekonaniu, iż Sąd się pomylił. Co też skutkuje, zamknięciem drogi skarżącemu do rozpatrzenia sprawy, którą chciał zainicjować złożeniem skargi administracyjnej. Skarżący bowiem nie uzupełnił braków formalnych skargi administracyjnej w przypisanym terminie, tj. nie uiścił wpisu na właściwy rachunek bankowy.
REKLAMA
Ostatecznie w/w problem rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie postanowieniem z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. akt: I GSK 1820/14 (LEX nr 1561137), w którym stwierdził, iż: „opłata sądowa winna być przy uiszczona gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu. Nie jest zatem wystarczające wykazanie, że stosowną opłatę uiszczono, ale na inny, nawet bardzo podobny numer rachunku bankowego. Okoliczności wskazujące na omyłkę, czy brak winy w uiszczeniu opłaty niewłaściwemu sądowi mogą - co do zasady - stanowić podstawę do ewentualnego wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu.”
Wynika z powyższego, iż skarżący nie może bronić się argumentem, iż wpis wpłacił na rachunek bankowego, zawierający podobny numer do rachunku bankowego należącego do Sądu. W takim przypadku, jeżeli Sąd odrzuci skargę z powodu nieuiszczenia wpisu od niej w przypisanym terminie, skarżący może złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, uiszczając już wpis na właściwy rachunek bankowy. Jednakże mało prawdopodobne jest, aby wniosek ten okazał się rozwiązaniem skutecznym. Skarżący musiałby uprawdopodobnić, iż wpłacił wpis na inny rachunek bankowy bez swojej winy. Co jest bardzo trudne, gdyż zazwyczaj do takiej sytuacji dochodzi przez nieuwagę, czyli poprzez pomylenie cyfr, z których składa się numer rachunku bankowego Sądu. Zatem prawie zawsze Sąd będzie oddalał takie wnioski, argumentując, iż skarżący nie dochował należytej staranności przy wpisywaniu rachunku bankowego Sadu. W konsekwencji czego do błędu doszło z winy skarżącego.
Polecamy serwis: Prawo administracyjne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.