| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > RODO 2018 > Składanie oświadczeń o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną a RODO

Składanie oświadczeń o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną a RODO

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało poradnik: RODO dla administracji zawierający 27 pytań i odpowiedzi. Publikujemy odpowiedź na jedno z nich: Czy złożenie oświadczenia RODO o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną jest wymagane każdorazowo czy raz złożone wystarczy? Czy na klauzulach informacyjnych powinniśmy pobierać podpisy klientów/interesantów? Czy można na dole wniosku dopisać zdanie „oświadczam, że zapoznałem się z klauzulą informacyjną i znam przysługujące mi prawa” i tam zbierać podpisy (zgodnie z zasadą rozliczalności)?

Przepisy RODO nie wymagają składania oświadczeń o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną. Z punktu widzenia zasady rozliczalności (art. 5 ust. 2 RODO) konieczne jest jedynie, aby administrator był w stanie wykazać przestrzeganie przepisów RODO, w tym również udzielenie osobie, której dane dotyczą, wszystkich informacji, o których mowa w art. 13 i 14 RODO.

Zobacz: RODO 2018

Obowiązek informacyjny spełniamy tylko raz przy pozyskiwaniu danych osobowych (jeżeli otrzymujemy dane bezpośrednio od osoby, której dane dotyczą (art. 13)), najpóźniej w ciągu miesiąca od pozyskania danych lub przy pierwszym kontakcie z osobą, której dane dotyczą (w przypadku pozyskania danych z innego źródła, niż osoba której dane dotyczą (art. 14)), chyba, że nastąpiła istotna zmiana w treści pierwotnie przekazanych informacji. Jak wskazuje Grupa Robocza art. 29 w Wytycznych dotyczących przejrzystości na mocy rozporządzenia 2016/679 (WP260): „Administrator powinien przestrzegać tych samych zasad przy przekazywaniu zarówno pierwotnego oświadczenia/informacji dotyczących ochrony prywatności, jak i wszelkich dalszych istotnych lub merytorycznych zmian w tym oświadczeniu/ informacji. Przy ocenie tego, co jest istotną lub merytoryczną zmianą administratorzy powinni wziąć pod uwagę wpływ na osoby, których dane dotyczą (w tym ich zdolność do korzystania z przysługujących im praw), i to, jak bardzo nieoczekiwana/zaskakująca byłaby ta zmiana dla osób, których dane dotyczą. Zmiany w oświadczeniu/ informacji dotyczące ochrony prywatności, które zawsze powinny być przekazywane osobom, których dane dotyczą, obejmują między innymi: zmianę celu przetwarzania, zmianę tożsamości administratora lub zmianę sposobu, w jaki osoby, których dane dotyczą, mogą wykonywać swoje prawa w związku z przetwarzaniem”. Jeśli zatem administrator planuje przetwarzać dane osoby w innym celu niż wskazał w klauzuli informacyjnej, z którą osoba której dane dotyczą zapoznała się za pierwszym razem, to obowiązkiem administratora jest przekazać takiej osobie informację na temat tego INNEGO celu przetwarzania wraz ze stosownymi informacjami. Zgodnie z art. 13 ust. 4 RODO, administrator nie ma obowiązku podawania osobie której dane dotyczą informacji zawartych w art. 13 ust. 1, 2 i 3 RODO, jeśli taka osoba dysponuje już takimi danymi. Więc wystarczy jednorazowe zapoznanie się z klauzulą informacyjną.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »