REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa oznacza zgodne porozumienie dwóch lub więcej stron, ustalające ich wzajemne prawa lub obowiązki. W świetle zasady swobody umów, obowiązującej w polskim prawie od 1990 roku, strony mogą w ramach swobody umów, nie przekraczając pewnych granic, umówić się o wszystko, co prawo uznaje za podlegające jego uregulowaniom.

Umowy są zawsze co najmniej dwustronnymi czynnościami prawnymi. Wyjątek jednostronny to podpisanie weksla. Wśród umów dwustronnie zobowiązujących wyróżnia się umowy wzajemne, w których świadczenie jednej ze stron ma odpowiadać świadczeniu drugiej strony (być jego ekwiwalentem). Przykładem tego typu umów jest umowa sprzedaży, w której jedna ze stron zobowiązuje się przenieść własność rzeczy, a druga strona zobowiązuje się w zamian za to zapłacić odpowiednią cenę.

REKLAMA

Prawo może uzależniać skutki prawne umowy od zawarcia jej z zachowaniem określonej formy. Ze względu na formę wyróżnia się umowy zawarte w formie:

• ustnej,

• pisemnej,

• pisemnej z urzędowym potwierdzeniem podpisu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• pisemnej z urzędowym potwierdzeniem daty,

• aktu notarialnego,

• przewidzianej ustawą szczególną.

 

Czytaj także: Procedury obiegu dokumentów >>

 

Umowa o pracę

Jest regulowana przepisami kodeksu pracy. Określa prawa i wzajemne obowiązki stron stosunku pracy. Może być zawarta na czas określony i czas nieokreślony. Taka umowa powinna być zawarta na piśmie i określać co najmniej: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, termin rozpoczęcia zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia. Może zawierać także inne elementy: oznaczenie czasu na jaki została zawarta, określenie zakresu obowiązków lub odesłanie do regulaminu pracy, zobowiązanie do zachowania tajemnicy zawodowej. Klauzula taka powinna dokładnie określać zakres tajemnicy objętej ochroną oraz wyliczać możliwie szeroko wszelkie sytuacje, które strony uważać będą za naruszenie tajemnicy zawodowej. Z problematyką tajemnicy zawodowej wiąże się także kwestia zakazu konkurencji. W umowie o pracę pracodawca może zobowiązać pracownika do przestrzegania zasad etyki zawodowej, określić przypadki ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.

Umowa o dzieło

Jest to umowa rezultatu, niepodlegająca pod kodeks pracy tylko pod kodeks cywilny. W umowie tej zobowiązanie podejmują dwie strony – zamawiający dzieło, który zobowiązuje się do zapłaty za nie, i przyjmujący zamówienie, który zobowiązuje się do jego wykonania.

Umowa taka powinna ściśle określać:

• datę podpisania umowy,

• oznaczenie stron podpisujących umowę,

• termin wykonania dzieła,

• konkretne określenie dzieła – stworzenie programu komputerowego, napisanie artykułu.

Zamawiający wykonanie dzieła ma prawo odstąpić od umowy w przypadku gdy przyjmujący opóźnia się z jego wykonaniem, gdy istnieje prawdopodobieństwo niewykonania dzieła w umówionym terminie.

Umowa zlecenia

Jest to umowa zaufania, także niepodlegająca pod kodeks pracy. Wykonawca nie odpowiada za rezultat, chociaż obowiązuje go należyta staranność. Przez taką umowę osoba przyjmująca zlecenie zobowiązuje się dokonać określonej czynności prawnej, jak maszynopisanie czy doradztwo podatkowe. Jest to umowa krótkoterminowa, która może być rozwiązana przez każdą ze stron. Umowa taka powinna zawierać:

• datę podpisania umowy,

• oznaczenie stron podpisujących umowę,

• datę, do której zlecenie ma być wykonane,

• określenie terminu, do którego ma być dokonana zapłata.

Umowa agencyjna

Agent zobowiązuje się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu umów na rzecz dającego zlecenie Wynagrodzenie gwarantowane jest kodeksem cywilnym.

Inne umowy regulowane przez kodeks cywilny:

• sprzedaży,

• zamiany,

• najmu,

• użyczenia,

• pożyczki,

• przewozu,

• spółki,

• darowizny,

• o dożywocie,

• w zakresie czynności bankowych.

Każdą umowę można zawrzeć w formie aktu notarialnego. Nie każda jednak dla swojej ważności tego wymaga.

Na przykład umowę użyczenia można zawrzeć w formie aktu notarialnego – ale nie trzeba. Natomiast małżeńską umowę majątkową (intercyzę) można podpisać tylko przed notariuszem.

U notariusza obowiązkowo należy sporządzić umowy sprzedaży nieruchomości, darowizny nieruchomości, oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, zbycia spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu, wszystkie umowy spółek. Należy pamiętać, że zawarcie umów w innej formie niż akt notarialny powoduje nieważność takiej umowy.

W polskim prawie nie ma zbyt wielu umów, które należy zawrzeć u notariusza. Ustawodawca wymaga zawarcia w formie aktu notarialnego tylko umów najistotniejszych dla obrotu prawnego.

 

Czytaj także: Zarządzanie w urzędzie >>

 

Wzory umów

Ewa Kalinowska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA