REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawą zarządzania targowiskiem jest uchwała rady gminy

Anna Banaszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest podstawa prawna zarządzania targowiskiem gminnym? Czy i gdzie muszą znajdować się regulaminy targowisk gminnych?


Podstawą prawną zarządzania targowiskiem gminnym jest uchwała rady gminy podejmowana na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Regulaminy targowisk gminnych powinny znajdować się na targowisku w miejscu publicznie dostępnym - najczęściej umieszczane są na tablicy ogłoszeń. Ponadto uchwała rady gminy powinna zostać ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej, a jako akt prawa miejscowego także w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zadania własne gminy obejmują sprawy targowisk i hal targowych.

Targowiskiem gminnym jest każde miejsce, a także budowla przeznaczona do działalności handlowej, w tym również hale targowe i bazary, na terenie których prowadzony jest handel na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1990 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Podstawę prawną funkcjonowania targowisk gminnych stanowią:

- ustawa o samorządzie gminnym,

- ustawa z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych,

- uchwała rady gminy,

- regulamin targowiska.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z targowisk gminnych. Zarząd nad targowiskiem gminnym sprawuje w imieniu wójta urząd gminy, jednak może on zostać powierzony jednostce organizacyjnej gminy lub podmiotowi albo innej osobie wyłonionej w drodze przetargu. Uprawnienie takie przysługuje wójtowi, do którego zadań należy gospodarowanie mieniem komunalnym.

Regulamin targowiska gminnego, stanowiący najczęściej załącznik do uchwały, uchwala rada gminy właściwa ze względu na położenie targowiska lub terenu przeznaczonego do handlu. Podstawą prawną do wydawania regulaminów jest ustawa o samorządzie gminnym. W treści regulaminu powinny znaleźć się przepisy określające obowiązki osób oferujących towary oraz takie, które zakazują dokonywania czynności nielegalnego obrotu. Przy czym naganną praktyką jest wpisywanie do treści regulaminów nakazów i zakazów wynikających wprost z obowiązujących przepisów prawa. W uchwałach rad nie wolno bowiem powtarzać obowiązujących przepisów prawa.

Obowiązkiem podmiotu, któremu powierzony został zarząd targowiskiem gminnym, jest wywieszenie regulaminu targowiska w miejscu publicznie dostępnym - najczęściej na tablicy ogłoszeń - na targowisku lub terenie przeznaczonym do handlu.

ANNA BANASZKIEWICZ

Autorka jest prawnikiem, doktorantką na Wydziale Prawa w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Śląskiego oraz aplikantką radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

PODSTAWA PRAWNA:

- Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

- Ustawa z 12 stycznia 1990 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844)

- Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

    Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

    Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

    Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

    Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

    Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

    Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

    Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

    REKLAMA

    Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

    Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

    Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

    Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

    Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

    Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

    Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

    Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

    REKLAMA

    Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

    1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

    600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

    Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

    REKLAMA