REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Asesor nie jest niezawisły

Łukasz Sobiech

REKLAMA

REKLAMA

Wyroki wydane dotychczas przez asesorów nie mogą być automatycznie kwestionowane. W opinii ekspertów należy szybko zmienić przepisy, w przeciwnym razie dojdzie do paraliżu wymiaru sprawiedliwości.

Wyrok, który zapadł przed Trybunałem Konstytucyjnym, w wyniku skarg konstytucyjnych obywateli kwestionujących możliwości rozstrzygania spraw toczących się przed sądami nie spowoduje, że można żądać wznowienia osądzonych już przez asesorów spraw. Gdyby nie to zastrzeżenie Trybunału, to zdaniem zastępcy prokuratora generalnego, prokuratora Przemysława Piątka polskiemu wymiarowi sprawiedliwości groziłaby niewyobrażalna katastrofa.

REKLAMA

Czas na zmiany w sądach

Wyrok Trybunału oznacza również konieczność gruntownej reformy sądownictwa. Chodzi przede wszystkim o sądy rejonowe, gdzie orzekają asesorzy. W niektórych nawet połowa sądzących to asesorzy.

- To najlepszy czas na zmianę modelu dochodzenia do zawodu sędziego, bo mamy już wystarczającą liczbę sędziów. I mamy referendarzy sądowych, których szeregi mogą zasilić świeżo upieczeni asesorzy - mówił na rozprawie prof. Zbigniew Hołda z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdaniem prof. Hołdy idealnym modelem dojścia do zawodu sędziego byłoby uczynienie z niego korony zawodów prawniczych.

- Nie powinniśmy dopuszczać, aby sądzili nas ludzie bez należytego życiowego doświadczenia - wyjaśnia prof. Hołda.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W swoim orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny sformułował minimalne warunki prawne składające się na niezawisłość i bezstronność sędziego. Zaliczył przede wszystkim do nich powołanie na czas ściśle określony. Zarazem jak podkreślili sędziowie składu orzekającego to wyjątek od reguły powołania dożywotniego.

- Konstytucja nie przewiduje możliwości, aby w różnych instancjach sądowych różne były gwarancje sędziowskiej niezawisłości, zależnie od rangi spraw w nich sądzonych, bo prawo do osądzenia sprawy przez niezawisły sąd przysługuje każdemu i w każdej instancji - podkreśliła sędzia Łętowska.

Konsekwencje wyroku

Wejście w życie wyroku Trybunał odroczył o 18 miesięcy. W tym czasie wielu z powołanych wcześniej asesorów będzie mogło zostać sędziami. Równocześnie będzie to też czas dla nowego rządu, na przygotowanie zmian w modelu dochodzenia do zawodu sędziego.

Zdaniem sędziego Stanisława Dąbrowskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, nie ma większego problemu z przeprowadzeniem właściwych reform.

- Zawód ten powinien być ukoronowaniem prawniczej kariery. A w tej chwili mamy wystarczającą liczbę sędziów. Są zaległości, ale sposobem na nie jest lepsza organizacja pracy sędziów - m.in. dzięki asystentom sędziego - i zdjęcie z nich pewnych spraw, np. stwierdzenia nabycia spadku - wyjaśnia sędzia Dąbrowski. Dodaje, że asesorzy, którzy do czasu wejścia w życie wyroku Trybunału nie zdążą zostać sędziami, mogą pracować jako asystenci sędziego lub referendarze, a po trzech latach asesury starać się o mianowanie na sędziego.

Skutki dla sędziów

REKLAMA

- To nawet uzdrowi sytuację, bo dziś konkurs, który ogłasza się na wolne stanowisko sędziego w sądzie rejonowym, jest fikcją - teoretycznie może starać się każdy, a w praktyce i tak dostanie je asesor tego sądu - podsumowuje sędzia Stanisław Dąbrowski.

W opinii sędziego Waldemara Żurka do tego czasu powinna powstać ustawa, która ustali, że asesorzy dotąd orzekający, którzy przeszli pozytywne wizytacje, mogą zostać sędziami grodzkimi. A dla wszystkich nowych trzeba szybko wypracować odpowiednią procedurę. Bo inaczej dojdzie do paraliżu sądów, gdyż te wszystkie sprawy spadną na barki dotychczasowych sędziów. A ci są tak obciążeni, że nie poradzą sobie z taką ilością postępowań - wyjaśnia sędzia Żurek.

Według prof. Zolla po orzeczeniu Trybunału należy zastanowić się nad koncepcją rozwiązań dla tych sędziów, którzy rozpoczynają swoją pracę i co do których jeszcze nie może być zasady nieodwołalności jako bezwzględnie obowiązującej.

- Stanowisko sędziego na próbę jest do przyjęcia. Trzeba rzeczywiście zagwarantować, żeby w trakcie orzekania nie było wpływów i żeby awans w kategorii sędziów na stałe nie był uzależniony politycznie - podsumowuje prof. Zoll.

PREZYDENCKI PROJEKT ZMIAN

W Sejmie w czerwcu ruszyły prace nad prezydenckim projektem zmian, który przewidywał m.in. likwidację asesury, a zamiast tego prezydent miałby prawo do pierwszego powoływania sędziego na czas od dwóch do czterech lat. Po tym okresie próbnym KRS weryfikowałby pracę sędziego, po czym pełniłby on już funkcję bez ograniczeń czasowych. Projektem automatycznie nie może się jednak zająć Sejm nowej kadencji. Prezydent Lech Kaczyński może jednak ponownie złożyć ten projekt w nowym Sejmie.

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA