REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kształtują się prawa i odpowiedzialność w spółkach z udziałem gmin

Alekasandra Marszałek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy w spółce z udziałem jednostki samorządu terytorialnego musi być opracowany regulamin korzystania z usług publicznych? Jak odpowiada spółka za swoje zobowiązania?

REKLAMA

Spółka z udziałem jednostek samorządu terytorialnego powołana do życia w celu realizacji zadań z zakresu świadczenia usług o charakterze użyteczności publicznej zobligowana jest do opracowania regulaminu określającego zasady korzystania z usług przez tę spółkę świadczonych, a także obowiązki spółki wobec odbiorców usług. Regulamin taki ma charakter wzorca umowy. Wzorce umów są charakterystyczne dla tzw. umów masowych, w których jedna ze stron przystępuje do warunków określonych jednostronnie przez drugą stronę umowy. Regulamin jest zatwierdzany przez organ wykonawczy gminy, czyli wójta. Warto wspomnieć, że obowiązek uchwalania regulaminu i zatwierdzania go przez organ wykonawczy nie dotyczy działalności spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, których zakres działania obejmuje usługi wodociągowo-kanalizacyjne. W tym bowiem przypadku regulamin taki opracowuje spółka, a rada gminy zatwierdza go i uchwala jako akt prawa miejscowego.

REKLAMA

Nazwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podkreśla odmienność spółki kapitałowej od spółek osobowych, w których wspólnicy odpowiadają bez ograniczeń całym swoim majątkiem. Z kolei w spółkach kapitałowych, a więc w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i w spółce akcyjnej odpowiedzialność za zobowiązania spoczywa na spółce, która odpowiada za zaciągnięte zobowiązania całym swoim majątkiem, a nie majątkiem wspólników. Na majątek spółki składa się m.in. kapitał zakładowy. Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinien wynosić co najmniej 50 tys. zł z kolei w spółce akcyjnej co najmniej 500 tys. zł. Kapitał zakładowy w spółce z o.o. powinien być w całości wpłacony przed rejestracją spółki. Z kolei w przypadku spółki akcyjnej kodeks spółek handlowych wymaga, by akcje obejmowane za wkłady niepienieniężne były w całości pokryte nie później niż w ciągu roku od zarejestrowania spółki, zaś akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone co najmniej w 1/4 w momencie rejestracji spółki. Dla spółki z o.o. wpłacenie całego kapitału jest warunkiem jej powstania. Kapitał zakładowy w spółce prawa handlowego powinien być utrzymany w swojej wartości przez cały czas trwania spółki, tylko w ten sposób stanowić może realne zabezpieczenie wierzycieli spółki. Pisma firmowe kierowane do kontrahentów i urzędów winny być opatrzone w informacje o wysokości kapitału zakładowego spółki, a w przypadku spółki akcyjnej także należy ujawnić wysokość kapitału wpłaconego.


ALEKASANDRA MARSZAŁEK

radca prawny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 12 i 13 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. nr 9, poz. 43 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  REKLAMA

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  REKLAMA