REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kształtują się prawa i odpowiedzialność w spółkach z udziałem gmin

Alekasandra Marszałek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy w spółce z udziałem jednostki samorządu terytorialnego musi być opracowany regulamin korzystania z usług publicznych? Jak odpowiada spółka za swoje zobowiązania?

REKLAMA

Spółka z udziałem jednostek samorządu terytorialnego powołana do życia w celu realizacji zadań z zakresu świadczenia usług o charakterze użyteczności publicznej zobligowana jest do opracowania regulaminu określającego zasady korzystania z usług przez tę spółkę świadczonych, a także obowiązki spółki wobec odbiorców usług. Regulamin taki ma charakter wzorca umowy. Wzorce umów są charakterystyczne dla tzw. umów masowych, w których jedna ze stron przystępuje do warunków określonych jednostronnie przez drugą stronę umowy. Regulamin jest zatwierdzany przez organ wykonawczy gminy, czyli wójta. Warto wspomnieć, że obowiązek uchwalania regulaminu i zatwierdzania go przez organ wykonawczy nie dotyczy działalności spółek z udziałem jednostek samorządu terytorialnego, których zakres działania obejmuje usługi wodociągowo-kanalizacyjne. W tym bowiem przypadku regulamin taki opracowuje spółka, a rada gminy zatwierdza go i uchwala jako akt prawa miejscowego.

REKLAMA

Nazwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podkreśla odmienność spółki kapitałowej od spółek osobowych, w których wspólnicy odpowiadają bez ograniczeń całym swoim majątkiem. Z kolei w spółkach kapitałowych, a więc w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i w spółce akcyjnej odpowiedzialność za zobowiązania spoczywa na spółce, która odpowiada za zaciągnięte zobowiązania całym swoim majątkiem, a nie majątkiem wspólników. Na majątek spółki składa się m.in. kapitał zakładowy. Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinien wynosić co najmniej 50 tys. zł z kolei w spółce akcyjnej co najmniej 500 tys. zł. Kapitał zakładowy w spółce z o.o. powinien być w całości wpłacony przed rejestracją spółki. Z kolei w przypadku spółki akcyjnej kodeks spółek handlowych wymaga, by akcje obejmowane za wkłady niepienieniężne były w całości pokryte nie później niż w ciągu roku od zarejestrowania spółki, zaś akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone co najmniej w 1/4 w momencie rejestracji spółki. Dla spółki z o.o. wpłacenie całego kapitału jest warunkiem jej powstania. Kapitał zakładowy w spółce prawa handlowego powinien być utrzymany w swojej wartości przez cały czas trwania spółki, tylko w ten sposób stanowić może realne zabezpieczenie wierzycieli spółki. Pisma firmowe kierowane do kontrahentów i urzędów winny być opatrzone w informacje o wysokości kapitału zakładowego spółki, a w przypadku spółki akcyjnej także należy ujawnić wysokość kapitału wpłaconego.


ALEKASANDRA MARSZAŁEK

radca prawny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 12 i 13 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. nr 9, poz. 43 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA