Inspektorzy sanitarni podlegli wojewodom i starostom
REKLAMA
REKLAMA
Uchwalona przez Sejm 19 grudnia 2008 r. nowelizacja ustaw związanych ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej przekazuje oraz porządkuje kompetencje pomiędzy wojewodą a jednostkami samorządu terytorialnego oraz właściwymi organami w tych jednostkach.
REKLAMA
REKLAMA
Istotne zmiany dotyczą Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dokonano bowiem ponownego jej zespolenia na poziomie województwa i powiatu. Konsekwencją tego będzie zmiana zasad powoływania poszczególnych inspektorów. Zamiast inspektora wyższego rzędu ma tego dokonywać odpowiednio wojewoda i starosta. Przepisy nowelizują również część kompetencji. Wojewódzki inspektor sanitarny zostanie pozbawiony możliwości wydawania poleceń powiatowym i granicznym inspektorom sanitarnym. Z kolei wójt (burmistrz, prezydent miasta) uzyska prawo występowania do powiatowego inspektora o podjęcie działań w określonych sytuacjach.
Państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego i jego zastępcę będzie powoływać i odwoływać wojewoda za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego. Natomiast decyzje personalne w stosunku do granicznego inspektora sanitarnego i jego zastępcę będzie podejmować Główny Inspektor Sanitarny za zgodą wojewody. Na szczeblu powiatowym obsada stanowiska państwowego powiatowego inspektora sanitarnego i jego zastępcy należeć będą do starosty w porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Nowe przepisy przyznają również uprawnienie właściwemu miejscowo wojewodzie i staroście, którzy na wniosek właściwego inspektora sanitarnego będą mogli w każdym czasie odwołać odpowiednio powoływanego inspektora. Będzie to możliwe jeżeli działalność państwowego inspektora sanitarnego lub podległej mu jednostki może zagrozić prawidłowemu wykonywaniu zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a zwłaszcza naruszyć bezpieczeństwo sanitarne. Odwołanie w takim trybie ma następować w drodze decyzji administracyjnej i będzie wymagało szczegółowego pisemnego uzasadnienia.
Właściwy inspektor przynajmniej raz w roku będzie zobowiązany do przedstawienia informacji o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu i województwa właściwemu sejmikowi województwa i radzie powiatu. W związku z przedłożoną informacją, organom tym służyć będzie prawo występowania, przez podjęcie uchwały, z wnioskami o podejmowanie działania przez właściwy organ Inspekcji Sanitarnej, w celu zapewnienia należytego stanu bezpieczeństwa sanitarnego. Natomiast wójt (burmistrz, prezydent miasta) w przypadkach bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego na terenie gminy, w szczególności zagrożenia życia lub zdrowia ludzi, będzie mógł wystąpić do właściwego powiatowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do usunięcia tego zagrożenia.
ŁUKASZ SOBIECH
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 6 ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie, uchwalonej przez Sejm 19 grudnia 2008 r. (skierowana do Senatu). Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2009 r.
REKLAMA
REKLAMA