REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy mogą ingerować w prawa mieszkańców

Katarzyna Żaczkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Regulaminy utrzymania porządku i czystości w gminach mogą być podstawą do nakładania mandatów karnych, nawet jeśli ustawowe upoważnienie dla gminy ma charakter blankietowy.

ORZECZENIE

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny udzielił odpowiedzi na pytanie Sądu Rejonowego w Płocku. Regulamin utrzymania porządku i czystości w tej gminie przewidywał, że właściciel psa, zamieszkały na terenie miasta, zobowiązany jest dokonać jego rejestracji w urzędzie miasta oraz trwale go oznakować, poprzez wszczepienie mu pod skórę elektronicznego mikroczipa.

REKLAMA

Mieszkańcy miasta buntowali się przeciwko karom nakładanym na nich przez straż miejską za brak czipów i książeczek szczepień zwierząt – wyjaśniał sędzia wydziału grodzkiego Dariusz Kondzielski. Sąd rejonowy wobec fali spraw, jakie napłynęły w związku z niepłaceniem mandatów za naruszenie regulaminu, skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie z Płocka mieli wątpliwości, czy uchwała rady miasta może nakładać obowiązki na obywateli pod groźbą grzywny (20–500 zł).

Trybunał nie przychylił się do tych wątpliwości. Sędzia sprawozdawca Marian Grzybowski podkreślił, że upoważnienie do wydawania aktu prawa miejscowego może mieć szerszy zakres niż rozporządzenie i nie musi spełniać wymogu szczegółowości. Konstytucyjna zasada określoności czynu zabronionego nie wyklucza powierzenia przez ustawę organom stanowiącym samorządu terytorialnego ogólnej kompetencji do stanowienia regulacji prawnych, mających na celu przeciwdziałanie zagrożenia życia, zdrowia lub spokoju publicznego, pod warunkiem że regulacje te są zgodne z zasadą proporcjonalności, jeśli nie jest możliwe zapobieżenie zagrożeniom na drodze ustawowej – tłumaczył sentencję wyroku sędzia Marian Grzybowski.

Zdaniem Trybunału opis czynu zabronionego, rodzaj oraz wysokość kary muszą być określone bezpośrednio w ustawie. Akty podustawowe mogą elementy te jedynie doprecyzować. Z ustnych motywów orzeczenia wynika, że przepisy blankietowe o charakterze represyjno-dyscyplinującym są dopuszczalne. Muszą spełniać jednak trzy warunki, aby były zgodne z konstytucją; Stosowanie przepisów blankietowych możliwe jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - w przypadku występowania zagrożeń karami o niewielkim stopniu dolegliwości,

 - przez odesłanie do przepisów ustanowionych przez organy wybierane bezpośrednio,

 - ustawa powinna w sposób jednoznaczny wyrazić wolę penalizacji zachowań zakazanych przez przepisy podustawowe wydane na jej podstawie.

Sygn. akt P 65/07

Katarzyna Żaczkiewicz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA