REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy mogą ingerować w prawa mieszkańców

Katarzyna Żaczkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Regulaminy utrzymania porządku i czystości w gminach mogą być podstawą do nakładania mandatów karnych, nawet jeśli ustawowe upoważnienie dla gminy ma charakter blankietowy.

ORZECZENIE

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny udzielił odpowiedzi na pytanie Sądu Rejonowego w Płocku. Regulamin utrzymania porządku i czystości w tej gminie przewidywał, że właściciel psa, zamieszkały na terenie miasta, zobowiązany jest dokonać jego rejestracji w urzędzie miasta oraz trwale go oznakować, poprzez wszczepienie mu pod skórę elektronicznego mikroczipa.

REKLAMA

Mieszkańcy miasta buntowali się przeciwko karom nakładanym na nich przez straż miejską za brak czipów i książeczek szczepień zwierząt – wyjaśniał sędzia wydziału grodzkiego Dariusz Kondzielski. Sąd rejonowy wobec fali spraw, jakie napłynęły w związku z niepłaceniem mandatów za naruszenie regulaminu, skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie z Płocka mieli wątpliwości, czy uchwała rady miasta może nakładać obowiązki na obywateli pod groźbą grzywny (20–500 zł).

Trybunał nie przychylił się do tych wątpliwości. Sędzia sprawozdawca Marian Grzybowski podkreślił, że upoważnienie do wydawania aktu prawa miejscowego może mieć szerszy zakres niż rozporządzenie i nie musi spełniać wymogu szczegółowości. Konstytucyjna zasada określoności czynu zabronionego nie wyklucza powierzenia przez ustawę organom stanowiącym samorządu terytorialnego ogólnej kompetencji do stanowienia regulacji prawnych, mających na celu przeciwdziałanie zagrożenia życia, zdrowia lub spokoju publicznego, pod warunkiem że regulacje te są zgodne z zasadą proporcjonalności, jeśli nie jest możliwe zapobieżenie zagrożeniom na drodze ustawowej – tłumaczył sentencję wyroku sędzia Marian Grzybowski.

Zdaniem Trybunału opis czynu zabronionego, rodzaj oraz wysokość kary muszą być określone bezpośrednio w ustawie. Akty podustawowe mogą elementy te jedynie doprecyzować. Z ustnych motywów orzeczenia wynika, że przepisy blankietowe o charakterze represyjno-dyscyplinującym są dopuszczalne. Muszą spełniać jednak trzy warunki, aby były zgodne z konstytucją; Stosowanie przepisów blankietowych możliwe jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - w przypadku występowania zagrożeń karami o niewielkim stopniu dolegliwości,

 - przez odesłanie do przepisów ustanowionych przez organy wybierane bezpośrednio,

 - ustawa powinna w sposób jednoznaczny wyrazić wolę penalizacji zachowań zakazanych przez przepisy podustawowe wydane na jej podstawie.

Sygn. akt P 65/07

Katarzyna Żaczkiewicz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA