REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gminy mogą ingerować w prawa mieszkańców

Katarzyna Żaczkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Regulaminy utrzymania porządku i czystości w gminach mogą być podstawą do nakładania mandatów karnych, nawet jeśli ustawowe upoważnienie dla gminy ma charakter blankietowy.

ORZECZENIE

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny udzielił odpowiedzi na pytanie Sądu Rejonowego w Płocku. Regulamin utrzymania porządku i czystości w tej gminie przewidywał, że właściciel psa, zamieszkały na terenie miasta, zobowiązany jest dokonać jego rejestracji w urzędzie miasta oraz trwale go oznakować, poprzez wszczepienie mu pod skórę elektronicznego mikroczipa.

REKLAMA

Mieszkańcy miasta buntowali się przeciwko karom nakładanym na nich przez straż miejską za brak czipów i książeczek szczepień zwierząt – wyjaśniał sędzia wydziału grodzkiego Dariusz Kondzielski. Sąd rejonowy wobec fali spraw, jakie napłynęły w związku z niepłaceniem mandatów za naruszenie regulaminu, skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie z Płocka mieli wątpliwości, czy uchwała rady miasta może nakładać obowiązki na obywateli pod groźbą grzywny (20–500 zł).

Trybunał nie przychylił się do tych wątpliwości. Sędzia sprawozdawca Marian Grzybowski podkreślił, że upoważnienie do wydawania aktu prawa miejscowego może mieć szerszy zakres niż rozporządzenie i nie musi spełniać wymogu szczegółowości. Konstytucyjna zasada określoności czynu zabronionego nie wyklucza powierzenia przez ustawę organom stanowiącym samorządu terytorialnego ogólnej kompetencji do stanowienia regulacji prawnych, mających na celu przeciwdziałanie zagrożenia życia, zdrowia lub spokoju publicznego, pod warunkiem że regulacje te są zgodne z zasadą proporcjonalności, jeśli nie jest możliwe zapobieżenie zagrożeniom na drodze ustawowej – tłumaczył sentencję wyroku sędzia Marian Grzybowski.

Zdaniem Trybunału opis czynu zabronionego, rodzaj oraz wysokość kary muszą być określone bezpośrednio w ustawie. Akty podustawowe mogą elementy te jedynie doprecyzować. Z ustnych motywów orzeczenia wynika, że przepisy blankietowe o charakterze represyjno-dyscyplinującym są dopuszczalne. Muszą spełniać jednak trzy warunki, aby były zgodne z konstytucją; Stosowanie przepisów blankietowych możliwe jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 - w przypadku występowania zagrożeń karami o niewielkim stopniu dolegliwości,

 - przez odesłanie do przepisów ustanowionych przez organy wybierane bezpośrednio,

 - ustawa powinna w sposób jednoznaczny wyrazić wolę penalizacji zachowań zakazanych przez przepisy podustawowe wydane na jej podstawie.

Sygn. akt P 65/07

Katarzyna Żaczkiewicz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA