REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do likwidacji szpitala potrzebna jest uchwała samorządu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja samodzielnego publicznego zakładu ochrony zdrowia wymaga podjęcia w tej sprawie uchwały jego organu założycielskiego, czyli najczęściej jednostki samorządu terytorialnego. To na nim również spoczywa obowiązek spłaty ewentualnych wierzycieli likwidowanego szpitala.

Utworzenie podmiotu o nowej formie gospodarki finansowej i ewentualnie zmieniającego dotychczasowe prawa własności jest możliwe tylko po wcześniejszym zlikwidowaniu szpitala działającego w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej szpital może być zlikwidowany (nie może natomiast ogłosić upadłości). Decyzje o przeprowadzeniu takiego działania podejmuje drogą uchwały jednostka samorządu terytorialnego. Wtedy też zapada decyzja o wyborze formy, w jakie będzie prowadzony przyszły zakład.

Konieczna uchwała

Jeżeli samorząd zdecyduje, że chce być współudziałowcem w prowadzeniu nowego podmiotu w formie spółki prawa handlowego, musi być podjęta również uchwała o udziale samorządu w takiej spółce. Kolejnym krokiem jest podjęcie uchwały o postawieniu SP ZOZ w stan likwidacji. Również samorząd musi zadecydować (w drodze uchwały) o zagospodarowaniu majątku pozostałego po jego likwidacji oraz powołanie i określenie zadań jego likwidatora.

Wniosek w sprawie przekształcenia szpitala w spółkę może zostać złożony przez dyrektora szpital, może również być to samodzielna decyzja jego organu założycielskiego czyli np. samorządu (powiatu, gminy). Wniosek w tej sprawie musi zaopiniować rada społeczna, która działa w szpitalu. Jednocześnie w uchwale o likwidacji SP ZOZ trzeba wskazać sposoby i formy zapewnienia pacjentom korzystającym z usług medycznych tej placówki nieprzerwanego udzielania tych świadczeń, bez istotnego ograniczenia w dostępności do nich.

Majątek i długi

W uchwale musi również znajdować się informacja o tym, kiedy jest przewidziany termin zakończenia działalności SPOZ. Tam również określa się sposób zagospodarowania majątku likwidowanego zakładu. Majątek ten może być np. wniesiony aportem do spółki, jeżeli samorząd zdecyduje się na taką formę prowadzenia nowego podmiotu. Jednak w pierwszej kolejności należy określić sposób i formę spłaty ewentualnych długów szpitala. Ponieważ na organie założycielskim szpitala, czyli na samorządzie, spoczywa obowiązek uregulowania zobowiązań, musi on zdecydować o tym, w jaki sposób spłacić wierzycieli. Zamknięcie procesu likwidacji kończy się w momencie wykreślenia SP ZOZ z rejestru wojewody i z Krajowego Rejestru Sądowego.

Szpital i spółka

W przypadku, gdy na bazie majątku pozostałego po likwidacji publicznego zakładu ma być utworzony zakład niepubliczny, a mienie ma być np. wydzierżawione lub wniesione aportem do nowej spółki, niezbędne jest dokładne określenie jego rynkowej wartości. Koszty wyceny majątku obciążają organ założycielki właściwy dla likwidowanego szpitala.

Przygotowania do uruchomienia szpitala w formie spółki obejmują wybór inwestorów, przygotowanie umowy dzierżawy lub sprzedaży mienia likwidowanego zakładu, powołanie spółki, czyli właściciela mającego powstać niepublicznego ZOZ, zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z chwilą wpisania spółki do rejestru sądowego uzyskuje ona osobowość prawną. W takiej sytuacji zarząd spółki podejmuje uchwałę o utworzeniu niepublicznego ZOZ. Nadaje mu również statut. Spełnienie tych wymogów umożliwia rozpoczęcie procedury rejestracji utworzonej placówki w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej prowadzonym przez odpowiedniego wojewodę. Tylko po spełnieniu tego wymogu ZOZ może rozpocząć działalność. Wniosek o rejestrację musi zawierać m.in. wykaz jednostek organizacyjnych zakładu, wykaz pracowników oraz dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe oraz spis aparatury i sprzętu medycznego. Wpis do rejestru jest dokonywany po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych wymogów, jakie musi spełnić nowo powstały zakład.

WNIOSEK

Samorząd, który podjął uchwałę o likwidacji szpitala w określonym terminie, może go później zmienić.

PRZYKŁAD

LIKWIDACJA ZOZ-u I SPŁATA ZOBOWIĄZAŃ

W grudniu 2003 r. rada powiatu lubańskiego (woj. dolnośląskie) podjęła decyzję w formie uchwały o przeprowadzeniu likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotne. W uchwale został określony termin 31 grudnia 2006 r. jako data graniczna zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ. 25 maja 2006 r. ta sama rada podjęła decyzję o wydłużeniu terminu do 31 grudnia 2009 r. Stało się tak ze względu na brak możliwości spłaty wszystkich zobowiązań likwidowanego szpitala przez jego organ właścicielski.

Ze zmianą uchwały nie zgodził się jednak wojewoda dolnośląski i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu. Według wojewody zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem art. 60 ust. 6 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 1, poz. 408 ze zm.), a jedynym powodem wydłużenia terminu likwidacji ZOZ był brak możliwości finansowych przejęcia przez powiat jego zobowiązań. Zmiana tej daty zdaniem wojewody uniemożliwia skuteczne dochodzenie roszczeń przez wierzycieli publicznego szpitala. Powiat, zamiast przejąć zobowiązania, sztucznie przedłuża termin likwidacji SP ZOZ, spłacając jego długi na podstawie umów o ich przejęcie.

WSA we Wrocławiu podzielił stanowisko wojewody dolnośląskiego i stwierdził nieważność uchwały podjętej w 2006 roku przez radę powiatu lubańskiego (sygn. akt III SA/Wr 510/06). Rada złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Likwidacja zakładu jest procesem ciągłym, a nie jednorazowym i musi spełniać dwa cele - podzielić jego majątek oraz zaspokoić wierzycieli. Dlatego też w sytuacji, gdy termin na dokonanie tych czynności wskazany w uchwale okazuje się niewystarczający, to istnieje możliwość jego wydłużenia - mówi radca prawny Czesław Kubacki, reprezentujący powiat lubański.Wojciech Chróścielewski, sędzia NSA, podzielił stanowisko powiatu lubańskiego i uchylił wyrok sądu I instancji. Prawo nie wprowadza zakazu zmiany uchwał podjętych przez rady jednostek samorządu terytorialnego. Rada powiatu lubańskiego miała więc prawo zmienić pierwotną datę zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ - argumentował sędzia.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 ze. zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
420 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej, wydano 51,3 tys. decyzji odmownych

Już blisko 420 tys., osób otrzymało rentę wdowią. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił na ten cel ponad 1,4 mld zł brutto, z czego prawie 150 mln zł to kwota, o którą wzrosły wypłaty w związku ze zbiegiem świadczeń.

Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

REKLAMA

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

REKLAMA