REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do likwidacji szpitala potrzebna jest uchwała samorządu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Sikora
Dominika Sikora
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Likwidacja samodzielnego publicznego zakładu ochrony zdrowia wymaga podjęcia w tej sprawie uchwały jego organu założycielskiego, czyli najczęściej jednostki samorządu terytorialnego. To na nim również spoczywa obowiązek spłaty ewentualnych wierzycieli likwidowanego szpitala.

Utworzenie podmiotu o nowej formie gospodarki finansowej i ewentualnie zmieniającego dotychczasowe prawa własności jest możliwe tylko po wcześniejszym zlikwidowaniu szpitala działającego w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (SP ZOZ). Zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej szpital może być zlikwidowany (nie może natomiast ogłosić upadłości). Decyzje o przeprowadzeniu takiego działania podejmuje drogą uchwały jednostka samorządu terytorialnego. Wtedy też zapada decyzja o wyborze formy, w jakie będzie prowadzony przyszły zakład.

Konieczna uchwała

Jeżeli samorząd zdecyduje, że chce być współudziałowcem w prowadzeniu nowego podmiotu w formie spółki prawa handlowego, musi być podjęta również uchwała o udziale samorządu w takiej spółce. Kolejnym krokiem jest podjęcie uchwały o postawieniu SP ZOZ w stan likwidacji. Również samorząd musi zadecydować (w drodze uchwały) o zagospodarowaniu majątku pozostałego po jego likwidacji oraz powołanie i określenie zadań jego likwidatora.

Wniosek w sprawie przekształcenia szpitala w spółkę może zostać złożony przez dyrektora szpital, może również być to samodzielna decyzja jego organu założycielskiego czyli np. samorządu (powiatu, gminy). Wniosek w tej sprawie musi zaopiniować rada społeczna, która działa w szpitalu. Jednocześnie w uchwale o likwidacji SP ZOZ trzeba wskazać sposoby i formy zapewnienia pacjentom korzystającym z usług medycznych tej placówki nieprzerwanego udzielania tych świadczeń, bez istotnego ograniczenia w dostępności do nich.

Majątek i długi

W uchwale musi również znajdować się informacja o tym, kiedy jest przewidziany termin zakończenia działalności SPOZ. Tam również określa się sposób zagospodarowania majątku likwidowanego zakładu. Majątek ten może być np. wniesiony aportem do spółki, jeżeli samorząd zdecyduje się na taką formę prowadzenia nowego podmiotu. Jednak w pierwszej kolejności należy określić sposób i formę spłaty ewentualnych długów szpitala. Ponieważ na organie założycielskim szpitala, czyli na samorządzie, spoczywa obowiązek uregulowania zobowiązań, musi on zdecydować o tym, w jaki sposób spłacić wierzycieli. Zamknięcie procesu likwidacji kończy się w momencie wykreślenia SP ZOZ z rejestru wojewody i z Krajowego Rejestru Sądowego.

Szpital i spółka

W przypadku, gdy na bazie majątku pozostałego po likwidacji publicznego zakładu ma być utworzony zakład niepubliczny, a mienie ma być np. wydzierżawione lub wniesione aportem do nowej spółki, niezbędne jest dokładne określenie jego rynkowej wartości. Koszty wyceny majątku obciążają organ założycielki właściwy dla likwidowanego szpitala.

Przygotowania do uruchomienia szpitala w formie spółki obejmują wybór inwestorów, przygotowanie umowy dzierżawy lub sprzedaży mienia likwidowanego zakładu, powołanie spółki, czyli właściciela mającego powstać niepublicznego ZOZ, zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z chwilą wpisania spółki do rejestru sądowego uzyskuje ona osobowość prawną. W takiej sytuacji zarząd spółki podejmuje uchwałę o utworzeniu niepublicznego ZOZ. Nadaje mu również statut. Spełnienie tych wymogów umożliwia rozpoczęcie procedury rejestracji utworzonej placówki w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej prowadzonym przez odpowiedniego wojewodę. Tylko po spełnieniu tego wymogu ZOZ może rozpocząć działalność. Wniosek o rejestrację musi zawierać m.in. wykaz jednostek organizacyjnych zakładu, wykaz pracowników oraz dokumenty potwierdzające ich kwalifikacje zawodowe oraz spis aparatury i sprzętu medycznego. Wpis do rejestru jest dokonywany po sprawdzeniu wszystkich niezbędnych wymogów, jakie musi spełnić nowo powstały zakład.

WNIOSEK

Samorząd, który podjął uchwałę o likwidacji szpitala w określonym terminie, może go później zmienić.

PRZYKŁAD

LIKWIDACJA ZOZ-u I SPŁATA ZOBOWIĄZAŃ

W grudniu 2003 r. rada powiatu lubańskiego (woj. dolnośląskie) podjęła decyzję w formie uchwały o przeprowadzeniu likwidacji samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotne. W uchwale został określony termin 31 grudnia 2006 r. jako data graniczna zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ. 25 maja 2006 r. ta sama rada podjęła decyzję o wydłużeniu terminu do 31 grudnia 2009 r. Stało się tak ze względu na brak możliwości spłaty wszystkich zobowiązań likwidowanego szpitala przez jego organ właścicielski.

Ze zmianą uchwały nie zgodził się jednak wojewoda dolnośląski i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) we Wrocławiu. Według wojewody zaskarżona uchwała została podjęta z naruszeniem art. 60 ust. 6 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 1, poz. 408 ze zm.), a jedynym powodem wydłużenia terminu likwidacji ZOZ był brak możliwości finansowych przejęcia przez powiat jego zobowiązań. Zmiana tej daty zdaniem wojewody uniemożliwia skuteczne dochodzenie roszczeń przez wierzycieli publicznego szpitala. Powiat, zamiast przejąć zobowiązania, sztucznie przedłuża termin likwidacji SP ZOZ, spłacając jego długi na podstawie umów o ich przejęcie.

WSA we Wrocławiu podzielił stanowisko wojewody dolnośląskiego i stwierdził nieważność uchwały podjętej w 2006 roku przez radę powiatu lubańskiego (sygn. akt III SA/Wr 510/06). Rada złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Likwidacja zakładu jest procesem ciągłym, a nie jednorazowym i musi spełniać dwa cele - podzielić jego majątek oraz zaspokoić wierzycieli. Dlatego też w sytuacji, gdy termin na dokonanie tych czynności wskazany w uchwale okazuje się niewystarczający, to istnieje możliwość jego wydłużenia - mówi radca prawny Czesław Kubacki, reprezentujący powiat lubański.Wojciech Chróścielewski, sędzia NSA, podzielił stanowisko powiatu lubańskiego i uchylił wyrok sądu I instancji. Prawo nie wprowadza zakazu zmiany uchwał podjętych przez rady jednostek samorządu terytorialnego. Rada powiatu lubańskiego miała więc prawo zmienić pierwotną datę zakończenia procesu likwidacji SP ZOZ - argumentował sędzia.

Dominika Sikora

dominika.sikora@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. nr 91, poz. 408 ze. zm.).

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

5 mitów na temat "snusów"

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

REKLAMA