reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Powiat reprezentuje jego rada

Powiat reprezentuje jego rada

Uprawnionym do podjęcia uchwały o zaskarżeniu zarządzenia zastępczego jest ten podmiot, który był jej adresatem.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że tylko rada powiatu może, jako podmiot będący adresatem zarządzenia zastępczego, podjąć uchwałę o jego zaskarżeniu z powodu naruszenia jej interesu prawnego, uprawnienia czy kompetencji.

Sędziowie rozpatrywali skargę na wyrok WSA w Gliwicach odrzucający skargę powiatu na zarządzenie zastępcze wojewody w przedmiocie odwołania starosty. Sąd I instancji wyjaśnił, że wojewoda odwołał ze stanowiska starostę, gdyż naruszył on zakaz łączenia stanowisk w zarządzie powiatu z członkostwem w radzie nadzorczej spółdzielni. Przed sądem powiat reprezentował zarząd powiatu. W skardze przedstawiono, że odbyła się sesja nadzwyczajna rady powiatu, na której stanowisko wojewody poddano pod głosowanie. Rada nie odwołała starosty. Do rady powiatu wpłynęło zarządzenie zastępcze w przedmiocie odwołania starosty. Jednak w ocenie skarżącego, skoro rada podjęła uchwałę w sprawie odwołania starosty i nie uwzględniła stanowiska organu nadzoru, to wojewoda nie mógł już wydać zarządzenia zastępczego.

Wojewoda wniósł o odrzucenie skargi. Twierdził, że podstawą wniesienia skargi na zarządzenie zastępcze organu nadzoru jest uchwała organu, który podjął uchwałę lub którego dotyczy zarządzenie. Zarządzenie zastępcze dotyczyło tylko rady powiatu i tylko ona może podjąć uchwałę o zaskarżeniu zarządzenia. WSA stwierdził, że wyłącznie rada powiatu może wybierać i odwoływać starostę. Zarządzenie zastępcze może być zaskarżone do sądu, a do złożenia skargi uprawniony jest powiat lub związek powiatów. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała organu, który podjął uchwałę lub którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze.

Sygn. akt II OSK 1972/06

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama