REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchwała nieopublikowana jest nieważna

Andrzej Jankowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uchwała ustalająca zasady wydatków na udzielanie pomocy w zakresie dożywiania ma charakter generalny i powszechnie obowiązujący społeczność lokalną. Brak określenia w takiej uchwale terminu jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym powoduje nieważność całego aktu prawnego.

STAN FAKTYCZNY

REKLAMA

 

30 stycznia 2008 r. Rada Miejska w Mońkach podjęła uchwałę o zasadach zwrotu wydatków na udzielenie pomocy w zakresie dożywiania.

Rada miejska w par. 4 tej uchwały ustaliła, że wchodzi ona w życie 1 stycznia 2008 r., a więc z mocą wsteczną. Taki przepis, zdaniem organu nadzoru (wojewody), narusza ustawę z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 449). W ocenie organu nadzoru podjęta uchwała o zasadach zwrotu wydatków na pomoc w zakresie dożywiania jest aktem prawa miejscowego i powinna zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UZASADNIENIE

 

Przeprowadzona przez wojewodę analiza prawna wykazała, że istotnie uchwała rady miejskiej została podjęta z naruszeniem prawa. Naruszenie to wojewoda uznał za istotne i stwierdził nieważność całej uchwały.

Dla uznania uchwały rady gminy za akt prawa miejscowego wymagane są m.in. takie cechy, jak generalność i abstrakcyjność, które w konsekwencji kształtują sytuację prawną adresatów.

Uchwała ustalająca zasady wydatków na udzielanie pomocy w zakresie dożywiania ma charakter generalny, abstrakcyjny i powszechnie obowiązujący daną społeczność lokalną.

Dla kwalifikacji danego aktu jako aktu prawa miejscowego znaczenie decydujące ma charakter norm prawnych i kształtowanie przez te normy sytuacji prawnej adresatów.

W przypadku bowiem uznania, że uchwała zawiera przynajmniej jedną normę postępowania o charakterze generalnym i abstrakcyjnym kwalifikuje ona dany akt do aktów prawa miejscowego, które, zgodnie z art. 42 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 449), podlegają obowiązkowi publikacji w dzienniku urzędowym.

 

REKLAMA

Warunkiem wejścia w życie aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie w sposób określony w art. 4 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Zgodnie z regulacjami prawnymi przyjętymi w powoływanych przepisach, uchwały rad gmin, będące aktami prawa miejscowego, są ogłaszane w wojewódzkim dzienniku urzędowym i wchodzą w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi dłuższy termin, lub w terminie krótszym niż 14 dni, ale tylko w ustawowo uzasadnionych przypadkach.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wojewoda podlaski uznał, że uchwała rady miejskiej w Mońkach o zasadach zwrotu wydatków na udzielanie pomocy w zakresie dożywiania jest aktem prawa miejscowego i stosownie do treści art. 42 ustawy o samorządzie gminnym, w związku z art. 13 pkt 2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, podlega obowiązkowi publikacji. Brak określenia terminu ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym uchwały przekłada się bezpośrednio na ważność całego aktu prawnego.

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 14 lutego 2008 r.

SYGN. AKT NK.II.BG.0911-40 /08

ANDRZEJ JANKOWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  REKLAMA

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA