| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Uchwała nieopublikowana jest nieważna

Uchwała nieopublikowana jest nieważna

Uchwała ustalająca zasady wydatków na udzielanie pomocy w zakresie dożywiania ma charakter generalny i powszechnie obowiązujący społeczność lokalną. Brak określenia w takiej uchwale terminu jej ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym powoduje nieważność całego aktu prawnego.


STAN FAKTYCZNY

 

30 stycznia 2008 r. Rada Miejska w Mońkach podjęła uchwałę o zasadach zwrotu wydatków na udzielenie pomocy w zakresie dożywiania.

Rada miejska w par. 4 tej uchwały ustaliła, że wchodzi ona w życie 1 stycznia 2008 r., a więc z mocą wsteczną. Taki przepis, zdaniem organu nadzoru (wojewody), narusza ustawę z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 449). W ocenie organu nadzoru podjęta uchwała o zasadach zwrotu wydatków na pomoc w zakresie dożywiania jest aktem prawa miejscowego i powinna zostać opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

 

UZASADNIENIE

 

Przeprowadzona przez wojewodę analiza prawna wykazała, że istotnie uchwała rady miejskiej została podjęta z naruszeniem prawa. Naruszenie to wojewoda uznał za istotne i stwierdził nieważność całej uchwały.

Dla uznania uchwały rady gminy za akt prawa miejscowego wymagane są m.in. takie cechy, jak generalność i abstrakcyjność, które w konsekwencji kształtują sytuację prawną adresatów.

Uchwała ustalająca zasady wydatków na udzielanie pomocy w zakresie dożywiania ma charakter generalny, abstrakcyjny i powszechnie obowiązujący daną społeczność lokalną.

Dla kwalifikacji danego aktu jako aktu prawa miejscowego znaczenie decydujące ma charakter norm prawnych i kształtowanie przez te normy sytuacji prawnej adresatów.

W przypadku bowiem uznania, że uchwała zawiera przynajmniej jedną normę postępowania o charakterze generalnym i abstrakcyjnym kwalifikuje ona dany akt do aktów prawa miejscowego, które, zgodnie z art. 42 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 ze zm.), w związku z art. 13 pkt 2 ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 449), podlegają obowiązkowi publikacji w dzienniku urzędowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »