REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy radni decydują o wypłacie trzynastek wójtom, starostom i marszałkom

Wioletta Kępka

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych wydała 27 lutego 2009 r. stanowisko dotyczące uwarunkowania wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i marszałka od uchwały rady gminy, powiatu lub sejmiku województwa. Sprawdź, jakie uprawnienia w tym zakresie mają radni.

Do 31 marca 2009 r. należało wypłacić pracownikom samorządowym dodatkowe nagrody roczne (dalej: trzynastki). Podobnie jak w latach ubiegłych zdarzały się przypadki uchwał rad przyznających prawo do trzynastek wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) i starostom. Pracownicy gmin i powiatów, których rady nie podjęły uchwały w tej sprawie, poczuli się zaniepokojeni brakiem decyzji radnych przyznającej prawo do wypłaty trzynastek. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych (dalej: KR RIO) wydała więc stanowisko wyjaśniające, czy nabycie prawa do trzynastki przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) jest uzależnione od uchwały radnych (stanowisko KR RIO z 27 lutego 2009 r., na stronie www.rio.gov.pl).

REKLAMA

Podstawowe akty prawne

REKLAMA

Pracownikowi samorządowemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe wynagrodzenie roczne (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych; dalej: ustawa o pracownikach samorządowych). Zasady nabywania prawa oraz ustalania wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej, w tym wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, określają przepisy ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Rady gmin (rady powiatów oraz sejmiki województw) ustalają w drodze uchwały - biorąc pod uwagę określony w rozporządzeniu płacowym maksymalny poziom tych świadczeń - tylko wysokość wynagrodzenia zasadniczego i dodatku specjalnego wójta, burmistrza, prezydenta, starosty oraz marszałka województwa (art. 8-10 ustawy o pracownikach samorządowych).

Warunki otrzymania trzynastki

Żeby uzyskać prawo do trzynastki w pełnej wysokości, pracownicy samorządowi, a więc także wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta i marszałek, mają obowiązek przepracować u pracodawcy (czyli odpowiednio w urzędzie gminy, starostwie i urzędzie marszałkowskim) cały roku kalendarzowy. Jeżeli pracownicy samorządowi są zatrudnieni co najmniej 6 miesięcy, również nabywają prawo do trzynastek, ale w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu.

Wymóg przepracowania pół roku nie jest konieczny m.in. w następujących przypadkach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem,

2) rozwiązania stosunku pracy w związku z:

• przejściem na emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczeniem rehabilitacyjnym,

• przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem,

• likwidacją pracodawcy albo zmniejszeniem zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy,

• likwidacją jednostki organizacyjnej pracodawcy lub jej reorganizacją,

3) podjęcia zatrudnienia:

• w wyniku przeniesienia służbowego,

• na podstawie powołania lub wyboru,

4) korzystania:

• z urlopu wychowawczego,

• z urlopu dla poratowania zdrowia,

• przez nauczyciela z urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego,

5) wygaśnięcia stosunku pracy w związku ze śmiercią pracownika.

Podjęcie przez radę gminy (radę powiatu albo sejmik województwa) uchwały w sprawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie tworzy, nie zmienia ani nie znosi uprawnienia adresata uchwały (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka) do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Prawo do trzynastki pracownik samorządowy nabywa z mocy prawa, a nie jest ono uzależnione od woli pracodawcy (odpowiednio rady gminy, starostwa lub urzędu marszałkowskiego).

Podjęta przez radę gminy, radę powiatu albo sejmik województwa uchwała w sprawie przyznania wójtom (burmistrzom, prezydentom miast), starostom i marszałkom prawa do trzynastki może mieć wyłącznie charakter deklaratoryjny, a więc potwierdzać spełnienie przesłanek warunkujących nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Wioletta Kępka

Podstawy prawne:

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458)

• Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. nr 160, poz. 1080; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. nr 104, poz. 711)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

    Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

    "TAK dla zdrowia rodziny" - Polacy będą edukowani w kierunku profilaktyki nowotworów

    Edukacja na temat znaczenia testów i badań przesiewowych, szczepień przeciwko wirusom onkogennym i przeciwdziałania otyłości jest celem kampanii społeczno-edukacyjnej "TAK dla zdrowia rodziny", która właśnie wystartowała. 

    Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

    Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

    Bon 2500 zł: Nauczyciel zwolnił się z pracy albo poszedł na emeryturę, świadczenie kompensacyjne. Zwraca komputer?

    Nauczyciel po zakupie laptopa za bon 2500 zł przestał pracować w zawodzie. Czy musi zwrócić komputer? 

    REKLAMA

    1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

    Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

    Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

    Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

    Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

    Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

     

    Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

    W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

    REKLAMA

    Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

    Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

    Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

    Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

    REKLAMA