REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka Marek

REKLAMA

Kryteria jakie muszą spełniać podmioty prowadzące szkolenia dla korpusu służby cywilnej oraz sposób i warunki oceny prowadzonych szkoleń – sprecyzowane zostały w rozporządzeniu, które właśnie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Organizator

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej nakłada obowiązki zarówno na organizatora jak i na podmiot prowadzący szkolenie. Do zadań organizatora należy mianowicie.:

REKLAMA

 - ustalenie potrzeby szkolenia, grupy uczestników, celu jaki szkolenie ma w tej grupie osiągnąć (przy czym rozporządzenie wyraźnie stanowi, iż szkolenia mogą być organizowane w celu pogłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności - niezbędnych do wykonywania zadań w służbie cywilnej),

- ustalenie tematyki szkolenia, jego kosztów oraz zarządzenie szkolenia,

- wybór podmiotu przeprowadzającego szkolenie oraz zawarcie z nim umowy i współdziałanie w zakresie m.in. doprecyzowania programu i harmonogramu szkolenia, a następnie ocena przeprowadzonego kursu.

Prowadzący szkolenie

Podmiot, któremu powierza się prowadzenie szkolenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przedstawia program i harmonogram szkolenia - które następnie realizuje oraz prowadzi odpowiednią dokumentację,

- zapewnia warunki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia szkolenia.

Organizator – dokonując wyboru podmiotu realizującego szkolenie musi sprawdzić czy dany podmiot spełnia wymagane przez prawo warunki czyli:

- dysponuje doświadczeniem w prowadzeniu działalności szkoleniowej, w szczególności kompetentnymi pracownikami lub współpracownikami,

- posiada odpowiedni program szkolenia lub w świetle posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zapewnia jego przygotowanie,

- zapewnia bazę materialną odpowiednią dla danego szkolenia - warunki lokalowe, pomoce dydaktyczne i sprzęt - niezbędne do realizacji programu szkolenia.

REKLAMA

Rozporządzenie przyznaje organizatorowi możliwość samodzielnego przeprowadzania szkoleń jeśli jest to konieczne z przyczyn finansowych lub merytorycznych. W takim przypadku organizator sam opracowuje program i harmonogram szkolenia lub powierza tę czynność kompetentnemu podmiotowi. Organizator sam odpowiada również za to by szkolenie przeprowadzone było przez osoby lub podmioty dające rękojmię należytej realizacji opracowanego programu. Z wybranymi do realizacji szkolenia osobami, organizator podpisuje umowy – chyba że szkolenie realizuje pracownik urzędu w ramach stosunku pracy.

Możliwe jest wspólne organizowanie szkoleń przez urzędy oraz dopuszczanie do udziału w szkoleniu organizowanym przez jeden urząd – pracowników innego urzędu. Szczegóły tego typu współpracy muszą zostać ustalone w drodze porozumienia dyrektorów generalnych (lub kierowników) współpracujących urzędów.

Czytaj także: Jak zorganizować dobre szkolenie>>

Dokumentacja i ocena szkoleń

W rozporządzeniu znalazły się regulacje określające cele szkoleń centralnych, powszechnych i specjalistycznych dla członków korpusu służby cywilnej oraz przepisy dotyczące tzw. indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej.

Bez względu jednak na rodzaj szkolenia oraz na to czy za jego przeprowadzenie odpowiada podmiot, z którym podpisano umową czy też sam organizator – z każdego szkolenia powinna zostać sporządzona dokumentacja zawierająca:

1) harmonogram szkolenia;

2) materiały szkoleniowe;

3) wykaz osób realizujących program szkolenia;

4) wyniki sprawdzianów i egzaminów, jeżeli przewidziano ich przeprowadzenie;

5) listy obecności uczestników szkolenia, chyba że ze względu na formę szkolenia w umowie odstąpiono od obowiązku prowadzenia tych list;

6) arkusze indywidualnej oceny szkolenia lub ocenę zbiorczą sporządzoną na podstawie tych arkuszy;

7) wykaz zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia.

Ponadto, każde szkolenie powinno zostać ocenione w sprawozdaniu – zgodnie z wymogami przewidzianymi w rozporządzeniu.

Czytaj także: Prostsze egzaminy w służbie cywilnej>>

Obowiązki i terminy

Do dnia 30 listopada każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej:

1) informacje o potrzebach szkoleniowych urzędu - na kolejne dwa lata;

2) informacje dotyczące zapotrzebowania urzędu na środki finansowe na szkolenia na następny rok oraz prognozę zapotrzebowania na kolejny rok.

Do dnia 31 stycznia każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej zbiorcze zestawienie dotyczące szkoleń przeprowadzonych w poprzednim roku.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (Dz. U. Nr 190, Poz. 1274)  wejdzie w życie 29 października.

Oprac. Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA