REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej

Agnieszka Marek

REKLAMA

Kryteria jakie muszą spełniać podmioty prowadzące szkolenia dla korpusu służby cywilnej oraz sposób i warunki oceny prowadzonych szkoleń – sprecyzowane zostały w rozporządzeniu, które właśnie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Organizator

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej nakłada obowiązki zarówno na organizatora jak i na podmiot prowadzący szkolenie. Do zadań organizatora należy mianowicie.:

REKLAMA

 - ustalenie potrzeby szkolenia, grupy uczestników, celu jaki szkolenie ma w tej grupie osiągnąć (przy czym rozporządzenie wyraźnie stanowi, iż szkolenia mogą być organizowane w celu pogłębiania wiedzy i rozwijania umiejętności - niezbędnych do wykonywania zadań w służbie cywilnej),

- ustalenie tematyki szkolenia, jego kosztów oraz zarządzenie szkolenia,

- wybór podmiotu przeprowadzającego szkolenie oraz zawarcie z nim umowy i współdziałanie w zakresie m.in. doprecyzowania programu i harmonogramu szkolenia, a następnie ocena przeprowadzonego kursu.

Prowadzący szkolenie

Podmiot, któremu powierza się prowadzenie szkolenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przedstawia program i harmonogram szkolenia - które następnie realizuje oraz prowadzi odpowiednią dokumentację,

- zapewnia warunki niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia szkolenia.

Organizator – dokonując wyboru podmiotu realizującego szkolenie musi sprawdzić czy dany podmiot spełnia wymagane przez prawo warunki czyli:

- dysponuje doświadczeniem w prowadzeniu działalności szkoleniowej, w szczególności kompetentnymi pracownikami lub współpracownikami,

- posiada odpowiedni program szkolenia lub w świetle posiadanych kwalifikacji i doświadczenia zapewnia jego przygotowanie,

- zapewnia bazę materialną odpowiednią dla danego szkolenia - warunki lokalowe, pomoce dydaktyczne i sprzęt - niezbędne do realizacji programu szkolenia.

REKLAMA

Rozporządzenie przyznaje organizatorowi możliwość samodzielnego przeprowadzania szkoleń jeśli jest to konieczne z przyczyn finansowych lub merytorycznych. W takim przypadku organizator sam opracowuje program i harmonogram szkolenia lub powierza tę czynność kompetentnemu podmiotowi. Organizator sam odpowiada również za to by szkolenie przeprowadzone było przez osoby lub podmioty dające rękojmię należytej realizacji opracowanego programu. Z wybranymi do realizacji szkolenia osobami, organizator podpisuje umowy – chyba że szkolenie realizuje pracownik urzędu w ramach stosunku pracy.

Możliwe jest wspólne organizowanie szkoleń przez urzędy oraz dopuszczanie do udziału w szkoleniu organizowanym przez jeden urząd – pracowników innego urzędu. Szczegóły tego typu współpracy muszą zostać ustalone w drodze porozumienia dyrektorów generalnych (lub kierowników) współpracujących urzędów.

Czytaj także: Jak zorganizować dobre szkolenie>>

Dokumentacja i ocena szkoleń

W rozporządzeniu znalazły się regulacje określające cele szkoleń centralnych, powszechnych i specjalistycznych dla członków korpusu służby cywilnej oraz przepisy dotyczące tzw. indywidualnego programu rozwoju zawodowego członka korpusu służby cywilnej.

Bez względu jednak na rodzaj szkolenia oraz na to czy za jego przeprowadzenie odpowiada podmiot, z którym podpisano umową czy też sam organizator – z każdego szkolenia powinna zostać sporządzona dokumentacja zawierająca:

1) harmonogram szkolenia;

2) materiały szkoleniowe;

3) wykaz osób realizujących program szkolenia;

4) wyniki sprawdzianów i egzaminów, jeżeli przewidziano ich przeprowadzenie;

5) listy obecności uczestników szkolenia, chyba że ze względu na formę szkolenia w umowie odstąpiono od obowiązku prowadzenia tych list;

6) arkusze indywidualnej oceny szkolenia lub ocenę zbiorczą sporządzoną na podstawie tych arkuszy;

7) wykaz zaświadczeń potwierdzających ukończenie szkolenia.

Ponadto, każde szkolenie powinno zostać ocenione w sprawozdaniu – zgodnie z wymogami przewidzianymi w rozporządzeniu.

Czytaj także: Prostsze egzaminy w służbie cywilnej>>

Obowiązki i terminy

Do dnia 30 listopada każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej:

1) informacje o potrzebach szkoleniowych urzędu - na kolejne dwa lata;

2) informacje dotyczące zapotrzebowania urzędu na środki finansowe na szkolenia na następny rok oraz prognozę zapotrzebowania na kolejny rok.

Do dnia 31 stycznia każdego roku dyrektor generalny urzędu (kierownik urzędu) przekazuje Szefowi Służby Cywilnej zbiorcze zestawienie dotyczące szkoleń przeprowadzonych w poprzednim roku.

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia szkoleń w służbie cywilnej (Dz. U. Nr 190, Poz. 1274)  wejdzie w życie 29 października.

Oprac. Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA