REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zorganizować dobre szkolenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Szafarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenia to dla współczesnej firmy konieczność. Przede wszystkim dlatego, że to niezwykle efektywna droga rozwoju pracowników. Warunkiem jest dobra organizacja szkolenia – dobór odpowiednich trenerów, odpowiedniego programu oraz właściwego miejsca i czasu.

Krótkie i mocno związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa szkolenia można przeprowadzić w jego siedzibie. Dla tych treningów, których celem jest wykształcenie pewnych osobistych umiejętności, lepiej jednak wybrać bardziej neutralne miejsce – siedzibę firmy przeprowadzającej szkolenia.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zależy nam również na integracji pracowników, a materiał do przyswojenia jest obszerny, specjaliści radzą zdecydować się na szkolenie wyjazdowe, najlepiej podczas weekendu. Jest to, co prawda, ingerowanie w prywatny czas pracowników i zabieranie im go na cele służbowe, jednak zorganizowanie raz na jakiś czas wartościowego szkolenia poza miejscem pracy przynosi wiele korzyści.

Z dala od firmy, nabrawszy pewnego dystansu do spraw służbowych, łatwiej bowiem o kreatywność i przeprowadzenie swoistej „burzy mózgów” na temat najważniejszych spraw w firmie. Dodatkową korzyścią jest możliwość lepszego poznania się pracowników. Podczas wyjazdu dochodzą do głosu cechy charakteru, które być może nigdy nie miały okazji ujawnić się w codziennej pracy. Może się więc okazać, że osoba, której nigdy byśmy o to nie podejrzewali, doskonale nurkuje, jeździ konno, lubi turystykę górską i świetnie zna historię regionu.

Samodzielnie i z pomocą, w firmie i na zewnątrz

Na szkoleniach można również prezentować nowości technologiczne oraz uczyć obsługi nowego sprzętu firmowego. To także dobra okazja do przedstawienia nowych procedur wprowadzanych w przedsiębiorstwie, zmian własnościowych czy organizacyjnych.

REKLAMA

W kwestii szkoleń możliwości są właściwie tylko dwie: można je przeprowadzić samodzielnie, można też zlecić ich organizację firmie zewnętrznej, mającej doświadczenie w tej dziedzinie. Zwłaszcza w dużych firmach praktykowane są też – jako szkolenia – cykliczne spotkania zarządu z kadrą kierowniczą lub głównego menedżera ze swoimi podwładnymi. Takie spotkania, ze względu na ich dydaktyczny charakter, z pewnością przyczyniają się do podniesienia wiedzy merytorycznej pracowników oraz ich umiejętności praktycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szkolenie można zaprosić również firmy współpracujące. Pozwoli im to zapoznać się z metodami działania danego przedsiębiorstwa lub konkretnymi, stosowanymi przez nie rozwiązaniami technicznymi, informatycznymi czy dotyczącymi usług.

Liczy się koncepcja i organizacja

Przygotowanie szkolenia bardzo ułatwia wcześniej przemyślana koncepcja. To po pierwsze oszczędność czasu i nerwów, po drugie – lepiej wydane pieniądze. Przystępując do opracowania koncepcji danego szkolenia należy określić:

• cel szkolenia,

• metody jego realizacji,

• zakres szkolenia,

• liczbę uczestników i kryterium ich wyboru,

• miejsce,

• termin i czas trwania szkolenia,

• budżet przeznaczony na szkolenie (wynajęcie sali, opłacenie prowadzącego szkolenie, poczęstunek podczas spotkania, opracowanie materiałów dydaktycznych, dojazd).

Najważniejsze kwestie organizacyjne, nad którymi zastanawiamy się po opracowaniu koncepcji szkolenia, to:

• miejsce – powinno być dostosowane do liczby uczestników, trzeba ustawić odpowiednią ilość krzeseł, stołów lub blatów do notowania, w sali powinna znajdować się tablica do prezentacji, a jeśli potrzeba – nagłośnienie,

• termin – jeżeli w szkoleniu mają brać udział pracownicy firmy, trzeba tak ustalić datę szkolenia, żeby nie dezorganizowało ono pracy,

• czas trwania – od godzinnych, przez kilkugodzinne do całodniowych lub kilkudniowych,

• wybór uczestników – o doborze uczestników szkolenia zdecyduje jego charakter i cel, szkolenia z pewnością przynoszą lepsze efekty, jeśli są przeprowadzane w mniejszych grupach, liczących maksymalnie od kilkunastu do 20 osób.

Trzymajmy się harmonogramu

Bardzo ważne jest, aby szkolenie prowadziła osoba doskonale znająca tematykę, specjalista, który świetnie radzi sobie z wyjaśnianiem problemu i odpowiadaniem na ewentualne pytania.

Uczestnicy natomiast lepiej zapamiętają materiał, jeśli część prezentacji wyświetlana będzie za pomocą rzutnika, a każdy z nich otrzyma materiały pomocnicze. Dla każdego z uczestników trzeba też przygotować notatnik i długopis. W czasie szkolenia należy przestrzegać ustalonego wcześniej harmonogramu. Przeważnie składają się na nie następujące elementy:

• powitanie z wprowadzeniem oraz wyjaśnieniem celów i planu szkolenia,

• przedstawienie kolejnych punktów szkolenia,

• zadawanie pytań przez uczestników,

• samodzielna praca w grupach (nie zawsze),

• test sprawdzający skuteczność szkolenia (nie zawsze).

Podczas szkolenia ważne jest również odpowiednie rozplanowanie przerw oraz czas ich trwania. Szkolenie będzie mniej owocne, jeśli przerw będzie zbyt mało lub będą one za krótkie.

Co ważne – harmonogram szkolenia powinien być ściśle przestrzegany, gdyż ułatwia to prowadzenie zajęć. W harmonogramie warto jednak uwzględnić dodatkowy czas na niezaplanowane sytuacje – długie dyskusje, przeciągające się odpowiadanie na pytania lub wydłużającą się część praktyczną.

Na początku szkolenia warto zainicjować krótkie przedstawienie się uczestników i zachęcić ich do umieszczenia w widocznym miejscu kartki z imieniem bądź przygotowanej wcześniej wizytówki. Przyda się to w sytuacji, gdy uczestnicy będą musieli ze sobą współpracować, a nie znali się wcześniej.

Natomiast tuż po zakończeniu szkolenia lub kilka dni po nim warto poprosić uczestników o wypełnienie ankiety oceniającej szkolenie. Ocenie powinny podlegać organizacja szkolenia, merytoryczna jakość przekazywanych treści, atrakcyjność i sposób prowadzenia zajęć.

Małgorzata Szafarz

portal nowebiuro.pl

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA