| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Poprawa efektywności energetycznej budynków w PPP

Poprawa efektywności energetycznej budynków w PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala osiągnąć wysoką efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej, co dzięki oszczędnościom wydatków na energię przekłada się na poprawę sytuacji finansowej samorządów oraz ochronę środowiska.

Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia…

Waldemar Buda, Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Dla przedsiębiorstw, jednostek samorządowych czy instytucji realnym problemem są rosnące koszty energii: opłaty za oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzację. Działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dają wymierne efekty ekologiczne, takie jak spadek emisji gazów cieplarnianych czy poprawa jakości powietrza, oraz mogą dodatkowo przynieść znaczące oszczędności finansowe. Tego typu działania wpisują się w trendy europejskie, wskazane w opublikowanym w październiku 2020 r. Komunikacie Komisji Europejskiej pt. „Fala renowacji dla Europy – zazielenianie naszych budynków, tworzenie miejsc pracy, poprawa życia”.

Zielona szkoła w PPP, czyli jak zbudowano liceum w Piastowie

Czym jest formuła PPP/ESCO?

Planując przedsięwzięcie, które ma zwiększyć efektywność wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej w budynkach publicznych, warto rozważyć partnerstwo publiczno‑prywatne. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej, która ułatwi realizację projektów z sektora efektywności energetycznej opartych na formule PPP/ESCO.

Formuła PPP/ESCO mieści w sobie zarówno projekty, w których nakłady na przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej spłacane są w całości z uzyskiwanych oszczędności, jak i takie, których realizacja wymaga zaangażowania dodatkowych środków finansowych przez podmiot publiczny. Kluczem do sukcesu formuły PPP/ESCO jest nakierowanie jej na efekt energetyczny przy zastosowaniu najbardziej efektywnej formy wynagradzania strony prywatnej. Aby było to możliwe, konieczne jest wykonanie starannej analizy wykonalności projektu, która uwzględnia audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej. Należy przy tym pamiętać, że oszczędności uzyskane w wyniku obniżonego zużycia energii mogą nie być wystarczające na pokrycie wynagrodzenia partnera prywatnego, jeśli zakres zadań wykonywanych przez stronę prywatną wykracza poza standardy na rynku ESCO.

Jaka powinna być umowa PPP/ESCO?

Bardzo istotne jest także rzetelne zarządzanie umową o PPP i monitorowanie ustalonych wskaźników. Umowa PPP/ESCO z zasady będzie wskazywać zobowiązanie partnera prywatnego do uzyskania i utrzymania określonego efektu energetycznego – strona publiczna musi wówczas weryfikować, czy efekt energetyczny jest osiągany.

Przeprowadzenie modernizacji energetycznej budynków publicznych w PPP jest bardzo korzystne. Współpraca jednostki publicznej i prywatnej przynosi wymierne korzyści dla finansów publicznych i dla środowiska, a podmiot publiczny uzyskuje oszczędności, które z kolei pozwalają mu na spłatę (w całości lub w części) kosztów takiej inwestycji.

Po więcej szczegółów na temat projektów z zakresu efektywności energetycznej i termomodernizacji budynków zapraszam na stronę ppp.gov.pl, gdzie znajdą Państwo dobre praktyki opisujące ścieżkę, jaką przeszły samorządy realizując swoje projekty termomodernizacyjne, a także opis doświadczeń zarówno podmiotu publicznego, jak i partnera prywatnego.

Czym jest PPP?

Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele najlepiej jak potrafi.

„PPP – Inwestycje na miarę potrzeb mieszkańców” 

Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową ppp.gov.pl, gdzie poza podstawowymi wyjaśnieniami czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.

Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.

Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.

Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.

.

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Ostatnio na forum

Compliance 2021

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »