REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poprawa efektywności energetycznej budynków w PPP

REKLAMA

REKLAMA

Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala osiągnąć wysoką efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej, co dzięki oszczędnościom wydatków na energię przekłada się na poprawę sytuacji finansowej samorządów oraz ochronę środowiska.

Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego wyjaśnia…

REKLAMA

Waldemar Buda, pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Waldemar Buda, Pełnomocnik rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej

Materiały prasowe

Dla przedsiębiorstw, jednostek samorządowych czy instytucji realnym problemem są rosnące koszty energii: opłaty za oświetlenie, ogrzewanie czy klimatyzację. Działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dają wymierne efekty ekologiczne, takie jak spadek emisji gazów cieplarnianych czy poprawa jakości powietrza, oraz mogą dodatkowo przynieść znaczące oszczędności finansowe. Tego typu działania wpisują się w trendy europejskie, wskazane w opublikowanym w październiku 2020 r. Komunikacie Komisji Europejskiej pt. „Fala renowacji dla Europy – zazielenianie naszych budynków, tworzenie miejsc pracy, poprawa życia”.

Zielona szkoła w PPP, czyli jak zbudowano liceum w Piastowie

Czym jest formuła PPP/ESCO?

REKLAMA

Planując przedsięwzięcie, które ma zwiększyć efektywność wykorzystania energii elektrycznej i cieplnej w budynkach publicznych, warto rozważyć partnerstwo publiczno‑prywatne. Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej, która ułatwi realizację projektów z sektora efektywności energetycznej opartych na formule PPP/ESCO.

Formuła PPP/ESCO mieści w sobie zarówno projekty, w których nakłady na przedsięwzięcie służące poprawie efektywności energetycznej spłacane są w całości z uzyskiwanych oszczędności, jak i takie, których realizacja wymaga zaangażowania dodatkowych środków finansowych przez podmiot publiczny. Kluczem do sukcesu formuły PPP/ESCO jest nakierowanie jej na efekt energetyczny przy zastosowaniu najbardziej efektywnej formy wynagradzania strony prywatnej. Aby było to możliwe, konieczne jest wykonanie starannej analizy wykonalności projektu, która uwzględnia audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej. Należy przy tym pamiętać, że oszczędności uzyskane w wyniku obniżonego zużycia energii mogą nie być wystarczające na pokrycie wynagrodzenia partnera prywatnego, jeśli zakres zadań wykonywanych przez stronę prywatną wykracza poza standardy na rynku ESCO.

Jaka powinna być umowa PPP/ESCO?

Bardzo istotne jest także rzetelne zarządzanie umową o PPP i monitorowanie ustalonych wskaźników. Umowa PPP/ESCO z zasady będzie wskazywać zobowiązanie partnera prywatnego do uzyskania i utrzymania określonego efektu energetycznego – strona publiczna musi wówczas weryfikować, czy efekt energetyczny jest osiągany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przeprowadzenie modernizacji energetycznej budynków publicznych w PPP jest bardzo korzystne. Współpraca jednostki publicznej i prywatnej przynosi wymierne korzyści dla finansów publicznych i dla środowiska, a podmiot publiczny uzyskuje oszczędności, które z kolei pozwalają mu na spłatę (w całości lub w części) kosztów takiej inwestycji.

Po więcej szczegółów na temat projektów z zakresu efektywności energetycznej i termomodernizacji budynków zapraszam na stronę ppp.gov.pl, gdzie znajdą Państwo dobre praktyki opisujące ścieżkę, jaką przeszły samorządy realizując swoje projekty termomodernizacyjne, a także opis doświadczeń zarówno podmiotu publicznego, jak i partnera prywatnego.

Czym jest PPP?

Partnerstwo publiczno-prywatne (zwane w skrócie PPP) to metoda realizowania przedsięwzięć inwestycyjnych oraz świadczenia usług publicznych. Polega na współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i sektorem publicznym, która prowadzi do pełnego wykorzystania potencjału obydwu stron. Mówiąc najprościej, instytucja publiczna określa zadania (np. budowa szkoły, parkingu), a wybrany w drodze konkurencyjnego postępowania partner prywatny realizuje te cele najlepiej jak potrafi.

„PPP – Inwestycje na miarę potrzeb mieszkańców” 

Po więcej informacji na temat partnerstwa publiczno-prywatnego warto zajrzeć na oficjalną stronę internetową ppp.gov.pl, gdzie poza podstawowymi wyjaśnieniami czym jest PPP i jak je stosować, znajdują się publikacje, wytyczne, dobre praktyki, komunikaty o prowadzonych szkoleniach, warsztatach oraz oferta wsparcia skierowana do podmiotów publicznych w zakresie przygotowania projektu do realizacji w PPP.

Na stronie znajduje się też baza danych dotycząca zakończonych oraz planowanych przedsięwzięć PPP, która stanowi doskonałe źródło informacji, a przede wszystkim inspiracji dla gmin, które chciałyby przeprowadzić inwestycję, wykorzystując PPP.

Ministerstwo uruchomiło również platformę e-learningową na stronie pppszkolenia.gov.pl. Znajdują się na niej interaktywne lekcje, z których można dowiedzieć się: czym jest PPP, jak przygotować projekt w tej formule oraz jak wybrać partnera prywatnego. Dostęp do kursów jest darmowy, a dzięki formie online każdy może je przejść w swoim tempie.

Chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą bezproblemowo przeprowadzić inwestycję w PPP? Zarejestruj się już dziś na stronie pppszkolenia.gov.pl.

.

.

Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA

Podwyżki opłat o 100% (śmieci), 33% (woda), 40% (ścieki). Pokryją to zapowiedziane dziś przez D. Tuska podwyżki? [budżetówka, emeryci, renciści]

Podwyżka opłat za odbiór śmieci o 100% w Radomiu. Jest to niestety zapowiedź tego, co będzie się działo prawdopodobnie w całej Polsce. W przypadku wody podwyżka opłat, to 33%. A za ścieki 40%. W przyszłym roku budżetówka dostanie tylko 4,1 podwyżki a emeryci przeskoczą 7%. 

Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą również świadczenia Dobry Start

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na czym polegają zmiany w przyznawaniu świadczenia Dobry start i kiedy zaczną obowiązywać?

Asystenci międzykulturowi nowym zawodem w szkołach. Czy to oznacza nowy przedmiot w roku szkolnym 2024/25?

Wiceministra edukacji Joanna Mucha poinformowała o nowym projekcie, nad którym pracuje resort edukacji. Chodzi o dofinansowanie samorządom zatrudnienia asystentów międzykulturowych. 

REKLAMA