REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku?

Agnieszka Fryc
Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Doprecyzowanie kosztów egzekucji jest jednym z celów wniesionego przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Projekt został wniesiony do Sejmu 3 lipca tego roku.

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym, do kosztów działalności egzekucyjnej komornika zalicza się koszty osobowe i rzeczowe ponoszone w związku z prowadzona działalnością egzekucyjną, koszty ochrony zajętego mienia i niezbędnej ochrony osobistej oraz ubezpieczenia mienia kancelarii i własnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, koszty przejazdów w miejscowości będącej siedzibą komornika, koszty korespondencji, obrotu pieniężnego, koszty przewozu drobnych ruchomości niewymagających transportu specjalistycznego oraz opłaty na samorząd komorniczy. Do kosztów działalności egzekucyjnej komornika, ustawa zalicza także inne koszty niezbędne do wykonywania czynności egzekucyjnych. Zaliczenie „innych kosztów” do kosztów działalności egzekucyjnej komornika, bez wyraźnego ich sprecyzowania, jest zdaniem pomysłodawców niedopuszczalne, wobec czego proponowana nowelizacja zakłada, iż aby „inne koszty” mogły być zaliczone do kosztów działalności egzekucyjnej komornika, muszą być udokumentowane.

REKLAMA

Komornik jest osobą zaufania publicznego i dlatego, zdaniem zwolenników nowelizacji, jego działania, zwłaszcza w zakresie finansów powinny być przejrzyste. Projekt zakłada, że każda kwota pobrana i wydatkowana w egzekucji komorniczej, musi mieć swoje potwierdzenie we właściwej dokumentacji. Komornikowi bowiem może się należeć zwrot poniesionych kosztów tylko w takim zakresie, w jakim zostały one udokumentowane.

Zadaj pytanie na: Forum

REKLAMA

Ponieważ komornik ma prawo uzależnić wykonanie czynności od uzyskania od strony postępowania egzekucyjnego wskazanej przez niego zaliczki, projekt zobowiązuje komorników do precyzyjnego wskazywania czynności, która ma być sfinansowania z zaliczki.

Posłowie PO opowiadają się za uzależnieniem wysokości kosztów komorniczych od nakładu pracy przy ściąganiu zadłużenia, dlatego też proponują wprowadzenie zmian w określonych procentowo wysokościach opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników. Założenie takie jest również realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. akt P 13/11, który wskazał na konieczność uwzględniania podczas kształtowania opłaty egzekucyjnej nakładu pracy oraz czasu komornika. Pomysłodawcy więc proponują rezygnację w określonych wypadkach z ustalenia stałych procentowych opłat egzekucyjnych, na rzecz wskazania w ustawie górnych granic tychże opłat. Wysokość opłaty będzie wiec zależeć od nakładu pracy komornika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Dla przykładu, obecna ustawa stanowi, iż w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Nowelizacja zakłada zaś, iż w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik będzie pobierał od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości do 10 % wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Projekt zmian przewiduje wobec tego również zmniejszenie opłat egzekucyjnych, a co za tym idzie, dostosowanie ich do realiów gospodarczych i finansowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    REKLAMA

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA