REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku?

Agnieszka Fryc
Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku. /Fot. Fotolia
Doprecyzowane koszty egzekucji w 2014 roku. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Doprecyzowanie kosztów egzekucji jest jednym z celów wniesionego przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej projektu ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Projekt został wniesiony do Sejmu 3 lipca tego roku.

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym, do kosztów działalności egzekucyjnej komornika zalicza się koszty osobowe i rzeczowe ponoszone w związku z prowadzona działalnością egzekucyjną, koszty ochrony zajętego mienia i niezbędnej ochrony osobistej oraz ubezpieczenia mienia kancelarii i własnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, koszty przejazdów w miejscowości będącej siedzibą komornika, koszty korespondencji, obrotu pieniężnego, koszty przewozu drobnych ruchomości niewymagających transportu specjalistycznego oraz opłaty na samorząd komorniczy. Do kosztów działalności egzekucyjnej komornika, ustawa zalicza także inne koszty niezbędne do wykonywania czynności egzekucyjnych. Zaliczenie „innych kosztów” do kosztów działalności egzekucyjnej komornika, bez wyraźnego ich sprecyzowania, jest zdaniem pomysłodawców niedopuszczalne, wobec czego proponowana nowelizacja zakłada, iż aby „inne koszty” mogły być zaliczone do kosztów działalności egzekucyjnej komornika, muszą być udokumentowane.

REKLAMA

Komornik jest osobą zaufania publicznego i dlatego, zdaniem zwolenników nowelizacji, jego działania, zwłaszcza w zakresie finansów powinny być przejrzyste. Projekt zakłada, że każda kwota pobrana i wydatkowana w egzekucji komorniczej, musi mieć swoje potwierdzenie we właściwej dokumentacji. Komornikowi bowiem może się należeć zwrot poniesionych kosztów tylko w takim zakresie, w jakim zostały one udokumentowane.

Zadaj pytanie na: Forum

REKLAMA

Ponieważ komornik ma prawo uzależnić wykonanie czynności od uzyskania od strony postępowania egzekucyjnego wskazanej przez niego zaliczki, projekt zobowiązuje komorników do precyzyjnego wskazywania czynności, która ma być sfinansowania z zaliczki.

Posłowie PO opowiadają się za uzależnieniem wysokości kosztów komorniczych od nakładu pracy przy ściąganiu zadłużenia, dlatego też proponują wprowadzenie zmian w określonych procentowo wysokościach opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników. Założenie takie jest również realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 czerwca 2012 r., sygn. akt P 13/11, który wskazał na konieczność uwzględniania podczas kształtowania opłaty egzekucyjnej nakładu pracy oraz czasu komornika. Pomysłodawcy więc proponują rezygnację w określonych wypadkach z ustalenia stałych procentowych opłat egzekucyjnych, na rzecz wskazania w ustawie górnych granic tychże opłat. Wysokość opłaty będzie wiec zależeć od nakładu pracy komornika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych od 1 września 2013 r.

Dla przykładu, obecna ustawa stanowi, iż w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Nowelizacja zakłada zaś, iż w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik będzie pobierał od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości do 10 % wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Projekt zmian przewiduje wobec tego również zmniejszenie opłat egzekucyjnych, a co za tym idzie, dostosowanie ich do realiów gospodarczych i finansowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki dla policjantów 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  REKLAMA

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA

  Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

  Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  REKLAMA