reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku?

Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku?

Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku może być wynikiem przyjęcia ustawy, proponowanej przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Projekt ustawy, która zakłada całkowitą rezygnację z subwencji finansowej z budżetu państwa przeznaczonej na działalność statutową partii politycznych, został wniesiony do sejmu 4 lipca tego roku.

Projekt zakłada również rezygnację z dotacji podmiotowych za każdy uzyskany w wyborach mandat posła i senatora, w tym również posła do Parlamentu Europejskiego. W obecnym stanie prawnym, partiom politycznym, które w wyborach do sejmu samodzielnie tworząc komitet wyborczy, otrzymały w skali kraju co najmniej 3% głosów na okręgowe listy ich kandydatów na posłów, przysługuje przez okres kadencji sejmu subwencja z budżetu państwa na działalność statutową partii. Subwencja ta przysługuje również partiom politycznym, które weszły w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% głosów.

Projektowana ustawa zakłada całkowitą rezygnację z subwencji finansowanych z budżetu państwa, a przeznaczonych na działalność statutową partii. Projekt zakłada również rezygnację z dotacji podmiotowych, które w obecnym stanie prawnym przysługują partii politycznej, wchodzącej w skład koalicji wyborczej, a także komitetowi wyborczemu wyborców uczestniczących w wyborach do sejmu i senatu, za każdy uzyskany mandat posła i senatora. Podobna subwencja podmiotowa występuje w przypadku posłów do Parlamentu Europejskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Za główny cel wskazanego projektu ustawy, wnioskodawcy wskazują ograniczenie wydatków na finansowanie partii politycznych, w sytuacji, w której możliwe jest ich samofinansowanie. W obecnym stanie prawnym subwencje stanowią element majątku partii politycznych. Ten stan rzeczy zmieni się, jeśli ustawa zostanie uchwalona przez sejm.

Wnioskodawcy przewidują, iż zmiany te przyniosą pozytywne skutki nie tylko gospodarcze, ale i społeczne. Finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, mogło bowiem wpływać na zmniejszenie zaufania społecznego wobec partii politycznych. Zmiany powinny również poprawić dyscyplinę wydawania pozyskanych przez partię kwot.

Polecamy także: Sposób realizacji zadań przez gminę

Zlikwidowanie subwencji z budżetu państwa na działalność statutową partii politycznych, zmniejszy wysokość wydatków z budżetu państwa o około 55 milionów złotych rocznie zaś likwidacja dotacji podmiotowych za wybory do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego pozwoli na zaoszczędzenie ok. 79 milionów złotych w latach 2014-2019. Należy pamiętać, iż w obecnej sytuacji ekonomicznej, w której ogranicza się wszelkie wydatki, proponowane zmiany są jednym ze sposobów mających na celu pozyskanie oszczędności ze wszystkich sfer finansowanych z budżetu państwa.

Projektowane wejście w życie nowej regulacji to 1 styczeń 2014 roku.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku? /Fot. Fotolia
Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku? /Fot. Fotolia

INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama