REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku?

Agnieszka Fryc
Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku? /Fot. Fotolia
Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku? /Fot. Fotolia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Koniec z subwencjonowaniem partii politycznych od 2014 roku może być wynikiem przyjęcia ustawy, proponowanej przez grupę posłów Platformy Obywatelskiej. Projekt ustawy, która zakłada całkowitą rezygnację z subwencji finansowej z budżetu państwa przeznaczonej na działalność statutową partii politycznych, został wniesiony do sejmu 4 lipca tego roku.

REKLAMA

Projekt zakłada również rezygnację z dotacji podmiotowych za każdy uzyskany w wyborach mandat posła i senatora, w tym również posła do Parlamentu Europejskiego. W obecnym stanie prawnym, partiom politycznym, które w wyborach do sejmu samodzielnie tworząc komitet wyborczy, otrzymały w skali kraju co najmniej 3% głosów na okręgowe listy ich kandydatów na posłów, przysługuje przez okres kadencji sejmu subwencja z budżetu państwa na działalność statutową partii. Subwencja ta przysługuje również partiom politycznym, które weszły w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% głosów.

REKLAMA

Projektowana ustawa zakłada całkowitą rezygnację z subwencji finansowanych z budżetu państwa, a przeznaczonych na działalność statutową partii. Projekt zakłada również rezygnację z dotacji podmiotowych, które w obecnym stanie prawnym przysługują partii politycznej, wchodzącej w skład koalicji wyborczej, a także komitetowi wyborczemu wyborców uczestniczących w wyborach do sejmu i senatu, za każdy uzyskany mandat posła i senatora. Podobna subwencja podmiotowa występuje w przypadku posłów do Parlamentu Europejskiego.

Zadaj pytanie na: Forum

Za główny cel wskazanego projektu ustawy, wnioskodawcy wskazują ograniczenie wydatków na finansowanie partii politycznych, w sytuacji, w której możliwe jest ich samofinansowanie. W obecnym stanie prawnym subwencje stanowią element majątku partii politycznych. Ten stan rzeczy zmieni się, jeśli ustawa zostanie uchwalona przez sejm.

Wnioskodawcy przewidują, iż zmiany te przyniosą pozytywne skutki nie tylko gospodarcze, ale i społeczne. Finansowanie partii politycznych z budżetu państwa, mogło bowiem wpływać na zmniejszenie zaufania społecznego wobec partii politycznych. Zmiany powinny również poprawić dyscyplinę wydawania pozyskanych przez partię kwot.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Sposób realizacji zadań przez gminę

Zlikwidowanie subwencji z budżetu państwa na działalność statutową partii politycznych, zmniejszy wysokość wydatków z budżetu państwa o około 55 milionów złotych rocznie zaś likwidacja dotacji podmiotowych za wybory do Sejmu, Senatu oraz Parlamentu Europejskiego pozwoli na zaoszczędzenie ok. 79 milionów złotych w latach 2014-2019. Należy pamiętać, iż w obecnej sytuacji ekonomicznej, w której ogranicza się wszelkie wydatki, proponowane zmiany są jednym ze sposobów mających na celu pozyskanie oszczędności ze wszystkich sfer finansowanych z budżetu państwa.

Projektowane wejście w życie nowej regulacji to 1 styczeń 2014 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Rząd nie da każdego miesiąca wsparcia osobom nie mającym pieniędzy na prąd?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

    W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

    Karta Rodziny Wojskowej 2024

    Karta Rodziny Wojskowej 2024 - dla kogo i jakie ulgi będzie obejmowała? Kiedy można spodziewać się projektu ustawy zapowiadanej przez Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza?

    REKLAMA