| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Organizacja > Ustrój i jednostki > Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy

Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy

Oświadczenia majątkowe mają zapobiec powstawaniu korupcji. Wielu samorządowców podczas ich wypełniania popełnia jednak błędy.

Samorządowcy nie mogą ukrywać pieniędzy zgromadzonych za granicą

Osoby zobowiązane do ujawniania co roku swojego majątku często nie porównują najnowszych dokumentów ze złożonymi wcześniej. W efekcie ta sama nieruchomość zmienia powierzchnię w kolejnych latach

Aby zapobiec korupcji, osoby zatrudnione w samorządach mają obowiązek informowania swoich przełożonych o posiadanym majątku. Okazuje się, że wiele osób wypełniając takie dokumenty, popełnia błędy.

Najwięcej problemów dotyczy posiadanych środków finansowych. Wielu ze zobowiązanych wpisuje bowiem, że posiada gotówkę. Często sądzą, że pojęcie to dotyczy  także oszczędności w formie bezgotówkowej. W praktyce zobowiązane osoby powinny ujawnić środki na rachunkach bankowych, lokatach oraz powierzone funduszom inwestycyjnym. W oświadczeniu należy uwzględnić środki zgromadzone zarówno w walucie polskiej, jak i obcej posiadane w kraju i za granicą.

Konieczne jest także ujawnienie posiadanych papierów wartościowych (akcje, obligacje, kwity depozytowe).

Kłopotliwe metry

Samorządowcy mają także obowiązek wskazania posiadanych nieruchomości. Przy czym pod pojęciem posiadacza domu lub działki rozumie się właściciela nieruchomości, użytkownika wieczystego jak również faktycznego posiadacza nieruchomości o nieustalonej własności. Chodzi także o najemcę, dzierżawcę, użytkownika lub osobę posiadające inny tytuł do nieruchomości. Wspomniany wymóg obejmuje także współwłasność (jednej osoby lub w częściach ułamkowych). 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »