Oświadczenia majątkowe - najczęstsze błędy
REKLAMA
REKLAMA
Samorządowcy nie mogą ukrywać pieniędzy zgromadzonych za granicą
Osoby zobowiązane do ujawniania co roku swojego majątku często nie porównują najnowszych dokumentów ze złożonymi wcześniej. W efekcie ta sama nieruchomość zmienia powierzchnię w kolejnych latach
REKLAMA
Aby zapobiec korupcji, osoby zatrudnione w samorządach mają obowiązek informowania swoich przełożonych o posiadanym majątku. Okazuje się, że wiele osób wypełniając takie dokumenty, popełnia błędy.
Najwięcej problemów dotyczy posiadanych środków finansowych. Wielu ze zobowiązanych wpisuje bowiem, że posiada gotówkę. Często sądzą, że pojęcie to dotyczy także oszczędności w formie bezgotówkowej. W praktyce zobowiązane osoby powinny ujawnić środki na rachunkach bankowych, lokatach oraz powierzone funduszom inwestycyjnym. W oświadczeniu należy uwzględnić środki zgromadzone zarówno w walucie polskiej, jak i obcej posiadane w kraju i za granicą.
Konieczne jest także ujawnienie posiadanych papierów wartościowych (akcje, obligacje, kwity depozytowe).
Kłopotliwe metry
Samorządowcy mają także obowiązek wskazania posiadanych nieruchomości. Przy czym pod pojęciem posiadacza domu lub działki rozumie się właściciela nieruchomości, użytkownika wieczystego jak również faktycznego posiadacza nieruchomości o nieustalonej własności. Chodzi także o najemcę, dzierżawcę, użytkownika lub osobę posiadające inny tytuł do nieruchomości. Wspomniany wymóg obejmuje także współwłasność (jednej osoby lub w częściach ułamkowych).
Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź
REKLAMA
REKLAMA