REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czy w związku z zakończeniem kadencji starosta ma prawo do jednomiesięcznej odprawy z art. 75 Kodeksu pracy? Starosta nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym.

Nie – starosta otrzyma jedynie odprawę wynikająca z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.

REKLAMA

Pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 75 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy: dalej: k.p.). Starosta nie jest jednak zwykłym pracownikiem podlegającym przepisom k.p., lecz pracownikiem samorządowym – a tym samym w pierwszej kolejności należy stosować w stosunku do niego przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Zdaniem Sądu Najwyższego, wyłączenie prawa pracownika samorządowego, zatrudnionego na podstawie wyboru, do jednorazowej odprawy z art. 75 k.p. dotyczy tylko takiej sytuacji, w której przysługuje mu trzymiesięczna odprawa na podstawie art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych (wyrok z 9 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 623/99, OSNP 2001/20/614).

Czytaj także: Starosta raz w roku skontroluje ośrodek szkolenia kierowców>>

REKLAMA

W ustawie o pracownikach samorządowych przewidziana została wyższa odprawa pieniężna, niż to wynika z normy ogólnej (czyli art. 75 k.p.). Przysługuje ona tylko tym pracownikom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany z upływem kadencji (wyrok Sądu Najwyższego z 16 listopada 2001 r., sygn. akt I PKN 681/00). Taką relację między przepisami ustawy o pracownikach samorządowych a art. 75 k.p. wyraża wprost sam art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z tym przepisem, wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, art. 40 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w przypadku pracowników zatrudnionych z wyboru, którzy po upływie kadencji otrzymali trzymiesięczną odprawę, nie stosuje się przepisu art. 75 k.p.

ZAPAMIĘTAJ!

Artykuł 75 k.p. ma zastosowanie jedynie w sytuacjach nieuregulowanych odrębnie w ustawie o pracownikach samorządowych.

Przepisy k.p. odnoszą się zatem do tzw. etatowych członków organów różnych jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego), którzy – obejmując mandat – wchodzą jednocześnie w stosunek pracy z daną jednostką. Należy jednak zauważyć, że wyłączenie dotyczy jedynie tych pracowników samorządowych (zatrudnionych na podstawie wyboru), którzy mają prawo do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia – czyli odprawy z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Jeśli w czasie trwania kadencji będzie miało miejsce odwołanie zarządu (stosunki pracy rozwiązują się wówczas z mocy prawa), a pracownicy ci nie pozostają w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, wówczas będzie miał zastosowanie art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych (zgodnie z którym, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy k.p.) w zw. z art. 75 k.p. – i pracownicy ci będą mieli prawo do miesięcznej odprawy. Innymi słowy, w pierwszej kolejności do pracowników samorządowych zatrudnionych z wyboru stosujemy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Przepisy k.p. mogą być stosowane jedynie wtedy, gdy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie przewidują żadnych odrębnych regulacji w danym zakresie.

Prawa do trzymiesięcznej odprawy nie uzyskują ci pracownicy samorządowi, którzy zostaną ponownie zatrudnieni podczas najbliższej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru w tym samym urzędzie (art. 40 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). W takim przypadku starosta również nie będzie mógł skorzystać z odprawy przewidzianej przepisami k.p.

Czytaj także: Starostowie nie wykonują obowiązków względem lasów niepaństwowych>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1494)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA