REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawa dla starosty

Anna Kos

REKLAMA

Czy w związku z zakończeniem kadencji starosta ma prawo do jednomiesięcznej odprawy z art. 75 Kodeksu pracy? Starosta nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym.

Nie – starosta otrzyma jedynie odprawę wynikająca z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.

REKLAMA

Pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 75 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy: dalej: k.p.). Starosta nie jest jednak zwykłym pracownikiem podlegającym przepisom k.p., lecz pracownikiem samorządowym – a tym samym w pierwszej kolejności należy stosować w stosunku do niego przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Zdaniem Sądu Najwyższego, wyłączenie prawa pracownika samorządowego, zatrudnionego na podstawie wyboru, do jednorazowej odprawy z art. 75 k.p. dotyczy tylko takiej sytuacji, w której przysługuje mu trzymiesięczna odprawa na podstawie art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych (wyrok z 9 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 623/99, OSNP 2001/20/614).

Czytaj także: Starosta raz w roku skontroluje ośrodek szkolenia kierowców>>

REKLAMA

W ustawie o pracownikach samorządowych przewidziana została wyższa odprawa pieniężna, niż to wynika z normy ogólnej (czyli art. 75 k.p.). Przysługuje ona tylko tym pracownikom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany z upływem kadencji (wyrok Sądu Najwyższego z 16 listopada 2001 r., sygn. akt I PKN 681/00). Taką relację między przepisami ustawy o pracownikach samorządowych a art. 75 k.p. wyraża wprost sam art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z tym przepisem, wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, art. 40 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w przypadku pracowników zatrudnionych z wyboru, którzy po upływie kadencji otrzymali trzymiesięczną odprawę, nie stosuje się przepisu art. 75 k.p.

ZAPAMIĘTAJ!

Artykuł 75 k.p. ma zastosowanie jedynie w sytuacjach nieuregulowanych odrębnie w ustawie o pracownikach samorządowych.

Przepisy k.p. odnoszą się zatem do tzw. etatowych członków organów różnych jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego), którzy – obejmując mandat – wchodzą jednocześnie w stosunek pracy z daną jednostką. Należy jednak zauważyć, że wyłączenie dotyczy jedynie tych pracowników samorządowych (zatrudnionych na podstawie wyboru), którzy mają prawo do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia – czyli odprawy z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Jeśli w czasie trwania kadencji będzie miało miejsce odwołanie zarządu (stosunki pracy rozwiązują się wówczas z mocy prawa), a pracownicy ci nie pozostają w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, wówczas będzie miał zastosowanie art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych (zgodnie z którym, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy k.p.) w zw. z art. 75 k.p. – i pracownicy ci będą mieli prawo do miesięcznej odprawy. Innymi słowy, w pierwszej kolejności do pracowników samorządowych zatrudnionych z wyboru stosujemy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Przepisy k.p. mogą być stosowane jedynie wtedy, gdy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie przewidują żadnych odrębnych regulacji w danym zakresie.

Autopromocja

Prawa do trzymiesięcznej odprawy nie uzyskują ci pracownicy samorządowi, którzy zostaną ponownie zatrudnieni podczas najbliższej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru w tym samym urzędzie (art. 40 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). W takim przypadku starosta również nie będzie mógł skorzystać z odprawy przewidzianej przepisami k.p.

Czytaj także: Starostowie nie wykonują obowiązków względem lasów niepaństwowych>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1494)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA