REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czy w związku z zakończeniem kadencji starosta ma prawo do jednomiesięcznej odprawy z art. 75 Kodeksu pracy? Starosta nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym.

Nie – starosta otrzyma jedynie odprawę wynikająca z przepisów ustawy o pracownikach samorządowych.

REKLAMA

Pracownikowi, który nie pozostawał w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, przysługuje odprawa w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia (art. 75 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy: dalej: k.p.). Starosta nie jest jednak zwykłym pracownikiem podlegającym przepisom k.p., lecz pracownikiem samorządowym – a tym samym w pierwszej kolejności należy stosować w stosunku do niego przepisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych.

Zdaniem Sądu Najwyższego, wyłączenie prawa pracownika samorządowego, zatrudnionego na podstawie wyboru, do jednorazowej odprawy z art. 75 k.p. dotyczy tylko takiej sytuacji, w której przysługuje mu trzymiesięczna odprawa na podstawie art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych (wyrok z 9 maja 2000 r., sygn. akt I PKN 623/99, OSNP 2001/20/614).

Czytaj także: Starosta raz w roku skontroluje ośrodek szkolenia kierowców>>

REKLAMA

W ustawie o pracownikach samorządowych przewidziana została wyższa odprawa pieniężna, niż to wynika z normy ogólnej (czyli art. 75 k.p.). Przysługuje ona tylko tym pracownikom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany z upływem kadencji (wyrok Sądu Najwyższego z 16 listopada 2001 r., sygn. akt I PKN 681/00). Taką relację między przepisami ustawy o pracownikach samorządowych a art. 75 k.p. wyraża wprost sam art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Zgodnie z tym przepisem, wójtom (burmistrzom, prezydentom miasta), staroście, wicestaroście, członkom zarządu powiatu oraz marszałkom, wicemarszałkom i członkom zarządu województwa, których stosunek pracy został rozwiązany w związku z upływem kadencji, przysługuje odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo, art. 40 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że w przypadku pracowników zatrudnionych z wyboru, którzy po upływie kadencji otrzymali trzymiesięczną odprawę, nie stosuje się przepisu art. 75 k.p.

ZAPAMIĘTAJ!

Artykuł 75 k.p. ma zastosowanie jedynie w sytuacjach nieuregulowanych odrębnie w ustawie o pracownikach samorządowych.

Przepisy k.p. odnoszą się zatem do tzw. etatowych członków organów różnych jednostek organizacyjnych (np. stowarzyszeń, fundacji, spółek prawa handlowego), którzy – obejmując mandat – wchodzą jednocześnie w stosunek pracy z daną jednostką. Należy jednak zauważyć, że wyłączenie dotyczy jedynie tych pracowników samorządowych (zatrudnionych na podstawie wyboru), którzy mają prawo do odprawy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia – czyli odprawy z art. 40 ustawy o pracownikach samorządowych. Jeśli w czasie trwania kadencji będzie miało miejsce odwołanie zarządu (stosunki pracy rozwiązują się wówczas z mocy prawa), a pracownicy ci nie pozostają w związku z wyborem na urlopie bezpłatnym, wówczas będzie miał zastosowanie art. 43 ustawy o pracownikach samorządowych (zgodnie z którym, w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się przepisy k.p.) w zw. z art. 75 k.p. – i pracownicy ci będą mieli prawo do miesięcznej odprawy. Innymi słowy, w pierwszej kolejności do pracowników samorządowych zatrudnionych z wyboru stosujemy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Przepisy k.p. mogą być stosowane jedynie wtedy, gdy przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie przewidują żadnych odrębnych regulacji w danym zakresie.

Prawa do trzymiesięcznej odprawy nie uzyskują ci pracownicy samorządowi, którzy zostaną ponownie zatrudnieni podczas najbliższej kadencji na podstawie stosunku pracy z wyboru w tym samym urzędzie (art. 40 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych). W takim przypadku starosta również nie będzie mógł skorzystać z odprawy przewidzianej przepisami k.p.

Czytaj także: Starostowie nie wykonują obowiązków względem lasów niepaństwowych>>

PODSTAWY PRAWNE

• Ustawa z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1494)

• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 80, poz. 432)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mapa 550 blokad 20 marca w środę. Sprawdź online objazd do pracy. Rolnicy. Strajk. Protest [20 marca, cała Polska]
    Światowy Dzień Recyklingu. Jak nauczyć się inaczej patrzeć na odpady?

    Światowy Dzień Recyklingu obchodzimy dopiero od 2018 r. Przetwarzanie odpadów ma jednak o wiele dłuższą historię. W dzisiejszych czasach recykling jest koniecznością, biorąc pod uwagę jak dużo rzeczy obecnie produkuje się na świecie. 

    Wielkanoc prawosławna 2024 - kiedy wypada?

    Kiedy wypada prawosławna Wielkanoc w 2024 r.? W poniedziałek, 18 marca, rozpoczął się prawosławni rozpoczęli Wielki Post.

    Do min. edukacji B. Nowackiej. Religia a świadectwa, liczba godzin, lekcje na początek i koniec zajęć

    Nauczyciele religii skierowali list otwarty do min. edukacji B. Nowackiej. Kierują do MEN zarzuty, wątpliwości i pytania o planowane zmiany w lekcjach religii.

    REKLAMA

    Min. B. Nowacka: Nowe przepisy dla dyrektorów szkół i kuratorów

    Min. edukacji B. Nowacka zapowiedziała zmiany w powoływaniu dyrektorów szkół. Bez kuratorów i konkursów. Zmiany jeszcze w 2024 r.

    Gospodarka traci miliardy złotych z powodu problemów Polaków ze snem

    Tylko nieco ponad połowa Polaków jest zadowolona z jakości swojego snu. Na kłopoty ze snem najczęściej skarżą się osoby mające od 25 do 34 lat. Krótki i zły jakościowo sen to nie tylko potencjalne problemy zdrowotne, ale i miliardy dolarów strat dla gospodarki. 

    Kiedy matura 2024 – terminy

    Matura 2024 – kiedy są terminy egzaminu maturalnego głównego, dodatkowego i poprawkowego? Jakie daty matury ustnej i matury pisemnej ustala komunikat CKE? Kiedy będą wyniki matur?

    MZ zapowiada zmiany w wystawianiu recept na darmowe leki dla osób 65+ oraz dla dzieci

    Zmiany mają dotyczyć recept wystawianych przez lekarzy niemających kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

    REKLAMA

    Z tych lotnisk nie polecisz. Nawet 600 odwołanych lotów

    Pracownicy ochrony strajkują na pięciu niemieckich lotniskach. Kilkadziesiąt tysięcy pasażerów będzie musiało zmienić swoje podróżnicze plany, odwołanych może zostać nawet 600 lotów. W piątek będzie dalszy ciąg strajków. 

    Gdy w sklepie mniej klientów, nie dostaniesz reszty? Naukowcy przeanalizowali postawy sprzedawców

    Naukowcy z Uniwersytetu SWPS przeprowadzili ciekawe badanie. Wynika z niego, że gdy podczas pandemii COVID-19 w sklepach było mniej klientów, sprzedawcy częściej zatrzymywali resztę. Co taka obserwacja może dać decydentom?  

    REKLAMA