Nadzór wojewody nad uchwałami jednostek pomocniczych gminy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady wojewoda sprawuje nadzór nad działalnością gminną na podstawie kryterium zgodności z prawem. Wynika to wprost z art. 85 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późń. zm.). W związku z czym powstaje wątpliwość, czy nadzór wojewody ogranicza się wyłącznie do działań organów gminu, czy też jest on szerszy, tj. dotyczy wszystkich uchwał i zarządzeń gminnych podjętych przez każde podmioty, w tym również przez jednostki pomocnicze gminy w postaci m.in. sołectw. Z cytowanego wyżej przepisu zakres tego nadzoru nie wynika wprost.
REKLAMA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 9 grudnia 2014 r., sygn. akt: III SA/Kr 1585/14 (NZS 2015/2/4) stwierdził, iż: „wojewoda sprawuje na podstawie kryterium zgodności z prawem nadzór nad działalnością gminną, a nie nad organami gminy (art. 85 u.s.g.), to jest on uprawniony do zastosowania przysługujących mu kompetencji nadzorczych w stosunku do uchwał i zarządzeń z zakresu działalności gminnej niezależnie od tego, czy pochodzą one od organów gminy, czy też od organów jednostek pomocniczych gminy. W konsekwencji dopuszczalna jest skarga organu nadzoru na uchwałę Zebrania Wiejskiego Wsi, złożona na podstawie art. 93 ust. 1 u.s.g.”
Wynika z powyższego, iż zakres nadzoru wojewody nad działalnością gminną należy traktować szeroko. Zatem obejmuje on wszelkie zarządzenia i uchwały, które dotyczą działalności gminnej, w tym akty, które są podjęte przez jednostki pomocnicze gminy w postaci sołectw.
Polecamy serwis: Ustrój i jednostki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.