REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dwie rodziny mieszkające w jednym domu mają prawo do dodatku osłonowego?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
dodatek osłonowy
dodatek osłonowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zajmuję z żoną piętro domu (etat), na dole mieszkają moi rodzice (emeryci). Czy obie rodziny mogą złożyć wniosek o dodatek osłonowy? Nie palimy węglem.

Tak. W domu zamieszkują dwie osobne rodziny. O ile spełnione jest kryterium dochodowe 1500 zł na osobę przeciętnego miesięcznego dochodu netto, to każda z rodzin może złożyć wniosek o dodatek osłonowy.

REKLAMA

WAŻNE! Warunkiem jest, że obu wniosków nie złoży ten sam wnioskodawca. Np. syn nie złoży wniosku za siebie i żonę i jednocześnie za rodziców. W takiej sytuacji urząd rozpatrzy tylko pierwszy wniosek.

Dodatek osłonowy - Prawo ochrony środowiska

Ustawa o dodatku osłonowym wprost nie daje odpowiedzi na postawione pytanie. Trzeba tu zajrzeć do Prawa ochrony środowiska.

Prawo ochrony środowiska zawiera bowiem definicję ustawową wieloosobowego gospodarstwa domowego. Tworzą je osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Definicja zawiera trzy przesłanki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. osoby fizyczne pozostają w faktycznym związku,
  2. wspólnie mieszkają i
  3. gospodarują.

Wśród tych przesłanek nie ma wymogu, że członkowie jednej rodziny muszą mieszkać na wyłączność w jednej nieruchomości. Stąd jest w pełni dopuszczalna sytuacja, gdy poszczególne piętra domu zajmują osobne rodziny.  

Tak samo prawo do dodatku osłonowego ma kilka rodzin w jednym mieszkaniu w bloku czy wieżowcu. Ta korzystna interpretacja przepisów nie jest ograniczona tylko do domów wielorodzinnych.

Dodatek osłonowy - interpretacja ministerstwa

Sprawa mieszkania w jednej nieruchomości przez kilka rodzin oraz wpływu tej sytuacji na prawo do dodatku osłonowego jest przedmiotem stałych pytań internautów. Dlatego odpowiedziało na nie Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

„W świetle definicji gospodarstwa domowego (jednoosobowego lub wieloosobowego) z ustawy o dodatku osłonowym, odsyłającej w tym zakresie do ustawy Prawo ochrony środowiska, pod jednym adresem może znajdować się kilka gospodarstw jednoosobowych lub wieloosobowych, i z każdego z tych gospodarstw może zostać złożony wniosek o dodatek osłonowy (jedyne ograniczenie jest takie, że dana osoba może być członkiem tylko jednego gospodarstwa i z jednego gospodarstwa tylko jedna osoba będąca jego członkiem może złożyć wniosek o dodatek osłonowy). Skład gospodarstw domowych gminy mogą weryfikować w bazie pesel, poprzez usługę CSIZS Emp@tia. - w ten sposób można ustalić, czy dana osoba nie występuje w składzie innego gospodarstwa. Istotne jest także, że wnioskodawca składa oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

REKLAMA

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

REKLAMA

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA