Jak wypełnić wzór wniosku o dodatek osłonowy - rozporządzenie
REKLAMA
REKLAMA
Nie trzeba przedstawiać w gminie zaświadczeń o rocznych dochodach. Dotyczy to zarówno wniosku w wersji papierowej jak i elektronicznej. Jak rząd zabezpieczył się przed wyłudzeniami dodatku osłonowego?
REKLAMA
WAŻNE! 11 stycznia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że to gmina ma ustalić opodatkowany dochód osoby ubiegającej się o dodatek osłonowy korzystając z usług platformy informatycznej CSIZS Emp@tia.
Informacje podawane we wniosku o dodatek osłonowy o m.in. o dochodach są oświadczeniem wnioskodawcy składanym pod rygorem świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Wzór wniosku o dodatek osłonowy - dochody i składki
Chyba najtrudniejszym elementem wniosku jest prawidłowe ustalenie dochodów osób zainteresowanych.
REKLAMA
Zgodnie z art. 2 ust. 14 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym w związku z art. 411 ust. 10k ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu jest ustalana na podstawie dochodów osiągniętych:
a) w 2020 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.,
b) w 2021 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 października 2022 r.
Trzeba więc odpowiednio wybrać rok kalendarzowy, w którym osiągnięte dochody stanowić będę podstawę ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy.
Osobno podaje się informacje o łącznej kwocie alimentów świadczonych na rzecz innych osób w przyjętym roku. Dochodem gospodarstwa domowego po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób są:
1) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o:
a) koszty uzyskania przychodu,
b) należny podatek dochodowy od osób fizycznych,
c) składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz
d) składki na ubezpieczenie zdrowotne,
Ważne - we wniosku nie podajemy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody te sprawdzi urząd rozpatrujący wniosek.
2) dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (organ ustala je na podstawie oświadczenia wnioskodawcy zawartego w części III wniosku),
3) dochody z gospodarstwa rolnego (organ ustala je na podstawie wielkości gospodarstwa rolnego podanej przez wnioskodawcę w części IV wniosku),
4) dochody z działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Obok informacji o dochodach umieszcza się informacje o składkach na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego opłacanych np. do ZUS, KRUS za podany okres.
Informacje o wnioskodawcy i jego gospodarstwie domowym
Dodatek osłonowy jest wypłacany na jedno gospodarstwo domowe - może być prowadzone przez jedną osobą, może być wieloosobowe. Im więcej osób tym wyższa wartość dodatku.
Osobno podaje się dane wnioskodawcy, a osobno dane innych domowników. Kluczowy jest oczywiście PESEL i adres. Osoby nieposiadające PESEL mogą podać serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość.
WAŻNE - wniosek podpisuje tylko wnioskodawca, a nie wszyscy domownicy. Dotyczy to zarówno wniosku w wersji papierowej jak i elektronicznej.
Ten sam wnioskodawca może reprezentować tylko jedno gospodarstwo domowe.
Wzór wniosku o dodatek osłonowy - numer konta
WAŻNE - dodatek można otrzymać na konto bankowe, nie trzeba odbierać go osobiście w instytucja gminnych.
W części 1 wniosku podajemy numer konta bankowego, na który trafi kwota dodatku, a sam wniosek również można złożyć w wersji elektronicznej (korzystając z Profilu zaufanego). Całą sprawę można załatwić więc bez wychodzenia z domu.
Informacja dotycząca źródeł ogrzewania na paliwo stałe
REKLAMA
Dla gospodarstwa liczącego co najmniej 6 osób kwota dodatku to 1150 z, a jeżeli w domu pali się np. węglem 1437,50 zł. Dlatego osoby używające takich paliw jak węgiel muszą wypełnić "Informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe".
Premia dla osób palących zasilających urządzenia typu kocioł węglem (lub paliwami węglopochodnymi) została wprowadzona z uwagi na wysokie podwyżki cen węgla - ustawodawca uwzględniając zmiany cen węgla, nie przewidział chyba jednak do końca skali równoległych podwyżek cen prądu, a zwłaszcza gazu ziemnego.
Gdzie składać wniosek o dodatek osłonowy?
Dodatek osłonowy wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej składającej wniosek o przyznanie dodatku osłonowego.
Tomasz Król
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z 3 stycznia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego - Dz.U. z 2022 r. poz.2
ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowy - Dz.U. z 2022 r. poz.1
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.