REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wzór wniosku o dodatek osłonowy - rozporządzenie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
wzór wniosku o dodatek osłonowy
wzór wniosku o dodatek osłonowy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli złożymy wniosek o dodatek osłonowy w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 lipca 2022 r., to ujawniamy dochody swojej rodziny z 2020 r. Składając wniosek od 1 sierpnia 2022 r. do 31 października 2022 r. ujawniamy dochody z 2021 r.

Nie trzeba przedstawiać w gminie zaświadczeń o rocznych dochodach. Dotyczy to zarówno wniosku w wersji papierowej jak i elektronicznej. Jak rząd zabezpieczył się przed wyłudzeniami dodatku osłonowego? 

REKLAMA

WAŻNE! 11 stycznia 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśniło, że to gmina ma ustalić opodatkowany dochód osoby ubiegającej się o dodatek osłonowy korzystając z usług platformy informatycznej CSIZS Emp@tia.

Informacje podawane we wniosku o dodatek osłonowy o m.in. o dochodach są oświadczeniem wnioskodawcy składanym pod rygorem świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

kalkulator dodatek osłonowy

Własne

wzór - dodatek osłonowy

Wzór wniosku o dodatek osłonowy - dochody i składki

Chyba najtrudniejszym elementem wniosku jest prawidłowe ustalenie dochodów osób zainteresowanych. 

REKLAMA

Zgodnie z art. 2 ust. 14 ustawy z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym w związku z art. 411 ust. 10k ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu jest ustalana na podstawie dochodów osiągniętych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) w 2020 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r.,
b) w 2021 r. – w przypadku wniosku złożonego w okresie od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 31 października 2022 r.

Trzeba więc odpowiednio wybrać rok kalendarzowy, w którym osiągnięte dochody stanowić będę podstawę ustalenia przeciętnego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy.

Osobno podaje się informacje o łącznej kwocie alimentów świadczonych na rzecz innych osób w przyjętym roku. Dochodem gospodarstwa domowego po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób są:

1) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych pomniejszone o:

a) koszty uzyskania przychodu,

b) należny podatek dochodowy od osób fizycznych,

c) składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz

d) składki na ubezpieczenie zdrowotne,

Ważne - we wniosku nie podajemy dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznychDochody te sprawdzi urząd rozpatrujący wniosek. 

2) dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (organ ustala je na podstawie oświadczenia wnioskodawcy zawartego w części III wniosku),

3) dochody z gospodarstwa rolnego (organ ustala je na podstawie wielkości gospodarstwa rolnego podanej przez wnioskodawcę w części IV wniosku),

4) dochody z działalności opodatkowanej na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Obok informacji o dochodach umieszcza się informacje o składkach na ubezpieczenie zdrowotne wnioskodawcy i członków jego gospodarstwa domowego opłacanych np. do ZUS, KRUS za podany okres. 

Informacje o wnioskodawcy i jego gospodarstwie domowym

Dodatek osłonowy jest wypłacany na jedno gospodarstwo domowe - może być prowadzone przez jedną osobą, może być wieloosobowe. Im więcej osób tym wyższa wartość dodatku. 

Osobno podaje się dane wnioskodawcy, a osobno dane innych domowników. Kluczowy jest oczywiście PESEL i adres. Osoby nieposiadające PESEL mogą podać serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość.

WAŻNE - wniosek podpisuje tylko wnioskodawca, a nie wszyscy domownicy. Dotyczy to zarówno wniosku w wersji papierowej jak i elektronicznej. 

Ten sam wnioskodawca może reprezentować tylko jedno gospodarstwo domowe. 

Wzór wniosku o dodatek osłonowy - numer konta

WAŻNE - dodatek można otrzymać na konto bankowe, nie trzeba odbierać go osobiście w instytucja gminnych.

W części 1 wniosku podajemy numer konta bankowego, na który trafi kwota dodatku, a sam wniosek również można złożyć w wersji elektronicznej (korzystając z Profilu zaufanego). Całą sprawę można załatwić więc bez wychodzenia z domu.

Informacja dotycząca źródeł ogrzewania na paliwo stałe

REKLAMA

Dla gospodarstwa liczącego co najmniej 6 osób kwota dodatku to 1150 z, a jeżeli w domu pali się np. węglem 1437,50 zł. Dlatego osoby używające takich paliw jak węgiel muszą wypełnić "Informację dotyczącą źródeł ogrzewania na paliwo stałe".

Premia dla osób palących zasilających urządzenia typu kocioł węglem (lub paliwami węglopochodnymi) została wprowadzona z uwagi na wysokie podwyżki cen węgla - ustawodawca uwzględniając zmiany cen węgla, nie przewidział chyba jednak do końca skali równoległych podwyżek cen prądu, a zwłaszcza gazu ziemnego.

Gdzie składać wniosek o dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby fizycznej składającej wniosek o przyznanie dodatku osłonowego.

wzór wniosku o dodatek osłonowy

Tomasz Król

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA z 3 stycznia 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego - Dz.U. z 2022 r. poz.2

ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowy - Dz.U. z 2022 r. poz.1

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

REKLAMA

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

Program "70 AED na 70-lecie" – defibrylatory dla OSP z małych gmin. Jak złożyć wniosek?

Fundacja Totalizatora Sportowego uruchomiła nowy program wsparcia dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z mniejszych miejscowości. W ramach inicjatywy "70 AED na 70-lecie" do wybranych OSP trafi sprzęt ratujący życie – automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Wnioski można składać do grudnia 2026 r.

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej. Ekspert: obustronna spirala działań pozornych. Kiedy Niemcy nie powinny odsyłać migranta do Polski?

To Niemcy rozpoczęli ten teatr polityczny na granicy z Polską, a teraz szefowie rządów Friedrich Merz i Donald Tusk wchodzą w spiralę działań pozornych - powiedział PAP Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) .

REKLAMA

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu w JST. Najważniejsze informacje

System przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego. Z tego powodu są one objęte szeregiem obowiązków. Co trzeba wiedzieć o obowiązujących przepisach? Oto lista 10 najważniejszych informacji!

Od 1 września 2025 r. podwyżka o 8 i 16 zł za odbiór śmieci w Krakowie

Od 1 września w Krakowie wzrośnie opłata za odbiór śmieci posegregowanych: z 27 do 35 zł miesięcznie od jednego mieszkańca. W przypadku odpadów nieposegregowanych stawka zwiększy się z 54 do 70 zł od mieszkańca.

REKLAMA