REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lutym 2022 r. zmiany w dodatku osłonowym - łatwiej o wyższe o 25% świadczenie

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
dodatek osłonowy, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
dodatek osłonowy, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lutym 2022 r. rząd zmieni zasady przyznawania podwyższonego dodatku osłonowego. Samo złożenie deklaracji CEEB da prawo do tego dodatku.

Warunkiem otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego jest wpis urządzenia grzewczego zasilanego węglem lub paliwami węglopochodnymi do CEEB.

REKLAMA

Oczekiwana przez samorządy nowelizacja ustawy o dodatku osłonowym polegałaby na przyznawaniu tego dodatku już po samym złożeniu deklaracji do CEEB.

WAŻNE! ustawa o dodatku osłonowym została znowelizowana. Po nowelizacji piec na węgiel nie musi być już wpisany do CEEB. Wystarczy samo zgłoszenie do CEEB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - postulaty JST

17 stycznia 2022 r. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzili z samorządowcami rozmowy o nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym.

Samorządowcy domagali się m.in. zmiany zasady, że podwyższony dodatek osłonowy otrzymać można tylko po uzyskaniu wpisu do CEEB urządzenia grzewczego.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - stan obecny

Obecnie dla otrzymania dodatku osłonowego złożenie deklaracji do CEEB nie ma znaczenia prawnego.

Beneficjent podwyższonego dodatku osłonowego nie uzyska go bez wpisu do CEEB.

2 grudnia 2022 r. to ostatni termin wypłaty dodatków osłonowych. Co się stanie, jeżeli gmina nie zdąży wpisać pieca węglowego do CEEB? Zamiast dodatku podwyższonego, zostanie wypłacony dodatek podstawowy.

Dla rodziny 6-osobowej oznacza to stratę 287,5 zł. Dla tej rodziny dodatek podwyższony to 1437,50 zł, a podstawowy 1150 zł. Ta ostatnia wartość zostanie wypłacona, jeżeli gmina nie zdąży dotrzymać terminów ustawowych.

Gmina ma aż 6 miesięcy na wpis do CEEB

Podzielmy terminy dla deklaracji CEEB na 1) dla właścicieli pieców oraz 2) dla gmin:

Właściciele lub zarządcy budynków lub lokali – mają na złożenie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw:

 • 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw,
 • nie później niż w terminie do 30 czerwca 2022 r. w odniesieniu do źródła ciepła lub źródła spalania paliw, eksploatowanych w dniu 1 lipca 2021 r.,

Symetrycznie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą wprowadzić dane i informacje z deklaracji do CEEB:

 • w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej dotyczącej pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw,
 • w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej dotyczącej źródła ciepła lub źródła spalania paliw, eksploatowanych w dniu 1 lipca 2021 r.

Pełna treść komunikatu przedstawicieli Związku Miast Polskich o planach nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym

"Podczas spotkania online z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska 17 stycznia br. reprezentanci JST zgłaszali uwagi i wątpliwości; ustalono też wspólnie zakres pilnych poprawek do ustawy.

REKLAMA

Udało się przekonać resort o potrzebie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Jest to niezbędne głównie z powodu konieczności zmiany zasad składania i rozpatrywania wniosków oraz zapewnienia samorządom odpowiednich środków na wdrażanie ustawy. W ostatnich dniach stycznia do urzędów gmin może bowiem wpłynąć blisko 8 milionów wniosków, z terminem rozpatrzenia i wypłacania środków do końca marca. Reguły prawne zawarte w ustawie sprawiają, że nie ma możliwości realizacji wypłat na takich warunkach przez samorządy.

Pierwszym krokiem podjętym przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego było zebranie wśród JST uwag i propozycji zmian do tej ustawy, a drugim - spotkanie online z ministrem Piotrem Dziadzio, podsekretarzem stanu w MKiŚ, które odbyło się 17 stycznia br.

Organizacje samorządowe, w tym ZMP, postulują w nowelizowanej regulacji wprowadzenie trzech zmian dotyczących przede wszystkim:

 • zmiany terminu rozpatrywania wniosków - 3 miesiące od złożenia wniosku (obecnie wnioski złożone do 31 stycznia należy rozpatrzyć do 31 marca, a złożone później - niezwłocznie),
 • zmiany dwóch rat na jedną,
 • przeznaczenia co najmniej 4% na wypłatę dodatków przez JST (przedstawiciel ZMP wskazywał, że JST nie mają prawa dopłacać do zadań zleconych).

Wspólnie z MKiŚ ustalono że:

 • zostanie pilnie przygotowany poradnik dla JST na stronach resortu;
 • odbędzie się spotkanie strony samorządowej KWRiST z Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska;
 • w przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane drugie spotkanie robocze online, takie same jak dzisiaj;

projektowana nowelizacja będzie konsultowana z KWRiST, niezależnie czy będzie to projekt rządowy, czy poselski."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA