REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W lutym 2022 r. zmiany w dodatku osłonowym - łatwiej o wyższe o 25% świadczenie

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
dodatek osłonowy, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
dodatek osłonowy, Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W lutym 2022 r. rząd zmieni zasady przyznawania podwyższonego dodatku osłonowego. Samo złożenie deklaracji CEEB da prawo do tego dodatku.

Warunkiem otrzymania podwyższonego dodatku osłonowego jest wpis urządzenia grzewczego zasilanego węglem lub paliwami węglopochodnymi do CEEB.

REKLAMA

Oczekiwana przez samorządy nowelizacja ustawy o dodatku osłonowym polegałaby na przyznawaniu tego dodatku już po samym złożeniu deklaracji do CEEB.

WAŻNE! ustawa o dodatku osłonowym została znowelizowana. Po nowelizacji piec na węgiel nie musi być już wpisany do CEEB. Wystarczy samo zgłoszenie do CEEB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - postulaty JST

17 stycznia 2022 r. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzili z samorządowcami rozmowy o nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym.

Samorządowcy domagali się m.in. zmiany zasady, że podwyższony dodatek osłonowy otrzymać można tylko po uzyskaniu wpisu do CEEB urządzenia grzewczego.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - stan obecny

Obecnie dla otrzymania dodatku osłonowego złożenie deklaracji do CEEB nie ma znaczenia prawnego.

Beneficjent podwyższonego dodatku osłonowego nie uzyska go bez wpisu do CEEB.

2 grudnia 2022 r. to ostatni termin wypłaty dodatków osłonowych. Co się stanie, jeżeli gmina nie zdąży wpisać pieca węglowego do CEEB? Zamiast dodatku podwyższonego, zostanie wypłacony dodatek podstawowy.

Dla rodziny 6-osobowej oznacza to stratę 287,5 zł. Dla tej rodziny dodatek podwyższony to 1437,50 zł, a podstawowy 1150 zł. Ta ostatnia wartość zostanie wypłacona, jeżeli gmina nie zdąży dotrzymać terminów ustawowych.

Gmina ma aż 6 miesięcy na wpis do CEEB

Podzielmy terminy dla deklaracji CEEB na 1) dla właścicieli pieców oraz 2) dla gmin:

Właściciele lub zarządcy budynków lub lokali – mają na złożenie deklaracji o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw:

 • 14 dni od dnia pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw,
 • nie później niż w terminie do 30 czerwca 2022 r. w odniesieniu do źródła ciepła lub źródła spalania paliw, eksploatowanych w dniu 1 lipca 2021 r.,

Symetrycznie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast muszą wprowadzić dane i informacje z deklaracji do CEEB:

 • w terminie 30 dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej dotyczącej pierwszego uruchomienia tego źródła ciepła lub źródła spalania paliw,
 • w terminie 6 miesięcy od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej dotyczącej źródła ciepła lub źródła spalania paliw, eksploatowanych w dniu 1 lipca 2021 r.

Pełna treść komunikatu przedstawicieli Związku Miast Polskich o planach nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym

"Podczas spotkania online z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska 17 stycznia br. reprezentanci JST zgłaszali uwagi i wątpliwości; ustalono też wspólnie zakres pilnych poprawek do ustawy.

REKLAMA

Udało się przekonać resort o potrzebie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Jest to niezbędne głównie z powodu konieczności zmiany zasad składania i rozpatrywania wniosków oraz zapewnienia samorządom odpowiednich środków na wdrażanie ustawy. W ostatnich dniach stycznia do urzędów gmin może bowiem wpłynąć blisko 8 milionów wniosków, z terminem rozpatrzenia i wypłacania środków do końca marca. Reguły prawne zawarte w ustawie sprawiają, że nie ma możliwości realizacji wypłat na takich warunkach przez samorządy.

Pierwszym krokiem podjętym przez stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego było zebranie wśród JST uwag i propozycji zmian do tej ustawy, a drugim - spotkanie online z ministrem Piotrem Dziadzio, podsekretarzem stanu w MKiŚ, które odbyło się 17 stycznia br.

Organizacje samorządowe, w tym ZMP, postulują w nowelizowanej regulacji wprowadzenie trzech zmian dotyczących przede wszystkim:

 • zmiany terminu rozpatrywania wniosków - 3 miesiące od złożenia wniosku (obecnie wnioski złożone do 31 stycznia należy rozpatrzyć do 31 marca, a złożone później - niezwłocznie),
 • zmiany dwóch rat na jedną,
 • przeznaczenia co najmniej 4% na wypłatę dodatków przez JST (przedstawiciel ZMP wskazywał, że JST nie mają prawa dopłacać do zadań zleconych).

Wspólnie z MKiŚ ustalono że:

 • zostanie pilnie przygotowany poradnik dla JST na stronach resortu;
 • odbędzie się spotkanie strony samorządowej KWRiST z Anną Moskwą, minister klimatu i środowiska;
 • w przyszłym tygodniu zostanie zorganizowane drugie spotkanie robocze online, takie same jak dzisiaj;

projektowana nowelizacja będzie konsultowana z KWRiST, niezależnie czy będzie to projekt rządowy, czy poselski."

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy rodzice muszą oddać świadczenia 500 plus i 800+? Wyrok NSA z 24 sierpnia 2023 r. (I OSK 1349/210)

  Jeżeli dziecko nie mieszka z rodzicem pobierającym świadczenia 500+ albo 800 plus, to należy zwrócić 500 zł albo 800 zł za każdy miesiąc pobierania świadczenia.

  Tusk ogłasza akcję "Orlik - wielkie granie". "Jak wiecie, mam obsesję na tym punkcie ..."

  Przygotowaliśmy program rewitalizacji orlików, będziemy je przebudowywali i unowocześniali, będę też chciał zorganizować akcję "Orlik - wielkie granie" dla dziewcząt i chłopców w różnych grupach wiekowych - zapowiedział w niedzielę, w Mińsku Mazowieckim lider PO Donald Tusk.

  P. Czarnek od 1 I 2024 r. da podwyżkę początkującym nauczycielom do 5500 zł. To 5500 zł brutto i 4070 zł netto, czy tylko słynne średnie wynagrodzenie?

  Podwyżka do 5500 zł dla nauczyciela początkującego, to ile netto? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Minister P. Czarnek prawdopodobnie kolejny raz odwołuje się do średniego wynagrodzenia. Posługiwanie się średnim wynagrodzeniem budzi od kilku lat sprzeciw nauczycieli, gdyż miara ta nie oddaje wartości pensji, które nauczyciele realnie otrzymują na konto. 

  Tylko do 30 IX praca zdalna w związku z pandemią. Tylko do 7 X 2023 r. telepraca. Sprawdź, czy dotyczy to Twojej umowy o pracę

  Praca zdalna zlecona z powodu COVID-19 możliwa tylko do 30 września 2023 r. Telepraca tylko do 7 października. Czy w Twojej firmie zmieniono już dokumenty?

  REKLAMA

  10 000 zł dofinansowania. Wnioski tylko do 30 września [Koła gospodyń wiejskich]

  Do końca września koła gospodyń wiejskich mogą się ubiegać o przyznanie środków finansowych na działalność statutową. Dofinansowanie wynosi w zależności od wielkości koła od 8-10 tys. zł - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

  Pendolino od 49 zł. Zwykły pociąg od 19 zł. Warszawa-Kraków. Warszawa Gdańsk. Do tego zniżki ustawowe. Tanio na PKP [1 października 2023 r.]

  Milion biletów w superpromocyjnych cenach. Ceny będą się zaczynały od 19 zł, np. na trasie Warszawa-Kraków czy Gdańsk-Warszawa, a w przypadku pociągów klasy Pendolino od 49 zł. Osoby uprawnione do ulg ustawowych, np. uczniowie, studenci czy renciści będą mogli skorzystać ze swoich zniżek przy zakupie naszych promocyjnych biletów. Dzięki czemu ostateczna cena przejazdu będzie jeszcze niższa.

  Sanah na Narodowym w Warszawie 22 września - Saska Kępa wyłączona z ruchu, zmiany w komunikacji miejskiej

  W piątek, 22 września o godz. 20, na stadionie Narodowym wystąpi Sanah. Ratusz zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie, że dla wszystkich będzie darmowa z okazji Dnia bez Samochodu. Od godziny 17 wyłączona z ruchu zostanie Saska Kępa.

  Rewolucja w VAT: MF do KSeF doda aplikację, która przygotuje automatycznie deklarację VAT. Czy biura rachunkowe stracą klientów?

  Wiceminister finansów: deklaracja podatkowa przedsiębiorców będzie wypełniana przed skarbówkę. Czy wprowadzone rozwiązanie uderzy w biura rachunkowe zmniejszając liczbę ich klientów?

  REKLAMA

  Pierwsza polska elektrownia jądrowa na obszarze gmin: Choczewo lub Gniewino i Krokowa [GDOŚ wydał decyzję środowiskową]

  GDOŚ wydał decyzję środowiskową dla elektrowni atomowej.

  Telus: cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami rozmawiać ws. produktów rolnych

  Robert Telus minister rolnictwa odbył rozmowę telefoniczną z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. Powiedział: Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami. 

  REKLAMA