REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik kierowany na kwarantannę automatycznie otrzymuje zwolnienie lekarskie

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
kwarantanna fot. shutterstock
kwarantanna fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy jeśli pracownik jest objęty kwarantanną w związku z otrzymaniem skierowania na test na COVID (po samodzielnym wypełnieniu formularza przez Internet), to czy automatycznie ma zwolnienie lekarskie (u pracodawcy nie ma możliwości wykonywania pracy w formie zdalnej)?

Dodatkowe pytania:

REKLAMA

 1. Czy pracownik powinien dodatkowo zgłosić się do lekarza po zwolnienie lekarskie?
 1. Jakie formalności w takim przypadku musi wypełnić pracownik: 1) na samym początku - tuż po objęciu kwarantanną; po zakończeniu kwarantanny (czy ma wypełniać jakieś dokumenty)?
 1. Ile razy (czy są jakieś limity np. w danym okresie) pracownik może przebywać na takiej kwarantannie?
 1. Czy są jakieś przepisy dotyczące ilości przebywania na kwarantannie?

ODPOWIEDŹ

Objęcie pracownika kwarantanną nie jest równoznaczne uzyskaniem orzeczenia stwierdzającego czasową niezdolność do pracy z powodu choroby.

Jeżeli pracownik jest na kwarantannie lub w izolacji powinien poinformować o tym swojego pracodawcę telefonicznie lub drogą mailową.

Niezależnie od powyższego, informacja o kwarantannie lub izolacji umieszczana jest w systemie PUE ZUS - informacje są widoczne dla pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma limitów w zakresie liczby okresów kwarantanny, jaka może być nałożona na tą samą osobę.

UZASADNIENIE

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w związku z COVID-19 wprowadzono stan epidemii.

Stan taki definiują przepisy jako sytuację prawną wprowadzoną na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Epidemią jest natomiast wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.

Kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorymi zakaźnie, ale nie są chore

W obecnej sytuacji jednym ze sposobów ograniczenia i zapobiegania COVID-19 jest szeroko rozumiana izolacja społeczna. Wiążą się z tym liczne obostrzenia, które mają charakter bardzo dynamiczny. Pojęciami odmienianymi przez wszystkie możliwe przypadki skały się pojęcia kwarantanny oraz izolacji. Zasadą jest, że kwarantanną obejmuje się osoby, które miały kontakt z chorymi zakaźnie, ale nie są chore. Kwarantanna ma za zadanie odseparowanie i ograniczenie przepływu osób, które miały kontakt z czynnikami zakaźnymi, lecz jeszcze nie zachorowały i mogą być roznosicielami chorób zakaźnych. Uwzględniając powyższe należy wskazać, iż nie można stawiać znaku równości między kwarantanną a okresem niezdolności do pracy z powodu choroby. Kwarantanna dotycząca osób zdrowych, które miały kontakt z osobą chorą nie jest okresem tożsamym z czasem trwania niezdolności do pracy z powodu choroby wynikającym z orzeczenia lekarskiego – popularnego L4. Tym samym objęcie pracownika kwarantanną nie jest równoznaczne z uzyskaniem orzeczenia o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby zwanym popularnie L4. W sprawie uzyskania takiego orzeczenia rekomendowanym postępowaniem jest kontakt z placówką medyczną w ramach teleporady.

Jaka jest rola policji w czasie kwarantanny?

Kwarantanna trwa 7 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie. Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował pracownika lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Od 28 listopada zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.  Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. W sprawie szczegółów dotyczących odbywania kwarantanny warto odwołać się do przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego.

Czy można odbyć kilka razy kwarantannę?

Kwarantanna nie musi być jednorazowym epizodem. Z treści art. 34 ust 3. ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wynika, że obowiązkowa kwarantanna lub nadzór epidemiologiczny mogą być stosowane wobec tej samej osoby więcej niż raz, do czasu stwierdzenia braku zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Sebastian Kryczka

Podstawa prawna:

art 2 pkt 12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2021 r. poz. 2069)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jola
  2022-02-07 13:06:36
  Brakuje mi tu informacji skoro nie ma znaku równości czy w związku z brakiem zwolnienia od lekarza, tylko na podstawie informacji na PUE ZUS można wypłacać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek za czas kwarantanny/ izolacji?
  1
 • alojzy
  2022-02-09 13:52:08
  Tak napisane,że w sumie to nic nie wiadomo czy kwarantanna jest płatna,czy nie,czy pracownik ma wziąć sobie urlop ? I bądź tu mądry
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

"Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

REKLAMA

Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

REKLAMA

Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

REKLAMA