reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Wybór nauczyciela do zwolnienia

Wybór nauczyciela do zwolnienia

Kryteria wyboru konkretnego nauczyciela do zwolnienia podlegają kontroli sądowej. Oznacza to, że w razie sporu sądowego pozwany pracodawca jest zobowiązany do ich wskazania, natomiast nauczyciel może je kwestionować jako np. dyskryminujące.

Jestem dyplomowaną nauczycielką z ponad 20 letnim doświadczeniem na stanowisku nauczyciela języka polskiego. Za efekty w pracy zawodowej byłam niejednokrotnie nagradzana. Obok mnie w szkole pracuje dwóch młodych polonistów. W miesiącu maju otrzymałam wypowiedzenie na podstawie art.20 ustawy Karty Nauczyciela. Fakt ten uzasadniono brakiem dla mnie pełnego etatu. Czy decyzja w sprawie doboru nauczyciela do zwolnienia podlega zaskarżeniu?

Tak kryteria wyboru konkretnego nauczyciela do zwolnienia podlegają kontroli sądowej. Oznacza to, że w razie sporu sądowego pozwany pracodawca jest zobowiązany do ich wskazania, natomiast nauczyciel może je kwestionować jako np. dyskryminujące. Potwierdza to orzecznictwo sądowe .W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2005 r. (I PK 159/04) Sąd Najwyższy wskazał kryteria, którymi powinien kierować się dyrektor w razie konieczności zwolnień nauczycieli w trybie art. 20 ustawy Karta Nauczyciela. Zdaniem Sądu powinny być one obiektywne, niedyskryminujące i powinno uwzględniać dorobek zawodowy nauczyciela, kwalifikacje zawodowe Nie bez znaczenia przy zwolnieniach nauczycieli jest praktyka w nauczaniu danego przedmiotu. Jeżeli więc konieczność rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem wynika np. ze zmniejszenia liczby godzin nauczania danego przedmiotu, to dyrektor dokonując wyboru nauczyciela do zwolnienia powinien w pierwszej kolejności uwzględnić okres nauczania danego przedmiotu przez poszczególnych nauczycieli . W tej sprawie ważny jest wyrok z dnia 12 marca 2010 r.( II PK 279/2009 ), w którym Sąd Najwyższy uznał, „….. że wprawdzie polityka kadrowa należy do kompetencji dyrektora szkoły, ale w jej ramach należy uwzględnić, że stosunki pracy na podstawie mianowania wyróżniają się szczególną ochroną. Rozwiązanie takiego stosunku pracy jest możliwe w ściśle określonych przypadkach, w przypadku nauczyciela wtedy, kiedy rzeczywiście nie ma możliwości przydzielenia mu odpowiedniej ilości godzin. Dlatego też przydzielenie zajęć innym nauczycielom w ramach godzin ponadwymiarowych, które mogłyby uzupełnić obowiązkowe pensum nauczyciela zwalnianego z pracy, może budzić wątpliwości - w szczególności, gdy do pensum brakuje 2 godzin. Jeśli przyczyna takiej decyzji dyrektora nie jest uzasadniona szczególnie ważnymi przyczynami, trudno uznać, że niemożność dalszego zatrudniania rzeczywiście występuje.”

Podstawa prawna:

Art.20 ustawy Karta Nauczyciela

reklama

Czytaj także

Autor:

specjalista prawa pracy i ubezpieczeń oraz prawa edukacyjnego

Źródło:

Własne
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama