reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Porady ekspertów INFORLEX.pl > Nagroda jubileuszowa a działalność gospodarcza

Nagroda jubileuszowa a działalność gospodarcza

Pracownik zatrudniony w urzędzie gminy przedstawił zaświadczenie, że przed rozpoczęciem pracy w ramach stosunku pracy przez pięć lat prowadził działalność gospodarczą z podaniem o zaliczenie tego okresu do uprawnień pracowniczych, w tym do nagrody jubileuszowej. Czy obowiązujące w tym zakresie przepisy dopuszczają taką możliwość?

Nie, do stażu pracy uprawniającego pracownika samorządowego do nagrody jubileuszowej nie wlicza się okresu prowadzenia działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami regulującymi status pracownika samorządowego i zasady jego wynagradzania do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Takimi odrębnymi przepisami, na podstawie których inne okresy niż okresy zatrudnienia wlicza się do pracowniczego stażu pracy, są przepisy dotyczące promocji zatrudnienia, pracy w gospodarstwie rolnym czy o obronie narodowej ustalające, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy stypendium za odbywany staż, jak też okres zasadniczej służby wojskowej czy okresy pracy na roli są wliczane do pracowniczego stażu pracy. Natomiast takiej możliwości nie przewiduje ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.), co oznacza, że okresu prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do pracowniczego stażu pracy mającego wpływ na nabycie i zachowanie uprawnień pracowniczych.

Polecamy serwis: Pracownicy

Podstawy prawne

● art. 38 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. nr 223, poz. 1458 ze zm.)

● ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.)

Zobacz również: Dodatek specjalny wliczany do trzynastki

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama